Czy warto zainwestować w kominek ogrodowy?

patio z meblami i kominkiem ogrodowym

Grillowanie to jedna z popularniejszych rozrywek, która towarzyszy Polakom od wiosny do jesieni. Właśnie wtedy do ogrodu wystawia się wszelkiego rodzaju grille, na których przygotowywane są ulubione potrawy. Mogą być żeliwne, gazowe, a nawet jednorazowe, lecz coraz częściej na terenach ogrodów lub działek spotkać można je też w formie kominków ogrodowych, które oprócz przeznaczenia kulinarnego, pełnią także funkcję estetyczną, a nawet i grzewczą w chłodniejsze dni.

Czym jest kominek ogrodowy i do czego on służy?

Kominek ogrodowy to rozbudowany grill. Zwykle jest murowany i wygląda niczym mały domek z dużym kominem. Pełni wiele funkcji, dlatego też coraz więcej osób decyduje się na postawienie go na swojej działce. Najpopularniejszą z nich jest oczywiście ta kulinarna, ponieważ zwykle wykorzystuje się go jako grill, na którym piecze się kiełbaski, wędliny czy warzywa. Może on też służyć jako wędzarnia czy suszarnia, jeśli zostanie zamontowany w nim rożen. Dzięki temu rozwiązaniu gotowanie nabierze zupełnie innego charakteru. Kominki stają zwykle w ogrodach, lecz spotyka się je również na tarasach. Można wykonać go samodzielnie, lecz spora część jego posiadaczy zleca wykonanie kominka budowlańcom lub kupuje gotowy produkt u dystrybutorów. Zanim jednak postawi się go na tarasie lub w ogrodzie, warto przemyśleć jego rozmiar oraz wygląd, by pasował do otaczającej przestrzeni – należy pamiętać, że będzie on pełnił także funkcję estetyczną, a spędzanie czasu przy nim powinno być przyjemnością, dlatego powinien wyglądać dobrze.kominek ogrodowy obok zewnętrznej strefy wypoczynkowej

Rodzaje kominków ogrodowych

Kominki ogrodowe mogą być wykonane z różnych materiałów. Najczęściej jednak spotkać się można z ich murowanymi wersjami. Wyglądają bardzo estetycznie i dobrze wpisują się w otaczającą przestrzeń. Mogą stać wśród roślin, lecz także same tuż przy strefie wypoczynkowej. Ceramiczne wykończenie jest równie popularne, podobnie jak marmurowe czy żeliwne. Wszystkie jednak są porównywalne ze względu na charakterystyczną dla nich budowę, czyli szeroką, najczęściej kwadratową podstawę, na której postawiony jest dość wysoki komin. Znajduje się w nich miejsce na ruszt oraz drewno i węgiel. W niektórych modelach można spotkać także miniblat oraz miejsce do przechowywania sztućców, talerzy czy jedzenia, które ma zostać przygotowane. Ceny murowanych kominków ogrodowych zaczynają się już od 1500 złotych, lecz na rynku można znaleźć także droższe modele. Wszystko zależy od budowy danego modelu oraz funkcji, w które został wyposażony. Wielu użytkowników kominków jest bardzo zadowolonych z posiadania tego typu wyposażenia i chwalą sobie jego zastosowanie.

Samodzielna budowa kominka ogrodowego

Proponowane przez producentów kominki ogrodowe mogą czasami jednak nie spełnić oczekiwań klientów, przez co część z nich decyduje się na samodzielną budowę. Jakie materiały wykorzystuje się do ich budowy? Najczęściej spotkać można cegłę klinkierową, ale stawia się je też za pomocą bloczków betonowych lub silikatowych. Na samym początku warto rozrysować wizję kominka, by mieć pewność, że nie zapomni się o żadnym z ważnych elementów oraz przemyślenie tego, gdzie konkretnie ma on stanąć, ponieważ konieczne może być przygotowanie podłoża. Dopiero w późniejszym etapie rozpoczyna się jego budowę. Pierwszym elementem będzie wymurowanie ścian podstawy kominka, następnie przygotowuje się palenisko oraz ścianki nad nim. Palenisko oczywiście powinno mieć odpowiednie rozmiary – zwykle 60-70 cm od wysokości rusztu. Końcowym etapem będzie wymurowanie okapu, przez który odprowadza się dym z paleniska. Nie jest to trudne zadanie, jednakże warto pamiętać, że zawsze można zlecić wykonanie tego typu minibudowy komuś, kto zajmuje się tym na co dzień. Będzie wiązało się to oczywiście z dodatkowymi kosztami, lecz zyska się dzięki temu pewność, że kominek został postawiony poprawnie i spełni nasze wymagania. A jeśli coś będzie wymagało poprawy lub rozbudowy, zawsze możemy o tym wspomnieć i mieć gwarancję wykonania przez jednego fachowca.stół i krzesła na zewnątrz ustawione obok kominka ogrodowego

Wady i zalety kominków ogrodowych

Kominki ogrodowe, jak wszystkie sprzęty i udogodnienia dla ludzi, mają swoje wady i zalety, o których warto wiedzieć przed podjęciem decyzji o ich budowie lub zakupie. Są idealnym zastępstwem dla standardowego grilla. Dają możliwość spędzania więcej czasu na świeżym powietrzu, a także potrafią przyczynić się do większej integracji domowników. W łatwy sposób można przygotować na nich wiele potraw, a nawet usiąść chłodnymi wieczorami przy palenisku. Budowa kominka jest odporna na wszelką pogodę, dzięki czemu służy on latami. Jedną z największych wad na pewno jest to, że nie można go ze sobą nigdzie zabrać i przede wszystkim trzeba go wybudować.

Kominki ogrodowe są bardzo dobrym urozmaiceniem przestrzeni ogrodu czy tarasu. Mają wiele zastosowań, które doskonale sprawdzą się podczas sezonu wiosenno-letniego. Służą nie tylko jako grill, lecz również jako przydomowa wędzarnia czy suszarnia dla wędlin, warzyw lub grzybów. W sklepach budowlanych można znaleźć kilka rodzajów kominków ogrodowych, lecz samodzielna budowa nie jest skomplikowana i trudna. Chcąc urozmaicić swoją przestrzeń i stworzyć miejsce integracji z rodziną i przyjaciółmi, warto rozważyć inwestycję w przydomowy kominek ogrodowy.

Ostatnie wpisy