Dlaczego należy przeprowadzać regularne przeglądy instalacji grzewczej?

osoba przeprowadzająca kontrolę instalacji grzewczej

Regularne przeglądy instalacji powinny odbywać się co najmniej raz w roku, najlepiej po zakończonym sezonie grzewczym. O ile w przypadku bloków czy kamienic zajmuje się tym zewnętrzna firma zatrudniana przez spółdzielnię mieszkaniową, to właściciele domów muszą sami o tym pamiętać. Dlaczego to tak ważne? Przede wszystkim chodzi o kwestię bezpieczeństwa mieszkańców, a także optymalizacji kosztów ogrzewania.

Kto może zajmować się przeglądem instalacji?

Warto wiedzieć, że samodzielny przegląd instalacji grzewczych to nie najlepszy pomysł. Osoba zajmująca się tym powinna mieć specjalistyczną wiedzę o wykorzystanym systemie, jego budowie i funkcjonowaniu. Ze względu na różnicę do każdego badania należy podejść indywidualnie. Dzięki temu autoryzowany serwisant będzie w stanie rzetelnie ocenić bieżący stan, zauważyć nieprawidłowości czy usterki. Do wykonania tych czynności niezbędna jest znajomość procedur. W zależności od czasu, który upłynął od poprzedniej wizyty specjalisty, kontrola przebiegnie inaczej. Trzeba pamiętać, że umówienie się do specjalisty jesienią może okazać się problematyczne, ze względu na duże zainteresowanie świadczonymi usługami. W związku z tym przegląd najlepiej zaplanować ze sporym wyprzedzeniem, aby mieć pewność, że ktoś doświadczony spojrzy fachowym okiem na armaturę.ceglany kominek domowy z rozpalonym ogniem

Zalety regularnych przeglądów instalacji

Oprócz bezpieczeństwa mieszkańców, które jest nadrzędną wartością, przeprowadzony przegląd pozwala uniknąć dużych kosztów związanych z poważnymi awariami pieca i innych urządzeń. Specjaliści podczas badania technicznego są w stanie zlokalizować niewielkie awarie lub zużycie poszczególnych komponentów, które jeśli nie zostałyby wymienione, mogłyby być powodem poważnych uszkodzeń instalacji. Przyczynia się to bezpośrednio do wydłużenia żywotności instalacji bez większego nakładu finansowego. Oczywiście nie wyklucza to całkowitego pojawienia się problemów z kotłem, pompą ciepła czy innymi urządzeniami, ale da większą pewność sprawności systemu.

Mniejsze koszty ogrzewania

Warto także wspomnieć, że cykliczne przeglądy techniczne mogą realnie zmniejszyć koszty ogrzewania, co w skali roku generuje sporą oszczędność. Wynika to z faktu zużycia mniejszej ilości paliwa do ogrzania tej samej powierzchni. Dlaczego tak się dzieje? Zanieczyszczony i nieodpowiednio wyregulowany kocioł ma niską sprawność energetyczną, co wiąże się z większym zużyciem materiałów grzewczych. Aby temu zapobiec, wystarczą adekwatne działania serwisowe usprawniające działanie instalacji i przywracające jej należytą sprawność. Wówczas eksploatacja będzie mniej kosztowna oraz skuteczniejsza.

Zachowaj gwarancję urządzeń grzewczych

Zaopatrując się w nowe urządzenia grzewcze np. kocioł lub pompę ciepła, producent zapewnia gwarancję ich bezawaryjnej działalności co najmniej na kilkadziesiąt miesięcy. Gdyby w tym czasie doszło do usterki, naprawa zostaje wykonana na jego koszt. Niemniej jednak, aby tak się stało, użytkownik musi spełnić konkretne warunki, uwzględnione w instrukcji dołączonej do zakupionego towaru. Większość wytwórców żąda wykonywania regularnych badań technicznych. Zatem jeśli chce się zachować kartę gwarancyjną przez cały okres, należy o tym pamiętać.

Kiedy najlepiej wykonywać badania techniczne instalacji grzewczych?

Producenci oraz firmy zawodowo zajmujące się ich przeprowadzaniem zalecają wykonywanie badania co najmniej raz w roku. Najlepszym okresem jest koniec sezonu grzewczego, czyli okolice wiosny. Można wówczas przygotować, odpowiednio wyczyścić i wyregulować urządzenie po kilkumiesięcznym intensywnym eksploatowaniu. Dzięki temu, przy rozpoczęciu kolejnego nie trzeba będzie się niczym martwić. Spora część społeczeństwa decyduje się na badanie dopiero jesienią, czyli tuż przed planowanym rozpoczęciem uruchomienia ogrzewania.instalacja grzewcza składająca się z kotła i grzejnika podokiennego w pokoju

Czy przegląd techniczny instalacji to konieczność?

Jednak czy wykonywanie przeglądu instalacji grzewczej to konieczność? Odpowiedź może być tylko jedna – tak. Warto mieć na uwadze fakt, że jednorazowy koszt badania technicznego jest o wiele niższy niż wartość ewentualnej naprawy m.in. kotła, czy równowartości kosztów nadmiarowo pochłoniętej energii do ogrzania określonej powierzchni, wynikającej z nieodpowiedniej regulacji kotła. Specjaliści po wykonaniu usługi wydadzą adekwatne zaświadczenie, paragon lub fakturę, które są dowodem na dotrzymanie warunków gwarancji.

Sprawdź, czy wszystkie czynności zostały wykonane

Każde urządzenie jest inne i wymaga różnych działań usprawniających jego działanie. Dokładne wytyczne dotyczące poszczególnych komponentów, specjaliści powinni znaleźć w instrukcji obsługi. W celu upewnienia się, że wszystko zostało zrobione tak, jak należy, można zweryfikować listę czynności serwisowych dla konkretnego modelu sprzętu grzewczego. Uda się dokonać tego z dowolnego miejsca. Niezbędne okażą się jedynie numer katalogowy kotła lub pompy i liczba lat ich eksploatacji. Na dedykowanych stronach internetowych, po wpisaniu tych danych uzyskuje się listę zalecanych działań.

Ostatnie wpisy