Jaki jest koszt budowy domu pod klucz?

budowa domu samemu

Budując dom, możesz zdecydować się na różne sposoby wykończenia – deweloperski i pod klucz. Stan deweloperski to budynek, który ma wykonane tynki wewnętrzne i zewnętrze, drzwi wejściowe, okna i parapety, posadzkę betonową. Rozprowadzone są także wszystkie instalacje – elektryczne, gazowe, wodno-kanalizacyjne. Taki stan wymaga przeprowadzenia prac wykończeniowych.

Budowa domu pod klucz jest formą realizacji inwestycji, która obejmuje cały proces budowy domu – od projektu, do oddania gotowego domu do użytku. Całość wykonuje jedna firma, która zajmuje się załatwieniem wszelkich formalności, zakupem materiałów budowlanych czy nadzorem nad całością realizacji. Oferta budowy domu pod klucz obejmuje:

  • projekt domu
  • uzyskanie pozwolenia na budowę
  • prace ziemne i fundamenty
  • ściany i stropy
  • dach i pokrycie
  • okna i drzwi
  • instalacje elektryczne, wodno-kanalizacyjne, gazowe i grzewcze
  • tynki i podłogi
  • malowanie i wykończenie
  • ogrodzenie i zagospodarowanie terenu

Jak widać na budowę domu pod klucz składa się wiele prac. W przypadku wybrania jednego generalnego wykonawcy, za ich realizację jest odpowiedzialny tylko on. Dzięki temu po zakończeniu prac otrzymujemy klucze do własnego domu.

To rozwiązanie ma wiele zalet. Przede wszystkim całością prac zajmuje się jeden wykonawca. Inwestor nie musi już szukać firm zajmujących się wylewaniem fundamentów, montowaniem dachu czy przyłączami instalacji, jak również wykończeniem wnętrza. To pozwala na zaoszczędzenie czasu i nerwów.

Dodatkowo jedna firma zajmuje się nadzorowaniem realizacji projektu, a co za tym idzie – dotrzymaniem wszystkich terminów. Doświadczenie i wysokie kompetencje wykonawcy pozwalają na wykonanie wszystkich prac w wyznaczonym terminie.

Przed rozpoczęciem budowy domu pod klucz należy sprawdzić jakie wersje wykończenia budynku oferują firmy budowlane. Czy jest to wersja standardowa z położeniem podłóg, pomalowaniem ścian, montażem drzwi wewnętrznych i montażem urządzeń sanitarnych, czy w wersji premium, które daje więcej możliwości. Wykończenie podstawowe wiąże się z zastosowaniem standardowych materiałów wykończeniowych, na których wybór nie mamy zbyt wielkiego wpływu.

Niektóre firmy oferują wykończenie w wersji premium, co oznacza, że mamy wpływ na wybór materiałów wykończeniowych, a firma jest bardziej elastyczna w podejściu do naszych pomysłów. W ramach rozszerzonej wersji niektórzy wykonawcy oferują montaż oświetlenia, zabudowy kuchennej i sprzętu AGD czy wyposażenie wnętrz w meble ruchome.

Budowa domu pod klucz i cennik – od czego zależy?

Trudno jest bezpośrednio określić, ile kosztuje budowa domu pod klucz. Dlaczego? Gdyż koszty zależne są od wielu czynników. Najważniejszy z nich to wielkość i rodzaj domu – inaczej kosztować będzie budynek parterowy, inaczej budynek z poddaszem użytkowym, a jeszcze inna cena będzie za dom piętrowy w konstrukcji szkieletowej.

Na cenę ma wpływ także projekt domu. Z jednej strony jest to koszt samego projektu, z drugiej jego złożoność i wszelkie funkcjonalności, które należy zaadaptować. Im bardziej skomplikowany projekt, tym cena za budowę będzie wyższa. Cena różnić się może w zależności od lokalizacji działki. Budowa domu w centrum miasta będzie droższa, od budowy na jego obrzeżach. Również ukształtowanie działki ma wpływ na końcowy koszt.

Duży udział w cenie budowy mają użyte materiały. Wiąże się z tym także standard wykończenia, czyli dobór drzwi, okien, podłóg czy ścian. Duże znaczenie mają także rozwiązania technologiczne, zastosowane w trakcie budowy. Instalacja grzewcza, jakość i standard okien czy dodatkowe systemy, na przykład fotowoltaika, mogą wpłynąć na podwyższenie ceny.

Jak widać, na koszt inwestycji składa się wiele elementów. Dlatego też każda wycena budowy ustalana jest indywidualnie, zgodnie z projektem i oczekiwaniem inwestora. Cena podawana jest za metr kwadratowy budowy. Może się ona wahać od 3 tysięcy nawet do 10 tysięcy. Im wyższy standard i jakość użytych materiałów, tym wycena wzrasta.

Należy pamiętać, że ostateczna cena może zmienić się w wyniku wystąpienia, niespodziewanych sytuacji. Może to być niezgodność w dokumentacji technicznej, opóźnienia w dostawie materiałów czy niekorzystne warunki atmosferyczne, dlatego też podczas obliczania budżetu budowy, warto mieć pewną poduszkę finansową. Pozwoli ona opłacić nieprzewidziane wydatki.

budowa domu samemu krok po kroku

Czy da się oszacować cenę budowy domu pod klucz?

Budowa domu pod klucz nie może rozpocząć się bez przygotowania odpowiedniego planu finansowego. Budżet pozwoli określić, na jaki standard możemy sobie pozwolić. W tym celu warto zrobić rozeznanie w kosztach budowy, analizując oferty kilku firm budowlanych. Profesjonalne firmy budowlane ocenią różne czynniki wpływające na koszty budowy i przygotują wstępną propozycję finansową. Warto także uwzględnić cenę za materiały budowlane i wykończeniowe.

Jednak dokładne oszacowanie ceny za budowę domu pod klucz może być trudne. Można skorzystać z dostępnych w internecie kalkulatorów budowlanych. Dzięki nim będziemy mieć zarys budżetu, jaki musimy przeznaczyć na budowę.

Ile kosztuje budowa domu pod klucz?

Najbardziej uniwersalnym domem jednorodzinnym jest dom o powierzchni 100 metrów kwadratowych. Może w nim zamieszkać zarówno dwuosobowa, jak i czteroosobowa rodzina. Dlatego w większości, szacunki kosztów budowy, opierają się na domach stumetrowych.

Eksperci branżowi szacują, że przy powierzchni 100 metrów kwadratowych, budowa domu pod klucz sięgnie ceny około 650,000 – 800,000 zł. Domy o powierzchni 130 m2 mogą kosztować od 850,000 do 1,050,000 zł. Z kolei te o metrażu 150 m2 będą oscylować od 975,000 do 1,200,000 zł.

Orientacyjne koszty budowy domu pod klucz opierają się na wyliczeniach procesu budowy za metr kwadratowy. Średni koszt budowy domu w 2024 roku będzie oscylował w granicach od 6,500 do 8,000 zł za metr kwadratowy. Cena w tej okolicy obejmuje budowę prostych domów z poddaszem użytkowym, które są zwieńczone prostym dachem dwuspadowym. Chcąc wybudować dom o większej powierzchni i bardziej skomplikowany, należy przygotować się na znacznie wyższą cenę za metr kwadratowy.

Oczywiście w przypadku budowy domu pod klucz nie ma jednoznacznego cennika – można operować jedynie orientacyjną wartością, która może ulec obniżeniu lub podwyższeniu. Wszystko zależy od indywidualnego przypadku.

Optymalizacja kosztów budowy

Mimo że budowa domu pod klucz z generalnym wykonawcą może być droższa, niż budowa w systemie gospodarczym, coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązanie. W dłuższej perspektywie pozwala ono zaoszczędzić mnóstwo nerwów i problemów. Optymalizując koszty budowy, warto zacząć od projektu. Musi on spełniać wymagania wszystkich domowników. Koszty można obniżyć poprzez wybór prostszych rozwiązań konstrukcyjnych.

Planując budowę domu o powierzchni większej niż 100 metrów kwadratowych, korzystniejszą opcją będzie wybudowanie domu z poddaszem użytkowym. Domy piętrowe lub parterowe bez poddasza wymagają większej powierzchni fundamentów. Tym samym koszt budowy znacznie wzrasta. Zwarta bryła o mniejszej rozpiętości ścian zewnętrznych pozwala na zastosowanie prostszej technologii stropu oraz rozmieszczenie mniejszej ilości okien. To wszystko wpływa na zmniejszenie kosztów całej inwestycji.

Cena budowy domu pod klucz zależy od wielu czynników, które wpływają na ostateczny końcowy koszt inwestycji. Jednak to doskonałe rozwiązanie dla osób, które zwyczajnie nie mają czasu na organizację ekip wykonawczych i pilnowanie kolejnych etapów prac, a chcą zamieszkać we własnym domu.

Ostatnie wpisy