Koszt budowy domu w 2022 roku

dwa domy jeden z nich z dołączonym proporczykiem z ceną

Jaki jest koszt budowy domu? To pytanie spędza sen z powiek wielu inwestorom indywidualnym, którzy marzą o tym, by zamieszkać we własnej nieruchomości. Oczywiście odpowiedź nie jest tu łatwa, bo zależy od wielu czynników. Metraż, projekt, użyta technologia, zaangażowanie wykonawców zewnętrznych – to wszystko ma znaczenie w końcowych kalkulacjach. Niewątpliwie w 2022 roku swoje zrobiła inflacja, podrożały ceny materiałów budowlanych oraz siła robocza. Możemy więc być pewni, że obecnie budowa domu jest przedsięwzięciem znacznie bardziej kosztochłonnym niż w 2021 roku. Różnice mogą sięgać nawet ok. 30%.

Uśredniony wynik

Wyliczenia zawsze będą orientacyjne, bo każda budowa ma swoją specyfikę i warunki, ale konieczne jest uśrednienie pewnych wartości, aby otrzymać przybliżony wynik. By obliczyć koszty, na początek musimy więc określić jakieś założenia początkowe. W ostatnich latach Polacy najchętniej budują domy o powierzchni użytkowej 110-130 m2 wraz z garażem. I taki właśnie metraż przyjmijmy dla naszych wyliczeń. Trzeba mieć jednak świadomość, że wynik będzie w przybliżeniu, bo ceny są przecież inne dla różnych części kraju i nie bierzemy pod uwagę pewnych istotnych zmiennych, które mogą na niego wpływać.

Stan zerowy i surowy

Prace wstępne obejmują: roboty ziemne, fundamenty, ściany podziemia, a także izolacje. Jest to tak zwany stan zerowy, bez którego nie możemy ruszyć z dalszą budową. Tutaj musimy się przygotować na wydatki od 40 tys. zł do 46 tys. zł. Najwięcej środków pochłonie jednak stan otwarty, zwany też surowym, bo i pracy jest tutaj najwięcej. Wykonać będzie trzeba: ściany nadziemia, stropy, sklepienia, schody, podesty, konstrukcję dachu, pokrycie dachu, wszelkie kanały i podłoża w budynku, izolacje, warstwy wyrównawcze… Naprawdę jest tego dużo. Szacunkowy koszt wykonania stanu otwartego to od 190 tys. zł do 225 tys. zł.nowoczesny dom po zmroku

Wykończenia wewnętrzne i zewnętrzne

Kolejny etap budowy to prace wykończeniowe we wnętrzu. Obejmują one m.in.: tynki i oblicowania, montaż drzwi i okien, ustawienie ścianek działowych, malowanie czy wylanie posadzek. To pozycje istotnie wpływające na kosztorys. Należy na nie przeznaczyć od 150 tys. zł do 175 tys. zł. I wreszcie stan wykończeniowy zewnętrzny, obejmujący przede wszystkim elewację naszego budynku. Tu zapłacimy od 64 tys. zł do 75 tys. zł. Mamy więc wzniesioną bryłę budynku bez wewnętrznych instalacji. Jej koszt całościowy to od 444 tys. zł do 521 tys. zł.

Mam światło, wodę, gaz…

W budynku bez instalacji mieszkać się jednak nie da. Trzeba więc również uwzględnić i te koszta w kalkulacji. Najpierw instalacja kanalizacyjna, wodociągowa, gazowa i doprowadzająca centralne ogrzewanie. Łączny koszt ich podłączenia to od 50 tys. zł do 60 tys. zł. Do tego jeszcze wentylacja oraz instalacje elektroenergetyczne i teletechniczne, a więc razem kolejne 42-50 tys. zł. Zatem ile kosztuje budowa domu w 2022 roku? Według naszych szacunkowych wyliczeń od 536 tys. zł do 631 tys zł. Oczywiście trzeba jeszcze zainwestować w podłogi, kafelki na ścianach, meble i oczywiście sprzęty, a to spowoduje dodatkowe wydatki jeszcze przed samym zamieszkaniem. W kalkulacjach nie ujęto też kosztów ogrodzenia działki.

Gdzie można trochę oszczędzić?

Jeśli ktoś potrafi, może oczywiście dom zbudować samemu. To duża oszczędność na pracy budowlańców, ale samodzielna budowa potrwa na pewno znacznie dłużej. Bardzo duże koszty generuje wielopołaciowy dach na dom o rozbudowanym kształcie bryły. Ma on liczne grzbiety i elementy wklęsłe. Warto zatem rozważyć prostszy projekt budynku o mniej skomplikowanej bryle. Przed stale rosnącymi kosztami może nas też zabezpieczyć umowa podpisana z wyprzedzeniem z wykonawcami, a zwłaszcza z generalnym wykonawcą. Dokument powinien wskazywać konkretną cenę za usługę, a dodatkowo termin zakończenia prac budowlanych. Dobrze skonstruowana umowa uchroni przed finansowymi niespodziankami.dom na sprzedaż, pieniądze i aplikacja do planowania wydatków

Tańsze budownictwo

Pewną alternatywą może być postawienie domu z gotowych elementów, czyli prefabrykatów. W Polsce konstrukcje te mają swoich zwolenników, choć nie cieszą się one aż taką popularnością, jak te stawiane z tradycyjnych materiałów. Domy szkieletowe charakteryzują się dobrymi parametrami, czas ich postawienia jest krótki, a cena za 1 m2 bardzo konkurencyjna – ok. 2 tys. zł. Dom „pod klucz” o powierzchni 110 m2 możemy mieć już za ok. 220 tys. zł. Cena będzie też atutem w przypadku wyboru ekologicznego budownictwa z bali. Tutaj średnio za 1 m2 wynosiła ona w 2022 roku ok. 3,5 tys. zł, a więc za nieruchomość „pod klucz” o powierzchni 110 m2 zapłacimy niecałe 400 tys. zł.

Perspektywy na 2023 rok

Wiemy już, jaki jest koszt budowy domu w 2022 roku. A co nas czeka w kolejnych 12 miesiącach? Z jednej strony, mamy wysoką inflację, która wciąż „napędza” ceny materiałów i usług, a tym samym zniechęca Polaków do poważniejszych inwestycji. Z drugiej strony, branżę budowlaną czeka prawdopodobnie spowolnienie, co może spowodować większą walkę o klienta. Wiele wskazuje jednak na to, że średnia cena budowy domu będzie wyższa, choć ten wzrost procentowo może nieco spowolnić w odniesieniu do 2022 roku. Jeśli ktoś ma fundusze i chce mieć własny dom, to nie powinien czekać. Taka inwestycja zawsze wymaga dużych nakładów finansowych. Niektórzy twierdzą wręcz, że coś takiego jak „dobry czas na budowę domu”, po prostu nie istnieje.

Ostatnie wpisy