Tani remont kuchni – czy to możliwe?

wnętrze kuchni z wyposażeniem AGD

Kuchnia to dla wielu osób serce domu. To tam spędza się długie godziny podczas gotowania czy wspólnych posiłków. Z uwagi na tak dużą eksploatację jest to przestrzeń, które najczęściej wymaga renowacji. Jednocześnie szacuje się, że remont kuchni to najdroższa inwestycja w porównaniu z innymi pomieszczeniami w domu, stąd też nie każdego stać na jej modernizację w pełnym wymiarze. Ponadto nie zawsze można znaleźć czas na związane z tym niedogodności, takie jak bałagan, hałas czy brak możliwości przygotowania posiłków. Chcąc odświeżyć wnętrze, nie trzeba jednak wydawać dużych sum ani zdezorganizować swojego życia – najlepszym rozwiązaniem będzie lifting kuchni, czyli remont niewielkim kosztem. Dzięki zmianie detali, dodatków lub poszczególnych elementów można nadać jej nowego charakteru. Wystarczy odrobina kreatywności i dobrze opracowany plan, aby mała rewolucja przebiegła sprawnie i przyniosła zamierzony efekt. Od czego zacząć?

Sprawny remont – dobrze opracowany plan

Żadna inwestycja nie obędzie się bez wcześniej opracowanego planu działań. Ważne jest, aby podejmować przemyślane decyzje, aby w trakcie prac nic nas nie zaskoczyło. Najlepiej zacząć od rozpisania etapów projektu oraz zakresu czasowego każdego z nich, aby oszacować okres, w jakim prowadzony będzie remont kuchni. Przydatne jest też stworzenie listy wszystkich materiałów budowalnych i wykończeniowych, aby móc porównać ich ceny w sieci i wcześniej zamówić je w niższych cenach. Warto też przejrzeć asortyment sklepów outletowych czy oferty osób prywatnych. Na tej podstawie łatwiej będzie określić koszt inwestycji, doliczając robociznę oraz ok. 20% na nieprzewidziane wydatki.wyremontowana kuchnia z wyposażeniem AGD i meblami

Sposoby na ograniczenie kosztów remontu

Zaskakujące jest, jak wiele można zmienić w wyglądzie wnętrza dzięki niewielkim modyfikacjom. Metamorfoza kuchni nie musi polegać na skuwaniu płytek i wymianie całej zabudowy. Istnieją inne sprytne sposoby na odświeżenie jej wystroju bez inwazyjnych działań.

1. Malowanie mebli kuchennych

Stare wyblakłe szafki to zmora niejednej kuchni. Jeśli są w dobrym stanie – nie mają pęknięć, wgnieceń czy rozwarstwień płyty, warto nadać im nowe oblicze. Malowanie mebli kuchennych to szybka i prosta metoda na lifting kuchni. Na rynku znajdziemy wiele rozwiązań. W sklepach dostępne są profesjonalne farby do renowacji mebli przeznaczone do pomieszczeń narażonych na działanie pary wodnej i tłuszczu. Będą odpowiednie na fronty ze sklejki, drewna, laminatu, płyt pilśniowych czy wiórowych. Inną opcją jest emalia akrylowa w wersji mat, półmat i satyna. Warto ją wybrać z uwagi na odporność na wilgoć, wysokie temperatury i żółknięcie, jednak jest bardziej podatna na uszkodzenia. Ponadto pokryje powierzchnie metalowe i szklane. Dobrym pomysłem może być również użycie farby kredowej. Pozwoli uzyskać efekt matowej powłoki lub przetarcia. Cechuje ją jednak mniejsza trwałość i konieczność zabezpieczenia dodatkowymi środkami. W przypadku drewnianych szafek sprawdzi się również lakier lub lakierobejca. Propozycją wartą rozważenia jest także oklejenie mebli.

2. Wymiana blatu kuchennego

Przestrzeń robocza w kuchni pełni istotną funkcję w procesie przygotowywania posiłków. Blaty zapewniają funkcjonalność i wygodę, jednak tracą swoje walory wizualne po latach użytkowania. Ich wymiana to kluczowy element taniej i spektakularnej renowacji. Przy wyborze warto kierować się przede wszystkim ich trwałością, ciekawą fakturą i odpowiednim kolorem. Obecnie producenci oferują szeroki zakres rozwiązań: wysokiej jakości blaty gładkie, imitujące drewno lub kamień, matowe, satynowe czy z połyskiem. Ponadto niezwykle modne w ostatnim czasie stało się lastryko. Najdroższe są modele z kamienia naturalnego, natomiast dla osób o ograniczonym budżecie odpowiednie będą te wykonane z płyty laminowanej.jasna wyremontowana kuchnia z pastelowo-zieloną lodówką

3. Zmiana koloru ścian

Przemalowanie ścian w pomieszczeniu to najbardziej oczywisty i zauważalny sposób na odmianę jego wyglądu. Co więcej, istnieje wiele możliwości ich wykończenia. Niskobudżetową metodą jest pomalowanie jednej ściany na inny, kontrastowy kolor. Osoby ceniące nieszablonowe i kreatywne rozwiązania osiągną fantastyczny efekt dzięki użyciu ozdobnej sztukaterii. Pomysłem cieszącym się dużą popularnością jest też zastosowanie farby tablicowej, na której pociechy mogą rysować kredą, a rodzice zamieszczać tygodniowe menu obiadowe lub listę zakupów. Nie można zapomnieć o ogromnym wyborze tapet, dzięki którym wprowadzi się w kuchni przytulny, domowy klimat.

4. Nowe akcesoria

Renowacja wnętrza nie zawsze musi być duża. Mówi się, że diabeł tkwi w szczegółach, dlatego niekiedy wystarczy jedynie zmiana dekoracji. To akcesoria i tekstylia są przysłowiową wisienką na torcie każdej aranżacji. Jaki jest zakres możliwości? Do wyboru jest wiele rozwiązań: wymiana firan i rolet, zakup nowego obrusu, bieżnika lub podkładek na stół czy zastąpienie starego plafonu nową lampą. Warto też zainwestować w nowe akcesoria i naczynia kuchenne: zestaw noży, deskę do krojenia, słoiczki z przyprawami czy pojemniki na kawę, herbatę i cukier. Częstą sugestią dekoratorów jest również wymiana uchwytów i gałek meblowych. Modele w odcieniach złota czy miedzi nadadzą wystrojowi elegancji, a czarne – nowoczesnego charakteru. Mile widziane będzie również dodanie naturalnej zieleni. Takie pomysły sprawią, że można częściej modernizować swoje wnętrze niskim kosztem!

Remont nie musi być drogi

Jak się okazuje, można zrobić w kuchni remont, nie wydając przy tym kroci. Wymaga to jednak nieco wysiłku – skrupulatnego planowania, kontroli wydatków, poszukiwania promocyjnych cen artykułów oraz dopasowania elementów tak, aby tworzyły spójną całość z wnętrzem. Odrobina sprytu, chęci i niewielki budżet pozwolą na lifting kuchni, który przyniesie zaskakujący efekt. Od jej nowego wyglądu może dzielić nawet tylko puszka farby i kilka godzin pracy.

Ostatnie wpisy