Jak zbudować kominek w domu?

budowa kominka w domu

Kominek doskonale podkreśla ciepły i przytulny nastrój każdego salonu lub innego pomieszczenia w domu. Szczególnie przyda się w jesienne i zimowe wieczory, jednocześnie nadając mu niepowtarzalnego klimatu. Jakie czynności należy wykonać przy jego budowie i z jakimi kosztami się to wiąże?

Jakie są rodzaje kominków?

Wyróżniamy 2 typy kominków, biorąc pod uwagę rodzaj paleniska. Pierwszy z nich to zabudowy z otwartym paleniskiem, gdzie kominek krótko się pali, a zabudowa służy przede wszystkim do celów dekoracyjnych. Raczej nie służą one do ocieplania pomieszczenia ze względu na “uciekanie” gorącego powietrza prosto do komina. Wysokość strat zależy w tym przypadku od kształtu komory spalania. Za pomocą zabudowy z zamkniętym paleniskiem można z kolei ogrzać dom, a poza tym stanowi ona świetną dekorację. Przy zabudowie kominka istotną rolę odgrywają ponadto kwestie prawne. Wszelkie przepisy związane z jego montażem zawiera Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. dotyczące warunków technicznych w budynkach i ich lokalizacji.

Rodzaje wkładu kominkowego

Duże znaczenie ma także wkład kominkowy. Może on zawierać system powietrzny, wtedy ciepłe powietrze przekazuje się bezpośrednio do pomieszczeń przez specjalne kratki, szybę i obudowę. Może do tego dojść również poprzez nadmuch lub grawitację. Dzięki kominkowi nadmuchowemu błyskawicznie doprowadza się ciepło do pomieszczeń znajdujących się daleko od kominka. Rozprowadzanie grawitacyjne przyda się, gdy chcesz ogrzać pokoje mieszczące się centralnie nad zabudową.

Wkład z płaszczem wodnym sprawdzi się w przypadku całej instalacji grzewczej w domu. Płaszcz wody nagrzewa się, po czym doprowadza się ją do grzejników w pomieszczeniu. Instalację wykonuje się poprzez wymiennik ciepła w celu zapobiegnięcia jej pracy w systemie otwartym, co miałoby zły wpływ na jej trwałość.

Od czego należy zacząć?

Decydując się na budowę kominka w domu musisz sprawdzić, czy konstrukcja budynku “dźwignie” ciężar budowy w miejscu, które wybierzesz. W tym celu możesz poprosić o pomoc kominiarza, który rozwieje wszelkie wątpliwości z tym związane. Zanim rozpoczniesz projekt zorientuj się, czy w wybranym przez Ciebie miejscu jest komin i przewód, który doprowadza powietrze. W przypadku ich braku trzeba je przebudować i wykuć. Do budowy może dojść wewnątrz budynku poprzez montaż przy stropach i dachu i jednoczesne stworzenie właściwego ciągu kominowego. Gdy już skończysz wszystkie prace organizacyjne, zajmij się opracowaniem projektu i precyzyjnego usytuowania kominka, a w dalszej kolejności skup się na doborze materiałów.

budowa kominka w domu

Dalsze czynności związane z budową kominka w domu

Istotne jest, aby wszelkie prace wykonywać według projektu, trzymając się ustalonych wcześniej wymiarów, gdyż w ten sposób można uniknąć niepotrzebnych błędów w trakcie budowy oraz zrobić otwory właściwej wielkości. Do tego przyda się narysowanie projektu na ścianie, uwzględniając jego szczegółowe wymiary i postępowanie zgodnie ze szkicem.

W związku z generowaniem dużych ilości ciepła, zanim rozpoczniesz budowę kominka w domu, pomyśl o zabezpieczeniu ścian i podłogi w celu uniknięcia pożaru w domu. Duże znaczenie będzie miał wybór płyt izolacyjno-konstrukcyjnych, które należy usadowić za całą konstrukcją, aby ochronić ściany przed działaniem wysokich temperatur. Świetnym pomysłem będzie ułożenie na podłodze mocnej szyby lub odpornej na ogień metalowej płyty, żeby zapewnić posadzce ochronę przed iskrami w trakcie uzupełniania drewna lub otwierania kominka.

Najważniejszym elementem kominka jest jego podstawa w związku z czym trzeba poświęcić jej szczególną uwagę i użyć do jej wykonania porządnych niepalnych materiałów. Idealnym rozwiązaniem będzie zastosowanie cegieł szamotowych wytrzymujących duże obciążenie i wysokie temperatury.

Gdy już wybudujesz fundamenty, zacznij pracować nad wkładem kominkowym, osadzając go na nich, a w dalszej kolejności przyłączając czopuch łączący otwory wylotowe z kanałami. W tym łączeniu niezbędna jest zupełna szczelność chroniąca przed wszelkim niebezpieczeństwem. Zakazuje się łączyć sztywno, co może doprowadzić do powstania pęknięć trójnika poprzez rozszerzanie materiału w związku z ciepłym powietrzem. Przy montażu rury stalowej zostaw pewien luz, a szczeliny powinny być zabezpieczone sznurem grafitowym.

Tam, gdzie zaplanowałeś otwór, wykuj dziurę, wykorzystując wiertarkę udarową w celu stworzenia odpowiedniej przestrzeni do montażu rury wylotowej. Następnie umieść tuleję ścienną w otworze, zabezpieczając ją ogniotrwałą zaprawą.

Kolejną czynnością przy budowie kominka w domu jest przepalenie wkładu na potrzeby sprawdzenia szczelności rur spalinowych. W ten sposób dochodzi ponadto do utwardzenia farby. W przypadku zauważenia jakichkolwiek nieszczelności należy przeprowadzić drobne zmiany, używając silikonu wysokotemperaturowego lub specjalnej pasty uszczelniającej. Gdy już skończysz, zajmij się robieniem obudowy.

Obuduj wkład za pomocą materiału izolacyjnego, zostawiając wokół niego pustą przestrzeń konieczną, aby przepływało powietrze. Dzięki wysokiej jakości materiałowi izolacyjnemu nie dojdzie do zbytniego nagrzewania się powierzchni obudowy, co mogłoby skutkować pęknięciami. Obudowa kominka może zostać zrobiona z płyt gipsowo-kartonowych lub cegieł. Na zewnątrz warto zastosować z kolei gładź szpachlową, zatapiając w niej włókno szklane. Na szczycie okapu powinny znajdować się kratki wentylacyjne, które zapobiegną pojawianiu się pod sufitem ciepłego powietrza.

Jak zakończyć budowę kominka w domu?

Do pomalowania kominka możesz użyć specjalnej emulsji silikatowej dostępnej w różnych kolorach. Do wykończenia można ponadto wykorzystać spieku kwarcowego, modnej cegły lub nowoczesnych płytek gresowych. W okolicach kominka mogą znaleźć się stojaki na drewno, miotełka czy pogrzebacz. Pomieszczenie będzie przyjemniejsze dzięki umieszczeniu przed kominkiem fotela i książek.

Pamiętaj o właściwej konserwacji

Gdy zakończysz budowę kominka w domu, systematycznie czyść ściany przewodu oraz wkład kominkowy. Tak zapobiegniesz osadzaniu się łatwopalnego kreozotu i występowaniu usterek. Jeśli codziennie palisz w kominku, zwróć uwagę na czyszczenie go przed kolejnym rozpalaniem z popiołu, który na nim zalega. Do sprzątania żaroodpornej szyby najlepiej używać wody ze środkami do mycia lub specjalnych wilgotnych tkanin.

Do budowy kominka w domu potrzeba sporo cierpliwości i dokładności. Bardzo istotny jest ponadto wybór odpowiednich materiałów, w tym płyt izolacyjnych. Czynność zajmuje sporo czasu, jednak warto o tym pomyśleć, by podkreślić wyjątkowy charakter pomieszczenia.

Ostatnie wpisy