Spis treści:
Domy dziadków czy rodziców to najczęściej budynki sprzed kilkudziesięciu lat, co oznacza, że były konstruowane według dawnych metod. Oprócz tego praktycznie większość z nich nigdy nie została odpowiednio zaizolowana, czego efektem są przemarznięte mury, wychłodzone pomieszczenia i wysokie rachunki za ogrzewanie. Dla zapewnienia właściwego komfortu cieplnego pochłaniana jest niemal dwukrotnie większa ilość energii. Termomodernizacja będzie w takim przypadku niezbędna, jednak przed przystąpieniem do pracy należy ocenić stan konstrukcji. Jeśli ściany budynku są zawilgocone, mokre bądź też napotka się problemy natury konstrukcyjnej czy najróżniejsze ubytki – wymagana będzie ich natychmiastowa naprawa.
Specjaliści zajmujący się tego typu usługami z pewnością wskażą obowiązkowe czynności, których należy się podjąć przed termomodernizacją. Zalecą osuszanie ścian lub naprawę usterek – ocieplenie mokrych murów wiązałoby się ze zmniejszeniem skuteczności termomodernizacji, osłabieniem wiązania kleju oraz pleśnieniem tynków znajdujących się wewnątrz. Na rynku działają firmy oferujące usługi odprowadzenia wody ze ścian czy też fundamentów różnymi metodami. Dopiero po wykonaniu przez nich zlecenia, możliwe jest przejście do sedna, czyli ocieplenia. Z usługi powinni skorzystać przede wszystkim użytkownicy niemający w planach wymiany okien ani większych remontów związanych z konstrukcjami przylegającymi do budynków, np. tarasów czy balkonów. Najczęściej właśnie dopiero po zmianie wymienionych elementów chcą zadbać o zmniejszenie przenikania ciepła, a także aspekty wizualne, dzięki czemu można zaoszczędzić.
Jak ma się grubość materiału do współczynnika lambda?
Decydując się na ocieplenie domu, należy dokładnie prześledzić rynek budowlany, porozmawiać z fachowcami, oraz po szczegółowych konsultacjach, podjąć decyzję o najlepszej metodzie izolacji konstrukcji. Istotnym aspektem jest określenie współczynnika przenikania ciepła przez mury (U), który chce się uzyskać. Od niego zależy wybór produktów przeznaczonych do termoizolacji. Im niższa wartość współczynnika przewodzenia ciepła (λ. – lambda), tym lepiej. Hipotetycznie im grubsze tworzywo, tym współczynnik powinien być niższy – bardziej energooszczędny.
Niemniej jednak nie zawsze grubość bywa wyznacznikiem, ponieważ wpływ na to mają również inne czynniki, np. z płyt izolacyjnych posiadających niższy współczynnik przenikania ciepła wykonuje się cieńszą warstwę izolacyjną, niż z tych z wyższą lambdą. Mniejsza warstwa izolacji pozwala na wpuszczenie większej ilości światła, jako że okna i drzwi znacząco się nie zagłębiają. Ponadto grubsze warstwy materiałów ocieplających potrzebują również dłuższych kołków mocujących, które jednocześnie są droższe.
Pomoc kalkulatorów online lub audytorów energetycznych
Zdaniem profesjonalistów przekroczenie określonej grubości warstwy izolacyjnej minimalnie wpływa na skuteczność, ale nie jest to proporcjonalne do ceny kolejnych centymetrów materiału. Dlatego też przy podejmowaniu decyzji przydatny okaże się kalkulator internetowy wskazujący wartość współczynnika U i grubość ocieplenia. Dzięki takim informacjom, jak: rodzaj i grubość muru, typ izolacji cieplnej czy wartość lambdy określi prawdopodobny współczynnik przenikania ciepła, jaki będzie miała konstrukcja po wykonaniu termomodernizacji.
Dla osób dysponujących większym budżetem oraz nieufających tego typu rozwiązaniom poleca się skorzystać z usług audytora energetycznego dokonującego obliczeń. Można zatrudnić kogoś, kto na miejscu, po dokonaniu oględzin, sporządzi dokument zalecający określoną metodę ocieplenia mającą przynieść największe korzyści bądź zaufać specjaliście działającemu na podstawie danych uzyskanych online. Ich koszt zależy od wielu czynników, ale zaczyna się od około 1000 zł.
Jak sprawdzić, czy tynk należy skuwać?
Wiele starych domów zostało otynkowanych, ale nie każdy rodzaj tynku powinien pozostać na konstrukcji, jeśli chce się wykonać izolację termiczną. Dlaczego? Otóż w przypadku obiektu, w którym tynk nie przylega właściwie, warstwy izolacyjne również nie będą odpowiednio trzymały się podłoża, zatem nie spełnią należycie swojej funkcji. Jeśli więc wcześniej użyta została słabej jakości gładź, inwestor będzie narażony na dodatkowe koszty podczas ocieplania budynku. Wiele osób zastanawia się, jak sprawdzić, czy przy określonej wierzchniej warstwie konstrukcji można zastosować termoizolację. Najprostszym rozwiązaniem będzie tu po prostu konsultacja z fachowcem, który dokładnie oceni stan muru. Ten bowiem musi być mocny, czysty oraz suchy.
Niestety w starym budownictwie rzadko zdarza się opcja położenia termoizolacji na starym tynku, jako że jest on słaby. Wówczas trzeba go niezwłocznie skuć. Świetnym sposobem na sprawdzenie jego stanu na murach jest opukanie go. Głuche odgłosy sugerują, że nie przywiera odpowiednio dobrze do macierzy, a kruszenie się to jeden z powodów, kiedy to należy pozbyć się tynku. Korzystniejsze będzie jednak przymocowanie ocieplenia do starego tynku, ale tylko, gdy jest to możliwe. Wtedy też konieczne okaże się jego wyczyszczenie i zagruntowanie, a także naprawa widocznych ubytków.