Spis treści:
- 1 Co należy wiedzieć, decydując się na budowę sauny w domu?
- 2 Miejsca w domu, gdzie można umieścić saunę?
- 3 Jak duża może być sauna?
- 4 Budowa sauny parowej w domu według własnego projektu
- 5 Czy lepiej postawić na budowę sauny w domu od podstaw, czy kupić gotową?
- 6 Co jeszcze należy wiedzieć o budowie sauny w domu?
Sauna jest miejscem relaksu, gdzie sporo Polaków chętnie spędza czas wolny? A gdyby tak zbudować ją w swoim domu i cieszyć się chwilami w niej na co dzień? Brzmi to fantastycznie, jednak najpierw trzeba zastanowić się, co trzeba zrobić, aby do tego doszło. Jak wygląda budowa sauny w domu krok po kroku?
Co należy wiedzieć, decydując się na budowę sauny w domu?
Jeżeli dom dopiero powstaje, świetnym pomysłem będzie zaplanowanie miejsca na saunę już w trakcie tworzenia projektu. Gdy budynek już istnieje, do jej budowy można wykorzystać remont. Czynność jest dość prosta i można ją wykonać w prawie wszystkich domach i mieszkaniach. Potrzebne jest jedynie 1,5 m² powierzchni i możliwość doprowadzenia instalacji elektrycznej do zasilania pieca. Czas budowy wynosi 2-3 dni, a do tego wystarczy trochę umiejętności i chęci, aby zrobić ją samemu. Ponadto, wiążą się z tym naprawdę niewielkie koszty. Żeby zapewnić sobie komfort, bezpieczeństwo i relaks przez długie lata, należy wykonać idealny projekt i skupić się na przestrzeganiu kilku reguł w czasie budowy sauny w domu.
Miejsca w domu, gdzie można umieścić saunę?
Już podczas projektu dobrze zdecydować, gdzie sauna się będzie znajdować. W jej okolicach powinien mieścić się natrysk, który pozwala na schładzanie ciała w trakcie kąpieli, a także przestrzeń umożliwiająca odpoczynek w czasie kąpieli i po jej zakończeniu, np. na leżakach. Świetnym rozwiązaniem będzie umieszczenie jej w takim miejscu, aby możliwe było wyjście z niej bezpośrednio do ogrodu, na balkon lub taras.
Możliwe jest umiejscowienie sauny w łazience. Gdy usuniesz wannę, znajdzie się miejsce na kabinę prysznicową i niewielką saunę. Kolejnym ciekawym miejscem jest nieużytkowana sypialnia, gdzie poza sauną możliwa jest instalacja natrysku i sprawienia sobie minisiłowni. W tym przypadku również po relaksie można od razu zażyć świeżego powietrza ze względu na sąsiedztwo z tarasem lub balkonem. Jeśli masz mieszkanie z poddaszem, możesz zamontować saunę z widokiem do ogrodu lub doświetleniem dzięki naturalnemu światłu za pomocą okna połaciowego. Można ją również usadowić w niewielkim domku na posesji, używanym na wypadek wizyty gości i konieczności zapewnienia im noclegu. W przypadku braku przyłącza elektrycznego możliwa jest instalacja pieca na drewno.
Jak duża może być sauna?
W ofercie producentów saun znajdują się kabiny o różnych wymiarach (od 1,2 x 1,2 m do 3 x 2,5 m) i kształtach, również ze ściętymi narożnikami, podstawą trójkąta lub koła, a także według osobistych projektów. Zamontowanie jej można powierzyć fachowcom lub zrobić to samodzielnie z wykorzystaniem paru podstawowych narzędzi.
W domowej saunie powinny się zmieścić co najmniej 3 osoby, więc jej najczęstsze wymiary to 200 x 160 cm lub 200 x 200 cm. Ustalając jej wielkość, trzeba skupić się na tym, że przy mniejszej saunie wymaga się niewielkiego pieca, a co za tym idzie mniej prądu się zużywa. Duże znaczenie ma również wysokość sauny, która dla zapewnienia jej użytkownikom wygody powinna mieścić się w granicach 200-220 cm, pomijając sauny ze ściętym sufitem znajdujące się na poddaszu. To, jak wysokie muszą być te pomieszczenia stwierdza producent pieców do saun, mając na uwadze bezpieczeństwo pożarowe.
Budowa sauny parowej w domu według własnego projektu
U producenta można złożyć zamówienie na przygotowanie części o niestandardowych wymiarach zgodnie ze sporządzonym przez siebie projektem, jednak wiąże się to z dużo większym kosztem. Zdecydowanie najwygodniejszy jest relaks w pozycji leżącej, więc długość co najmniej 1 boku sauny powinna wynosić 2 metry lub więcej. W bardzo niewielkich pomieszczeniach buduje się mniejsze sauny, w których kąpać się można jedynie na siedząco. Potrzebne jest do tego miejsce na ławce o szerokości ok. 60 cm.
Czy lepiej postawić na budowę sauny w domu od podstaw, czy kupić gotową?
Firmy produkujące sauny domowe zazwyczaj proponują zrobienie sauny w domu Klienta lub jej montaż przy użyciu części prefabrykowanych. Saunę tworzy się na miejscu, gdy pomieszczenie jest do tego odpowiednio dostosowane, tj. zamknięte ścianami ze wszystkich 4 stron, a także w chwili wymuszenia zrobienia wielu załamań ścian i sufitu przez układ miejsca. W tej sytuacji wszelkie elementy przygotowuje się na wymiar, więc montowanie konstrukcji, izolacja ścianek i sufitu oraz budowanie ławek mają miejsce na bieżąco w miejscu zamieszkałym przez Klienta. Do tego niezbędne jest wynajęcie fachowców specjalizujących się w budowie saun.
Sauna prefabrykowana zawiera z kolei moduły, czyli ściany, sufit, podłogi i łatwi, które wcześniej zbudował producent.
Co jeszcze należy wiedzieć o budowie sauny w domu?
Choć do budowy sauny parowej w domu trzeba zatrudnić specjalistów, to pewne czynności można wykonać we własnym zakresie. Przy saunie zawierającej grawitacyjny układ wentylacji niezbędne jest przestrzeganie 4 prostych reguł. Są one potrzebne, aby zabezpieczyć ławki przed przegrzewaniem się, a drewnianym panelom na długo zapewnić estetykę. W tym celu piec i drzwi powinny znajdować się na tej samej ścianie. Ostatecznie można umieścić piec na ściance bocznej, jednak w jak najmniejszej odległości od drzwi. W jego pobliżu należy zachować przestrzeń na możliwą konserwację.
Świetną wentylację i bezproblemową wymianę powietrza zapewni się, umieszczając wlot bezpośrednio pod piecem przy czym ważne, żeby zawsze był on całkowicie otwarty. Powietrze, jakie zasysa wlot i to wchodzące przez drzwi powinny mieć to samo źródło.
Wylot musi znajdować się daleko od wlotu, wysoko na ścianie albo w suficie. W celu uzyskania odpowiedniej odległości można usytuować je po przekątnej w stosunku do siebie. Ta metoda cechuje się energooszczędnością i niezależnością.
Projektowanie wnętrza sauny jest możliwe dopiero po właściwym rozmieszczeniu pieca, drzwi, wlotu i wylotu. Ławki mogą znajdować się zarówno na jednym, jak i na wielu poziomach, z tym że dolny poziom musi mieć miejsce ok. 42 cm nad podłogą przy zachowaniu tej samej odległości pomiędzy rzędami ławek. Zabrania się montażu oświetlenia bezpośrednio nad piecem. Ciekawym pomysłem jest osłonięcie opraw oświetleniowych abażurami, a najpopularniejsze są światła ledowe punktowe oraz w formie taśm.
Budowa sauny w domu jest ciekawym pomysłem i niewymagającym zbyt wiele pracy. Warto pomyśleć o czymś takim, by zapewnić sobie miejsce relaksu we własnym miejscu zamieszkania. Tym samym można zaoszczędzić pieniądze na kupnie karnetu, jednocześnie dając radość sobie i swojej rodzinie.