Jak wybudować dom na kredyt?

budowa domu na kredyt

Każdy młody człowiek z pewnością marzy o wybudowaniu własnego domu, aby w końcu móc wyprowadzić się od rodziców i zażyć trochę wolności. Gdy już do tego dochodzi, jest to niezwykle istotne wydarzenie w życiu każdego człowieka. Pod względem finansowym często okazuje się to niemożliwe, jednak pomóc w tym może wzięcie kredytu. Co trzeba zrobić, aby zdobyć z banku odpowiednią sumę pieniędzy?

Od czego trzeba zacząć?

Zanim weźmiesz kredyt na budowę swojego domu, musisz wszystko dokładnie przemyśleć i przeanalizować sytuację finansową całego gospodarstwa domowego. Umowa kredytowa wiąże Cię z bankiem na co najmniej kilkanaście lat. Musisz wziąć przy tym pod uwagę wszystkie możliwe scenariusze dotyczące Twojego życia zawodowego i prywatnego, a także ewentualne zdarzenia losowe i problemy zdrowotne.

Co może wpłynąć na koszt budowy domu?

Samodzielne oszacowanie kosztów budowy domu graniczy z cudem, zwłaszcza gdy w Polsce panuje inflacja i ceny cały czas ulegają zmianie. Musisz jednak stworzyć kosztorys budowy, uwzględniając pewien margines błędu. To właśnie na tej podstawie bank sfinansuje to przedsięwzięcie. Dobrze poprosić w tej sprawie o pomoc architekta lub wykonawcę, który udzieli Ci wsparcia w stwierdzeniu kosztów, biorąc pod uwagę Twoje preferencje i wymagania projektu. Niektóre z czynników, od których może zależeć całkowity koszt tego przedsięwzięcia to: wielkość budynku, system, w jakim planujesz budować dom, miejsce, gdzie znajduje się nieruchomość oraz metody realizacji inwestycji (system gospodarczy lub zlecony).

Rodzaje kredytów, jakie możesz wziąć

Zdecydowanie największym zainteresowaniem cieszy się kredyt kredyt hipoteczny realizowany przez większość banków. Coraz częściej udziela się jednak kredytu na budowę domu.

Kredytu hipotecznego udziela się zazwyczaj na kupno gotowego budynku lub lokalu aktualnie budowanego przez dewelopera. Bank finansuje budowę, biorąc pod uwagę zabezpieczenie hipoteczne, jakim jest zastaw na nieruchomości. Pieniądze zazwyczaj wpłaca się jednorazowo na konto sprzedającego lub w postaci transz po zakończeniu poszczególnych etapów, gdy budowa domu na kredyt nadal trwa. Aby zdobyć pożyczę konieczne jest spełnienie wszelkich wymogów banku, do jakich należy m.in. wpłacenie 10-20 % wartości nieruchomości w postaci wkładu własnego, a ponadto niezbędna jest odpowiednia zdolność kredytowa.

Kredyt na budowę domu można zdobyć, budując własną nieruchomość. Wypłaca się go tylko i wyłącznie w transzach podczas realizacji projektu. Gdy bank zweryfikuje prace, przekaże konkretną kwotę na kolejne etapy. Poza samą budową instytucja może sfinansować także materiały, koszty projektowe, usługi budowlane oraz wszelkie formalności, takie jak otrzymanie pozwolenia na budowę. Konieczne jest również posiadanie działki, gdzie dojdzie do postawienia budynku.

kredyt budowa domu

Jak wziąć kredyt na budowę domu krok po kroku?

Przed rozpoczęciem budowy domu na kredyt należy przejść kilka etapów i przedstawić mnóstwo dokumentów. Pierwszym krokiem jest wybranie właściwej oferty z wielu propozycji kredytowych. Koniecznie musisz też sprawdzić swoją zdolność kredytową jeszcze zanim złożysz odpowiedni wniosek. W następnej kolejności zajmij się wypełnieniem pisma i zebraniem wszystkich niezbędnych papierów, w czym może Ci pomóc doświadczony doradca. Decyzja powinna przyjść w czasie 21 dni kalendarzowych, a jeśli będzie pozytywna, dojdzie do podpisania umowy. Na końcu możesz odebrać środki i przejść do realizacji całej inwestycji. Musisz pamiętać, że w przypadku kredytu hipotecznego obowiązkowe jest ustanowienie hipoteki na planowaną nieruchomość. Żeby to załatwić, nawiąż kontakt z właściwym urzędem przeprowadzającym rejestr hipoteczny oraz wypełnij wszelkie formalności.

Co jeszcze zrobić, aby uzyskać kredyt na budowę domu?

Gdy złożysz wniosek kredytowy, bank zacznie analizować Twoją sytuację finansową, skupiając się przede wszystkim na wysokości zarobków i kosztach życia. Istotną rolę będzie odgrywać także Twój wiek, liczba osób będących na Twoim utrzymaniu i być może również zawód, jaki wykonujesz. W przypadku niektórych branż możliwe są bowiem lepsze warunki kredytowania jak, chociażby niższe oprocentowanie. Wniosek powinien zawierać następujące załączniki: pozwolenie na budowę, projekt budowlany, dziennik budowy, kosztorys razem z harmonogramem realizacji prac, odpis z księgi wieczystej oraz akt notarialny działki budowlanej. W przypadku zakupu ziemi za gotówkę będzie się to zaliczać do wkładu własnego.

Jak oprocentowany jest kredyt na budowę domu?

Oprocentowanie kredytu na budowę domu i hipotecznego powinno być takie same, tak jak pozostałe koszty. W celu porównania kosztu różnych kredytów i zdecydowania się na optymalną ofertę dobrze wziąć pod uwagę RRSO, czyli Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania. Uwzględnia ona wszelkie zobowiązania, nawet takie, które w pierwszej chwili są niewidoczne.

Inne ważne kwestie dotyczące budowy domu na kredyt

Z kredytem na budowę domu wiążą się odpowiednie zabezpieczenia w formie hipoteki na nieruchomości. W odróżnieniu od kredytu hipotecznego, pożyczki budowlanej udziela się osobie posiadającej ziemię, na której ma dojść do realizacji inwestycji. W sytuacji, kiedy działkę nabywasz za gotówkę lub przekazano Ci ją w darowiźnie, może należeć ona do wkładu własnego lub być jego całością dzięki czemu zbędna będzie wpłata gotówki. W celu sprawdzenia potencjalnego ryzyka bank zajmie się sprawdzeniem Twojej historii w BIK-u. Niska ocena punktowa zwana scoringiem oznaczająca możliwość kłopotów ze spłatą zobowiązań na czas może spowodować decyzję odmowną. Takiej sytuacji unikniesz, samodzielnie sprawdzając własną sytuację kredytową zanim złożysz wniosek, do czego przydadzą Ci się kalkulatory i narzędzia, które możesz znaleźć w internecie.

Kredyt może pomóc wielu osobom mającym problem z zebraniem funduszy na budowę domu. Zarobienie wystarczającej gotówki może potrwać wiele lat, a chęć przeprowadzki jest już teraz. Z pewnością warto poświęcić trochę czasu na załatwienie wszystkich formalności, aby cieszyć się swoim upragnionym gniazdkiem.

Ostatnie wpisy