Regularne przeglądy klimatyzacji – dlaczego trzeba je wykonywać?

osoby montujące klimatyzację

Posiadanie klimatyzacji w obiektach, takich jak biura czy restauracje staje się aktualnie bardzo popularne, a niekiedy wręcz nawet wymagane. Coraz więcej osób decyduje się na założenie jej we własnych domach czy firmach. Nikogo nie dziwi fakt, że w miejscach, w których często przebywa się co najmniej kilka godzin dziennie, chce się utrzymać optymalną temperaturę oraz wilgotność powietrza. To istotne szczególnie latem, kiedy termometry na zewnątrz pokazują ponad 30 stopni Celsjusza. Warto jednak wiedzieć, że decydując się na klimatyzatory, podobnie jak w przypadku innych urządzeń, należy poddawać je regularnym przeglądom technicznym. Sprzęt odpowiedzialny za przetwarzanie powietrza w pomieszczeniach musi być czyszczony, a także poddawany serwisom. Dzięki temu możliwe jest wykrycie drobnych nieprawidłowości mogących powodować duże awarie w późniejszym okresie, a tym samym zwiększać koszty ich napraw.

Kto powinien wykonywać serwis klimatyzatorów?

Dobrze jeśli przegląd techniczny odbywa się na krótko przed rozpoczęciem sezonu letniego, czyli okresu, w jakim to urządzenie jest najintensywniej eksploatowane. Na rynku można znaleźć klimatyzatory oparte na najnowszej technologii, niemalże całkowicie zautomatyzowane. Sygnalizują one m.in. konieczność wymiany poszczególnych komponentów takich jak filtry, czy automatycznie się czyszczą. To natomiast uniemożliwia rozwijanie się pleśni, bakterii i grzybów niebezpiecznych dla organizmu człowieka. Niestety większość użytkowników posiada starsze modele, w związku z czym muszą pamiętać o ich serwisowaniu i czyszczeniu. Najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług renomowanych firm, które zajmują się tym na co dzień. Wykwalifikowani specjaliści powinni mieć autoryzację producenta lub dystrybutora, co gwarantuje posiadanie odpowiedniej wiedzy, a także świadczenie wysokiej jakości usług.specjaliści serwisujący klimatyzację

Co sprawdza specjalista?

Serwis musi odbywać się z uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa i przy użyciu specjalistycznych narzędzi oraz środków chemicznych. Tylko wówczas można mówić o prawidłowo i kompleksowo przeprowadzonym przeglądzie technicznym. Specjalista powinien za każdy razem wyczyścić i zdezynfekować parownik znajdujący się wewnątrz, wyeliminować zanieczyszczenia ze skraplacza umiejscowionego na zewnątrz klimatyzatora, a także z obudowy wszystkich komponentów składających się na całe urządzenie. Do jego obowiązków zalicza się również sprawdzenie, czy sprzęt działa prawidłowo i spełnia określone wymagania. Może również zlecić konieczność wymiany poszczególnych elementów uniemożliwiających dalsze korzystanie, ze względu na mocne wyeksploatowanie. Ma to na celu uniknięcie poważnych usterek.

Przypadki, w których fachowiec będzie niezbędny

Regularny przegląd techniczny klimatyzacji powinien odbywać się co najmniej raz w roku, zaś co sześć miesięcy trzeba wymieniać filtr. Mimo to w międzyczasie może dojść do wielu zdarzeń, w wyniku których niezbędna będzie pomoc i opinia specjalistów. Do tego typu przypadków należy, chociażby wydawanie dziwnych dźwięków przez urządzenie chłodzące, nieprzyjemny zapach powietrza, pojawiająca się wilgoć na obudowie klimatyzatora czy uszkodzenie przewodów zasilających. Możliwości jest naprawdę wiele, w związku z czym, jakiekolwiek nieprawidłowości lub widoczne zmniejszenie wydajności sprzętu powinny zostać zgłoszone do firmy serwisującej. Wówczas istnieje szansa uniknięcia niepożądanych konsekwencji – zniszczenia sprzętu, konieczności wymiany go na nowy czy innych negatywnych w skutkach zdarzeń. Szybka reakcja zaoszczędzi dodatkowych kosztów w niedalekiej przyszłości.osoba zajmująca się serwisem klimatyzacji

Stosowanie się do zaleceń producentów

Każdy producent, wypuszczając swój produkt na rynek, daje gwarancję na prawidłowe jego działanie zazwyczaj przez okres kilku lat. Niemniej jednak nie wszystkie reklamacje są pozytywnie rozpatrywane przez firmy, przede wszystkim ze względu na nieprawidłowe wykorzystywanie urządzeń. Dlatego też nie należy lekceważyć ich zaleceń. Przykładem może być częstotliwość wymiany filtrów bądź czyszczenie. W zależności od warunków, w jakich funkcjonuje klimatyzator, cykliczność będzie inna. W permanentnie niesprzyjających warunkach np. podwyższonej wilgotności powietrza – elementy takie jak filtry szybko ulegają zabrudzeniom, w związku z czym muszą być wielokrotnie oczyszczane, aby sprzęt mógł prawidłowo działać.

Warto już na samym początku dowiedzieć się od fachowców, którzy m.in. montują klimatyzację, jak wygląda kwestia lokalizacji oraz serwisów. Nie powinni mieć problemu z udzieleniem odpowiedzi na to pytanie. Niektórzy przedsiębiorcy działający w tej branży przypominają swoim klientom o regularnych przeglądach technicznych w formie krótkich SMS-ów bądź maili informacyjnych, jeśli Ci wyrazili na to zgodę. To bardzo wygodne z perspektywy posiadaczy klimatyzacji, ponieważ z powodu natłoku innych obowiązków niekiedy zapomina się o tak istotnych aspektach, mogących bezpośrednio wpływać nawet na stan zdrowia domowników czy pracowników.

Ostatnie wpisy