Spis treści:
Rodzaj pokrycia dachu ma kluczowy wpływ na zabezpieczenie budynku przed wieloma czynnikami zewnętrznymi, a jego wybór powinien zostać poprzedzony dokładnym przeanalizowaniem właściwości wszystkich dostępnych wariantów. O ile przy domach, które dopiero powstają, nie jest to problem, tak osoby kupujące gotowe budynki mało kiedy zastanawiają się nad wymianą dachu. Okaże się to zbędne, jeśli ma się do czynienia ze stosunkowo nową budowlą. Natomiast przy starszych nierzadko trzeba się zmierzyć z różnymi uszkodzeniami, błędami konstrukcyjnymi lub montażowymi oraz przede wszystkim niewłaściwym materiałem, jaki został użyty.
Głównie z tego powodu ważne jest, aby skontrolować stan dachu i dowiedzieć się, z czego został wykonany. W wielu przypadkach można natknąć się na eternit, który w obecnych czasach nie powinien być już wykorzystywany z różnych względów w tym narażenia zdrowia mieszkańców. Warto podkreślić, że do końca 2032 roku ma on zostać całkowicie zabroniony. Już teraz łatwo spotkać się z corocznymi karami finansowymi za niewymienienie dachówki z eternitu, dlatego trzeba mieć to na uwadze, kupując dom z takim dachem. Wymiana tego tworzywa może okazać się dość kosztowna, jednak zdecydowanie lepiej zadbać o zdrowie i uniknąć surowych kar.
Eternit i azbest, czym są?
Eternit to jedno z najpopularniejszych tworzyw służących do pokrycia dachu w latach 70. i 80. ubiegłego wieku. Posiada on włókna azbestowe zatopione w cemencie, jednak często zdarza się, że zostają wypłukiwane przez deszcz, efektem czego szkodliwe związki przedostają się do powietrza. Azbest to bardzo łatwopalny i niebezpieczny materiał, który powoduje różne problemy zdrowotne. Niestety przez długi czas był powszechnie stosowany w materiałach budowlanych, w tym w cemencie, cegle i drewnie.
Azbest może prowadzić do poważnych problemów z oddychaniem, a w niektórych przypadkach nawet śmierci. Dlatego wymiana dachu wykonanego z tego tworzywa to w dzisiejszych czasach konieczność wynikająca z troski o środowisko i zdrowie ludzi. Jak już wiadomo, wyżej opisana substancja jest niebezpieczna nie tylko dla ludzi, ale również innych żywych istot. Kontakt z nią powoduje raka, mutacje, alergie, różnorodne choroby i niekiedy nawet śmierć zwierząt. Głównie z tego względu rząd zakazał jej stosowania w 1971 roku. Niestety dalej można ją spotkać i powinno się temu zdecydowanie przeciwdziałać.
Wpływ eternitu na zdrowie
Jak powszechnie wiadomo, eternit jest szkodliwy dla zdrowia. Choroby występują głównie w wyniku wdychania włókien azbestowych unoszących się w powietrzu na skutek wypłukania go przez deszcz z cementu. Warto podkreślić, że te łatwo dostają się wszędzie, przez co można go znaleźć również w wodzie lub pożywieniu, niemniej jednak według aktualnych badań azbest staje się najbardziej niebezpieczny wtedy, gdy dostaje się do organizmu drogami oddechowymi. To zatem główny powód, dla którego wymiana dachu z eternitu będzie konieczna. Nie powinno się narażać zdrowia swojego i innych osób zamieszkujących w pobliżu.
Ryzyko zachorowania zależne jest od wielu czynników, m.in. stężenia azbestu, czasu jego uwalniania się oraz rodzaju. Najgroźniejsze są włókna respirabilne, które z łatwością przedostają się do pęcherzyków płucnych podczas oddychania. Narażają daną osobę na różnorodne choroby układu oddechowego takie jak pylica azbestowa, zwana też azbestozą, rak płuc, międzybłonniaki płucne i otrzewnej. W łagodnym wypadku włókna mogą powodować jedynie zmiany opłucnowe. Warto podkreślić, że choroby płuc nie są jedynymi, jakie wywołuje azbest. Według doniesień klinicznych można narazić się również na nowotwory żołądka, jelit, trzustki, jajników czy krtani. Co prawda są one rzadsze, ale ryzyko istnieje.
Wybór nowego pokrycia dachowego
Wymiana dachu wykonanego z eternitu okazuje się konieczna, ponieważ azbest jest niebezpieczny dla ludzi i innych istot żywych. Warto podkreślić, że z czasem uszkadza także samą konstrukcję. Dlatego wymiana pokrycia dachowego może zapobiec dalszym szkodom powodowanym przez ten niebezpieczny materiał i zapewnić spełnienie norm bezpieczeństwa budynku. Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje wymiana dachu. Nie jest to niski koszt, niemniej jednak zdecydowanie mniejszy niż regularna naprawa. To duża inwestycja, dlatego należy podejść do tego tematu rozważnie.
Wybór odpowiedniego pokrycia dachowego może znacznie wpłynąć na efektywność energetyczną, a także estetyczny wygląd domu. Na rynku dostępne są różne materiały, każdy z nich ma swoje zalety i wady, które mogą mieć przełożenie zarówno na komfort, jak i bezpieczeństwo. Przykładowo dachówka doskonale tłumi hałas, a metal będzie odporny na przegrzanie latem. Zatem wybór powinien być uzależniony od indywidualnych potrzeb. Jedną z kwestii, jakie należy wziąć pod uwagę przy wyborze pokrycia dachowego, jest konserwacja. Struktury o niewielkich wymaganiach konserwacyjnych wymagają mniejszych nakładów pracy, inne natomiast regularnego i profesjonalnego czyszczenia. Niedopilnowanie tego mogłoby prowadzić nawet do uszkodzeń strukturalnych.