Narzędzia pomiarowe przydatne przy pracach wykończeniowych

narzędzia remontowe rozłożone na blacie drewnianym

Prace wykończeniowe, tak jak ogół robót budowlanych, wymagają wyjątkowej precyzji. Dokładne wykonanie pomiarów wpływa chociażby na stabilność konstrukcji, a także szereg jej pozostałych cech. Współcześni fachowcy zdecydowanie odchodzą od korzystania z tradycyjnych miar – zastępują je znacznie dokładniejsze, nowoczesne narzędzia pomiarowe. Na placach budowy wykorzystuje się m.in. zaawansowane technologicznie dalmierze czy poziomice laserowe, które znacząco ułatwiają wykonanie precyzyjnych pomiarów. Dzisiejszy artykuł ma za zadanie przybliżyć czytelnikowi specyfikę wykorzystywanych do odmierzania odległości narzędzi budowlanych.

Charakterystyka poziomic laserowych

Poziomica to narzędzie niezastąpione podczas wszystkich prac remontowych czy budowlanych. Umożliwia ona wskazanie płaszczyzny poziomej lub pionowej. To pozwala chociażby zrównać ze sobą konkretne elementy konstrukcji, równo ułożyć panele, płytki lub kostkę brukową, czy też precyzyjnie przytwierdzić poszczególne komponenty. Tradycyjne, wykonane przeważnie z aluminium poziomice murarskie wyposażone są w ampułkę z cieczą, w której znajduje się wskazujący poziom pęcherzyk powietrza. W odróżnieniu od tego nieco już przestarzałego typu akcesorium, poziomice laserowe są jednym z najdokładniejszych i najłatwiejszych w obsłudze mierników. Te elektroniczne urządzenia wykorzystują emisję wiązek laserowych do wizualnego wyznaczenia płaszczyzny. Poziomice te umożliwiają wytyczenie idealnie prostych linii. Zasięg emitowanych przez nie wiązek laserów może dochodzić do kilkunastu metrów, dzięki czemu z akcesorium tego można korzystać także podczas prac wykonywanych na halach czy w innych przestrzennych pomieszczeniach. Narzędzie tego rodzaju charakteryzuje się niewielkimi wymiarami oraz niedużą wagą, a także prostotą i wygodą użytkowania. Zazwyczaj poziomica laserowa przybiera postać małej kostki wyposażonej w emiter wiązki, wyświetlacz, oraz przyciski umożliwiające sterowanie urządzeniem. Warto przy tym pamiętać, że jest to akcesorium niezwykle delikatne – szczególnie wrażliwy na uszkodzenia jest znajdujący się wewnątrz przyrządu mechanizm samopoziomowania. Większość poziomic wyposaża się ponadto w uchwyty umożliwiające zamontowanie narzędzia na statywie, który w znaczący sposób ułatwia pracę z urządzeniem.uchylone drzwi do garażu z wyłożonymi przed nimi narzędziami

Najlepsza poziomica laserowa – jaką wybrać?

Dobierając narzędzie, należy zwrócić uwagę na szereg definiujących jego użyteczność atrybutów. Podczas zakupu warto uwzględnić nie tylko cenę produktu, ale też jego wytrzymałość, wagę, oferowaną dokładność pomiaru, dostępne funkcje, a także wartość użytkową. Co więcej, niezwykle istotne jest także dobranie poziomicy pod kątem potencjalnego wykorzystania. Dostępne są bowiem modele krzyżowe, wyposażone w dalmierz, samopoziomujące, a także te zapewniające zakres pracy do 360°. Największą popularnością cieszą się standardowe poziomice laserowe oraz egzemplarze krzyżowe. Z kolei pozostałe modele znajdują zastosowanie głównie w rękach profesjonalistów. Mogą one stanowić doskonały wybór dla wszystkich osób, które szukają sprzętu o solidnym zasięgu.

Podstawowe kryteria oceny sprzętu – zakres oraz dokładność pomiaru

Najistotniejszy dla oceny laserowej poziomicy jest oferowany przez sprzęt zakres pomiaru. Zasięg emitowanej przez narzędzie wiązki laserowej jest kluczowy zwłaszcza dla tych osób, które wykorzystują poziomicę na placach budowy. Przeznaczone dla profesjonalistów egzemplarze charakteryzują się zasięgiem wynoszącym nawet do kilkudziesięciu metrów, jednak dla zdecydowanej większości modeli maksymalna odległość, na jaką można wykonać pomiar, nie przekracza dwudziestu metrów. Niezwykle istotna jest także dokładność wykonywanego przez narzędzie pomiaru. Wartość tego atrybutu może różnić się w przypadku niektórych modeli nawet o kilka milimetrów, a przecież w pracach budowlanych oraz remontowych precyzja jest kluczowa.

Poziomica czy dalmierz laserowy?

Funkcję wyznaczania poziomu często posiadają także dalmierze laserowe. To akcesoria o nieco innej charakterystyce niż standardowe poziomice. Przede wszystkim – cechują się one zdecydowanie większym zakresem pomiaru. Jaki dalmierz laserowy wybrać? Warto postawić na model, który można przymocować do statywu. Należy jednak pamiętać, że tradycyjne poziomice, choć charakteryzują się mniejszym zasięgiem, niejednokrotnie oferują znacznie więcej możliwości niż dalmierz.plany przebudowy i narzędzia leżące na stole

Istotny jest także czas pracy oraz wyposażenie

Ważnym kryterium jest również czas pracy urządzenia. Najpopularniejsze modele pracują na bateriach lub akumulatorze, który starcza średnio na mniej więcej 10 godzin. To raczej za mało dla fachowców, którzy wykonują skomplikowane prace, dlatego profesjonaliści zazwyczaj inwestują w sprzęt o znacznie mocniejszym akumulatorze. Szukając konkretnego modelu poziomicy, warto także zwrócić uwagę na załączone do produktu wyposażenie. Podstawa to statyw, bez którego urządzenie jest znacznie mniej wygodne w użytkowaniu. Istotny jest także adapter ścienny, który pozwala zamontować poziomicę np. na tyczce.

Jaki typ poziomicy wybrać?

Wybór powinien być podyktowany oceną parametrów narzędzia, a także dostosowaniem jego możliwości do swoich oczekiwań. Standardowe modele sprawdzą się przede wszystkim do prostych prac remontowych. Poziomica laserowa 360°, zwana też płaszczyznową, umożliwia wyznaczenie kilku linii dookoła urządzenia (w tym linie poziome na podłodze i suficie), dzięki czemu idealnie nadaje się do bardziej zaawansowanych zadań. Poziomice krzyżowe zapewniają dodatkową możliwość wyznaczania kątów prostych, a z kolei modele samopoziomujące wyposażono w kompensator magnetyczny, który ułatwia określenie prawidłowego ułożenia linii. Wybór urządzenia ułatwia fakt, że oferta producentów jest uniwersalna i pozwala na dobranie narzędzia, które sprosta oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających fachowców. Dlatego dokonując wyboru, powinno się postawić przede wszystkim na model o charakterystyce odpowiadającej potrzebom wykonywanej pracy.

Ostatnie wpisy