Ile kosztuje budowa małego domu?

budowa małego domu koszt

Budowa domu jest często pierwszym krokiem ku dorosłości. Wyprowadzka z domu rodzinnego oraz zamieszkanie we własnym lokum sprawia, że człowiek zaczyna być samodzielny i czuje odrobinę wolności. Trzeba pamiętać o tym, że jest to decyzja na całe życie, więc warto się trochę pochylić nad wyborem odpowiedniego miejsca. Można pomyśleć o małym domu, którego powierzchnia nie przekracza 100 m². Ile kosztuje jego budowa i co składa się na tę cenę?

Ile kosztuje projekt małego domu?

Cena projektu zależy od tego, czy wybierzesz indywidualny czy gotowy, na późniejszym etapie wymagający zmian adaptacyjnych. W tym drugim przypadku całkowity koszt powinien wynosić maksymalnie 6 tys. zł, uwzględniając cenę samego projektu oraz liczbę zmian, jakie musisz nanieść. W celu optymalnego obniżenia kosztów idealnym pomysłem będzie sięgnięcie po bazę projektów domów zawierającą ofertę większości pracowni architektonicznych, które są dostępne. W ten sposób możesz obliczyć ceny i stwierdzić opłacalność wyboru danej propozycji. Gdy postawisz na projekt indywidualny, koszt będzie wynosić 130-150 zł/m², co daje w sumie ok 13-15 tys. zł. Warto się na niego zdecydować w sytuacji posiadania niestandardowej działki mającej np. duży kąt nachylenia, gdyż wtedy gotowiec będzie słabym rozwiązaniem.

Budowa małego domu – koszt

Ile kosztuje budowa małego domu w stanie surowym? W pierwszej kolejności trzeba wykonać fundamenty, co w przypadku budynku o powierzchni 100 m² wiąże się z kosztem ok. 30 tys. zł, uwzględniając kupno materiałów budowlanych za ok. 20 tys. zł i wynajęcie firmy budowlanej za ok. 10 tys. zł. Pracownikom zapłacisz za: prace ziemne, wykonanie ław i ścian fundamentowych, a także płyty chudego betonu i podbudowy oraz izolacje.

W drugim etapie musisz wznieść ściany nośne, na co zakładając zrobienie ich z betonu komórkowego H+H 24 wydasz ok. 15 tys. zł. Ekipie budowlanej trzeba będzie z kolei zapłacić co najmniej 10 tys. zł. Mniej budżetu pochłonie postawienie ścian działowych ze względu na tańsze i mało skomplikowane materiały. Koszt pustaków to w przybliżeniu 4,5 tys. zł, a wynagrodzenie murarza sięga niecałych 5 tys. zł.

ile kosztuje budowa małego domu

Na cenę budowy składa się także koszt wentylacji i kominów, których przy wspomnianej powierzchni trzeba wykonać 6, na co należy liczyć się z wydatkiem rzędu kilku tysięcy złotych. Komin dymowy kosztuje ok. 3,5 tys. zł, a ich wykończenie ok. 5 tys. zł.

W domu parterowym zupełnie wystarczy strop drewniany za kwotę ok. 40 tys. zł, wliczając w to robociznę. Na budowę prostego, dwuspadowego dachu, a także jego wykończenie, docieplenie oraz zamontowanie rynien PCV trzeba przeznaczyć ponad 80 tys. zł. Całkowite koszty budowy na etapie stanu surowego otwartego wyniosą prawie 200 tys. zł.

Do doprowadzenia budowli do stanu surowego zamkniętego niezbędne jest zrobienie stolarki okiennej i drzwiowej, a także montaż bramy garażowej. Okna zajmujące powierzchnię w granicach 20 m² wiążą się z kosztem 12-15 tys. zł razem z robocizną. Na drzwi zewnętrzne razem z ich zamontowaniem trzeba wydać ok. 6-8 tys. zł, a kupno bramy garażowej i jej instalacja to wydatek rzędu ok. 2-3 tys. zł. Całe przejście ze stanu otwartego w zamknięty wiąże się z kosztem ok. 20-25 tys. zł.

Ile trzeba wydać na budowę domu w stanie deweloperskim i pod klucz?

Ocieplenie i elewacja budynku, aby znalazł się w stanie deweloperskim, to razem z robocizną koszt 40 tys. zł. Niezbędne jest także wykonanie instalacji elektrycznych, wodno-kanalizacyjnych i centralnego ogrzewania za łączną kwotę co najmniej 30 tys. zł. Kupno i zainstalowanie źródła ciepła wiąże się z wydatkiem rzędu kilkunastu tysięcy złotych. Łączna kwota będzie zawierać takie czynności jak: zrobienie tynków, parapetów, sufitów oraz posadzek, na co w sumie należy przeznaczyć ok. 30 tys. zł. Razem z wcześniejszymi etapami daje to koszt ok. 325-350 tys. zł. Jeśli chcesz wykończyć budynek pod klucz, musisz liczyć się z wydaniem ponad 450 tys. zł. Koszty mogą się różnić, co zależy m.in. od jakości danych materiałów budowlanych.

Budowa małego domu wydaje się być interesującym pomysłem dla młodych ludzi. Wiąże się to jednak z dużymi kosztami i konieczne może okazać się wzięcie kredytu. Warto jednak to dokładnie przemyśleć, by cieszyć się przytulnym własnym kątem.

Ostatnie wpisy