Spis treści:
- 1 1. 2xF – finansowanie i formalności
- 2 2. Opracuj harmonogram prac budowlanych
- 3 3. Nie szukaj oszczędności w złych strefach
- 4 4. Uważnie sprawdzaj zatrudnionych fachowców
- 5 5. Przygotuj się na opóźnienia i problemy
- 6 6. Zabezpiecz plac budowy — to łakomy kąsek dla złodziei
- 7 7. Poczekaj ze sprzedażą obecnej nieruchomości
- 8 Budowa domu – poradnik
Budowa domu to złożony proces, który wymaga wielu dokładnie zaplanowanych etapów. Pominięcie poszczególnych kroków może się bowiem wiązać ze sporymi opóźnieniami lub stratami finansowymi. Przedstawiamy więc nasz poradnik budowy domu, dzięki któremu cały proces przebiegnie bez większych zakłóceń.
1. 2xF – finansowanie i formalności
Pierwszą poradą dotyczącą budowy domu jest finansowanie i formalności. Pod nazwą finansowania kryje się zapewnienie funduszy potrzebnych do przeprowadzenia prac budowlanych. Dodatkowo budżet musi pokryć koszty dodatkowe związane na przykład z załatwianiem formalności urzędowych.
W najbardziej komfortowej sytuacji inwestorzy dysponują sporym zapleczem finansowym. Nie każdy może sobie jednak pozwolić na sfinansowanie budowy z własnej kieszeni. Co wtedy zrobić? Większość osób decyduje się na kredyt hipoteczny. Pozwala on na zaciągnięcie większego zobowiązania, gdyż bank w razie niespłacania rat może pokryć straty, przejmując prawa do nieruchomości. Kredyt warto zaciągnąć jednak dopiero po spełnieniu wszystkich formalności. Wcześniej nie można jednak zapomnieć o sprawdzeniu swojej zdolności kredytowej i znalezieniu zadowalającej oferty. Pozwoli to określić posiadany budżet.
Formalności obejmują za to wszystkie kwestie urzędowe, o których trzeba pamiętać przed budową. Najważniejsze jest uzyskanie pozwolenia. W tym celu w odpowiednim dziale urzędu miasta lub starostwie powiatowym trzeba przedstawić:
- projekt budowlany w 4 egzemplarzach,
- potwierdzenie uprawnień architekta,
- oświadczenie właściciela działki o prawie do dysponowania gruntem na cele budowlane,
- warunki techniczne uzyskane od dostawców mediów,
- wypis z rejestru gruntów, a także wyrys z mapy ewidencji gruntów.
2. Opracuj harmonogram prac budowlanych
Ten punkt powinien zawierać każdy poradnik budowy domu. Harmonogram prac budowlanych to bowiem podstawa, jeśli budynek ma zostać postawiony bez większych przeszkód. Jest to plan obejmujący zakres prac w każdym z tygodni budowy. Wiedząc dokładnie kiedy i jakie czynności będą wykonywane, dużo łatwiej jest zaplanować inne kluczowe kwestie.
Na podstawie przygotowanego harmonogramu wygodniej będzie ustalić między innymi terminy dostaw potrzebnych materiałów budowlanych. Planując je z wyprzedzeniem nie ma szans, że zabraknie ich w hurtowniach. W ten sposób łatwiej jest też zabezpieczyć się przed wzrostem cen. Ponadto planując z wyprzedzeniem można szybciej ustalić, kiedy potrzebni będą poszczególni fachowcy.
3. Nie szukaj oszczędności w złych strefach
Budowa domu to na tyle kosztowna inwestycja, że wiele osób szuka tu oszczędności. W takiej praktyce nie ma nic złego, trzeba jednak wiedzieć, na co można wydać nieco mniej, a na co niekoniecznie. Na liście potencjalnych oszczędności na pewno nie znajdziemy materiałów budowlanych. Wybór tańszych surowców o gorszej jakości to dość krótkowzroczna decyzja, która odbije się na parametrach budynku.
Chcąc wydać mniej, lepiej będzie zdecydować się na budynek o prostej bryle i nieskomplikowanym dachu. Drogie w budowie są też balkony, wykusze czy też lukarny.
Kolejna rzecz, na której nie warto oszczędzać, to dobry kierownik budowy. Zatrudnienie w tej roli sprawdzonego fachowca będzie gwarancją dobrze wykonanej pracy.
4. Uważnie sprawdzaj zatrudnionych fachowców
Co ma największy wpływ na to, czy budowa przebiega sprawnie i prawidłowo? Oczywiście osoby za nią odpowiedzialne i przeprowadzające prace. W Internecie krążą wręcz legendy o fachowcach, którzy potrafią źle wykonywać wiele zadań. O ile często to stereotypy i dziś w branży budowlanej można znaleźć wielu utalentowanych specjalistów, wciąż trzeba przyłożyć się do ich wyboru.
Dobry fachowiec to gwarancja tego, że uda się postawić dom, który wytrzyma długie lata. Do tego, stawiając na sprawdzoną ekipę budowlaną, redukujemy ryzyko problemów z dotrzymywaniem terminów.
5. Przygotuj się na opóźnienia i problemy
Co jeszcze warto dodać do tego, jak przygotować i przeprowadzić budowę domu? Poradniki często zapominają o bardzo ważnej kwestii. Problemy i opóźnienia pojawią się praktycznie zawsze. Nie ma budowy, na której wszystko odbyło się zgodnie z planem, dlatego przed rozpoczęciem stawiania domu, warto przygotować się również na takie okoliczności.
Najważniejsze w trakcie nawet małych kryzysów jest zachowanie chłodnej głowy. Konsultując się z kierownikiem budowy można szybko znaleźć rozwiązanie wielu problemów i sprawić, że będą one jedynie niewielką przeszkodą w procesie stawiania domu.
6. Zabezpiecz plac budowy — to łakomy kąsek dla złodziei
Dużo osób zapomina o tym, że stolarka okienna, czy też materiały budowlane są pożądane przez wielu złodziei. Dlatego szczególnie przy doprowadzaniu domu do stanu surowego zamkniętego oraz wykończeniach trzeba dobrze zabezpieczyć plac budowy. W ten sposób unikniemy kradzieży cennych materiałów, która nie tylko opóźni budowę, ale też wygeneruje dodatkowe koszty.
Warto też zastanowić się nad polisą ubezpieczeniową, by w razie awaryjnej sytuacji móc liczyć na odzyskanie przynajmniej części poniesionych kosztów.
7. Poczekaj ze sprzedażą obecnej nieruchomości
Jeśli budujesz dom po to, by wyprowadzić się z obecnie zajmowanego mieszkania, poczekaj z jego sprzedażą, nawet w sytuacji, gdy pieniądze pochodzące z transakcji mają posłużyć do sfinansowania budowy. Bardzo często założony termin odbioru budynku i ukończenia prac wykończeniowych nie znajduje przełożenia na rzeczywistość.
Zbyt szybka sprzedaż mieszkania może więc skutkować koniecznością awaryjnego znalezienia nowego lokum. Wynajem to opcja generująca dodatkowe koszty, a nie każdy ma możliwość pozostania przez kilka miesięcy pod dachem kogoś z rodziny lub grona znajomych. Dotyczy to szczególnie większych rodzin, które potrzebują sporo miejsca.
Budowa domu – poradnik
Wykorzystując przedstawione powyżej porady budowy domu, można wyeliminować z procesu wiele najczęściej występujących błędów. Dzięki temu postawienie domu nie będzie już większym wyzwaniem i nowe cztery ściany o wiele szybciej staną się gotowe do zamieszkania!