Spis treści:
Nikogo nie powinien dziwić fakt, że systemy fotowoltaiczne stają się coraz popularniejsze. Obecnie często można spotkać je na dachach domów jednorodzinnych, lecz nie tylko. Również wiele przedsiębiorstw decyduje się na taką inwestycję, w związku z czym sklepy i fabryki także zaczynają czerpać energię odnawialną ze słońca. Wpływ na to ma mnóstwo czynników, choć zdecydowanie jednym z ważniejszych jest oszczędność. Prawidłowo dopasowane i założone panele znacząco obniżają rachunki za prąd. Dodatkowo przyczynia się to do ochrony środowiska i bycia bardziej ekologicznym.
Nie można zapominać jednak o właściwej konserwacji systemu fotowoltaiki. Jego poszczególne elementy znajdują się na dachu, w związku z czym są narażone na wpływ czynników zewnętrznych, jak np. niekorzystne warunki pogodowe, kurz i inne zanieczyszczenia. Istnieje ryzyko, że nagromadzona warstwa brudu zaburzy prawidłowe działanie systemu. W niektórych przypadkach istnieje także możliwość uszkodzenia paneli i konieczności ich wymiany. Związane jest to z dużymi kosztami — często nieopłacalnymi dla właścicieli. Właśnie dlatego odpowiednia eksploatacja i monitoring systemu odgrywa kluczową rolę w żywotności fotowoltaiki.
Jak konserwować panele fotowoltaiczne?
Warunki atmosferyczne, jak i różnorakie zabrudzenia mogą negatywnie wpływać na pracę paneli fotowoltaicznych. W związku z tym nie powinno się zapominać o regularnej konserwacji baterii, żeby ich funkcjonowanie nie zostało przerwane. Jakie działania się na to przekładają? Między innymi czyszczenie. Warto jednak wspomnieć, że wbrew pozorom nie jest to taka prosta czynność. Należy wyposażyć się w niezbędny sprzęt, który umożliwi bezpieczne dostanie się na dach domu czy innego budynku, gdzie zamontowany został system. Konieczna będzie w takim przypadku drabina dostosowana do danych wysokości. Aby właściwie zadbać o materiał przewodzący, do czyszczenia trzeba użyć przede wszystkim odpowiednich płynów, które zmyją cały brud, nie uszkadzając przy tym paneli.
Należy wyposażyć się także w niezbędne akcesoria do czyszczenia. Powinny być przede wszystkim miękkie, aby nie porysowały szklanej powierzchni paneli. Doskonale sprawdzą się np. gąbka lub delikatna szczotka. Jeśli chodzi zaś o roztwór, najczęściej używa się wody demineralizowanej i izopropanolu w proporcach 50/50. Konserwacja powinna być przeprowadzana dwa razy w roku – wiosną i jesienią. Decydując się na mycie paneli, należy pamiętać o najważniejszej zasadzie, mianowicie powinno się to robić, gdy te są chłodne. Gdyby panele były rozgrzane, gwałtowne schłodzenie mogłoby uszkodzić całą instalację. Właśnie dlatego robi się to wczesnym rankiem lub wieczorem, kiedy produkcja energii jest znacznie mniej intensywna. Żeby mieć pewność, że cały proces zostanie wykonany prawidłowo, warto skorzystać z pomocy doświadczonej firmy. Eksperci posiadają wprawę, umiejętności i niezbędny sprzęt, aby profesjonalnie wykonać zlecenie.
Co przekłada się na prawidłową eksploatację paneli?
Właściwa eksploatacja paneli fotowoltaicznych ma ogromny wpływ na ich żywotność. Jeśli wykorzystywane będą zgodnie z zaleceniami producenta, mogą posłużyć wiele lat, bez konieczności wymiany ich na nowe. Warto jednak podkreślić, że przyczyni się do tego także prawidłowy montaż i jakość samych paneli, które się zakupiło. Renomowani producenci dają na nie nawet 25 lat gwarancji, zatem opłaca się wybierać wyłącznie najlepsze firmy. Korzystając z profesjonalnych usług instalacji systemu, można być spokojnym o prawidłowe działanie.
Prawidłowa eksploatacja jest możliwa tylko, jeśli montaż został odpowiednio wykonany. Niewątpliwie istotne znaczenie ma ułożenie paneli. To właśnie od tego zależy ich wydajność. Ważny jest kierunek geograficzny, a tym samym położenie domu. System powinien być nasłoneczniany przez większą część dnia. Nie można również zapomnieć o właściwym pochyleniu tj. 22-55 stopni, w zależności od ustawienia. Żeby praca wszystkich modułów przebiegała niezawodnie, niezbędne okaże się odpowiednie połączenie ich ze sobą. Jeśli zostanie to wykonane błędnie, system nie będzie produkował wystarczającej ilości energii.
Czy systematyczny serwis jest potrzebny?
Żaden system nie jest niezniszczalny, podobnie bywa z fotowoltaiką. Aby jak najefektywniej przedłużyć jej żywotność, konieczny okaże się nie tylko odpowiedni montaż, wykonany przez profesjonalną firmę, właściwe ułożenie czy czyszczenie, ale także regularne kontrole serwisowe. To popularna usługa, którą oferuje wiele przedsiębiorstw zajmujących się branżą energii odnawialnej. Wczesne wykrycie usterki pozwoli nie tylko na ograniczenie kosztów związanych z naprawą modułów, ale nierzadko również uniknięcie konieczności wymiany wszystkich paneli.
Eksperci oceniają stan nie tylko elementów wierzchnich, ale i systemu, podłączeń czy całej instalacji. Warto wspomnieć, że niektórzy producenci dla podtrzymania gwarancji wymagają sezonowych przeglądów. Jest na to stosowny zapis w umowie, oferujący serwisy wykonywane w określonych terminach. Niemniej jednak mogą zdarzyć się również niespodziewane sytuacje, które powinny zaniepokoić właścicieli fotowoltaiki i zmotywować ich do wezwania specjalistów. Będzie to, chociażby spadek mocy, większe rachunki za prąd czy nawet głośne odgłosy wydobywające się z instalacji.