Ile trwa budowa domu?

ile trwa budowa domu

Niepoprawne oszacowanie czasu trwania budowy to jeden z bardzo często popełnianych błędów. Samo rozpoczęcie procedury, czy nawet sprawny przebieg początkowych prac nie oznacza, że pora myśleć o nadchodzącej wyprowadzce. W trakcie kolejnych etapów może pojawić się bowiem wiele przeszkód. Ile trwa budowa domu, z jakich etapów się składa i jakie przerwy techniczne trzeba wliczyć w czas niezbędny do postawienia budynku?

Ile czasu potrzeba na postawienie domu od zera?

Budowa domu jednorodzinnego, który zamierzamy postawić od zera, wiąże się z dość długim i czasochłonnym procesem – szczególnie, gdy zaczyna się bez posiadania działki na własność. Ile lat może trwać budowa domu w takiej sytuacji? Zazwyczaj udaje się ją zamknąć w dwa lata. Oczywiście istnieją zarówno pozytywne, jak i negatywne przypadki. W tych pierwszych z budową udaje się uporać w trakcie roku, w drugich znacznie się to przeciąga.

To, ile czasu zajmuje budowa domu, wynika z wielu formalności, których trzeba dopełnić przed jej rozpoczęciem. Poza samym kupnem działki, konieczne jest wybranie projektu i, co najważniejsze, uzyskanie pozwolenia na budowę. Do tego trzeba będzie zatrudnić geodetę, mieć gotowy projekt budowlany oraz otrzymać wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Niekiedy wymaga to dużej cierpliwości.

Czas oczekiwania na odpowiedź z urzędu może bowiem wynosić nawet do 65 dni. Po wydaniu pozwolenia trzeba dodatkowo odczekać 14 dni, aż decyzja się uprawomocni. W trakcie załatwiania formalności nie można też zapomnieć o ustanowieniu kierownika budowy i dostarczeniu stosownego oświadczenia w tej sprawie do starostwa.

Harmonogram prac budowlanych — klucz do szybkiej budowy

Podstawą do ograniczenia tego, ile zajmuje budowa domu, jest opracowanie harmonogramu prac budowlanych. Jest to szczegółowy plan działania, który dokładnie opisuje czynności wykonywane w poszczególnych tygodniach budowy. Dzięki temu dużo łatwiej będzie skoordynować dostawy potrzebnych materiałów budowlanych, czy też zatrudnianie fachowców.

Harmonogram to też sposób na wstępne oszacowanie daty odbioru budynku. Oczywiście samo stworzenie planu nie sprawi, że określonego dnia będzie można wprowadzić się do domu. Jest to jednak znaczna pomoc na każdym z etapów prowadzenia budowy. Podczas tworzenia harmonogramu bardzo ważne jest też ustalenie daty rozpoczęcia prac. Kiedy najlepiej to zrobić? Z reguły poleca się wczesną wiosnę, gdy temperatury przeważnie będą wskazywać większe wartości niż 0 stopni w skali Celsjusza. Pozwoli to uniknąć opóźnień związanych z przymarzniętym gruntem. Dodatkowo ułatwi zamknięcie się w trakcie roku przynajmniej z etapem do stanu surowego otwartego.

jak długo może trwać budowa domu

Czas potrzebny na prace do stanu zerowego

Wszystkie formalności załatwione? Czas rozpocząć prace budowlane. Ile czasu trwa budowa domu do stanu zerowego? Ten etap jest jednym z krótszych i można wykonać go w ciągu około 2 do 4 tygodni. Pierwsze dni potrzebne są na wyrównanie i przygotowanie terenu oraz wytyczenie budynku. Zajmuje to zazwyczaj około 2 do 4 dni.

Następnie można przejść do wykonania fundamentów. Jest to najbardziej czasochłonny proces w trakcie budowy do stanu zerowego. Wymaga bowiem około 2 tygodni, wliczając w to 3-dniową przerwę, która jest wymagana pomiędzy wylaniem fundamentu a budową ścian fundamentowych. W trakcie tego etapu dodatkowo wykonuje się przejścia instalacyjne, izolację w pionie i poziomie, wyprowadza instalacje podposadzkowe i gruntuje ściany. Sprawna ekipa budowlana poradzi sobie z tym w kilka dni.

Budowa do stanu surowego otwartego

Najbardziej czasochłonny etap prac. Jak długo może trwać budowa domu do stanu surowego otwartego? W najgorszych wypadkach wymaga to nawet 6 miesięcy. Długość trwania prac zależy głównie od ilości kondygnacji budynku. Murowanie ścian nośnych, stropów oraz kominów wymaga od 5 do 10 tygodni na jedną kondygnację.

Jeśli to konieczne, postawienie schodów i umocnienie stropu to dodatkowe 2 tygodnie. Niecały tydzień potrzebny będzie na budowę ścian kolankowych, trzeba jednak pamiętać o zachowaniu 2 tygodni przerwy. Po niej można przejść do ostatniej części budowy – do wykonania więźby dachowej oraz położenia wybranego pokrycia. Na ten etap trzeba przeznaczyć od 2 do 6 tygodni.

Stan surowy zamknięty

Jeden z prostszych etapów stawiania budynku. Ile może trwać budowa domu do stanu surowego zamkniętego? Z reguły na tę fazę wystarczy przeznaczyć od 2 do 4 tygodni – wymaga bowiem bardzo prostych prac, czyli montażu wszystkich okien, drzwi zewnętrznych oraz bram garażowych. Dzięki temu dom staje się zabezpieczony przed wejściem ewentualnych intruzów i gotowy na rozpoczęcie prac wykończeniowych.

Prace wykończeniowe

Do tego, ile czasu trwa budowa domu, warto też wliczyć prace wykończeniowe. Jest to drugi najdłuższy etap, gdyż wymaga kompletnego przygotowania domu do zamieszkania. Kilka tygodni trzeba poświęcić na montaż wszystkich koniecznych instalacji – elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej, ogrzewania i, jeśli się na taką zdecydujemy, gazowej oraz wentylacji.

Z reguły od 2 tygodni do 2 miesięcy potrzeba na ocieplenie elewacji. 2 do 3 miesięcy to z kolei czas potrzebny na wykonanie podłóg, posadzek, czy też wylewek wraz z tynkowaniem i malowaniem. Prawie wszystkie prace można na szczęście wykonywać jednocześnie, jednak wymaga to zatrudnienia kilku ekip budowlanych.

Jakie zdarzenia mogą opóźnić prace budowlane?

To, ile lat może trwać budowa domu, zależy nie tylko od doskonale opracowanego planu, ale też czynników, które nie zawsze da się przewidzieć. Lista rzeczy mogących opóźnić nawet najlepiej przygotowane prace jest tak długa, że dałoby się stworzyć z niej książkę. Co najczęściej je powoduje?

Wiele prac nie udaje się wykonać tak szybko, jak w założeniu, ze względu na czynnik ludzki. Czasem wykonanie pewnego etapu może nam zająć dłużej, niż początkowo zakładaliśmy. Najbardziej ekstremalne sytuacje dotyczą oczywiście nieuczciwych ekip budowlanych, które wykonują swoje prace niedbale, bądź nie dotrzymują ustalonych terminów.

Działania mogą też wstrzymać problemy finansowe. Budowa to na tyle długi proces, że stawki fachowców, czy też ceny materiałów budowlanych mogą wzrosnąć i tym samym przekroczyć założony budżet. Dlatego warto zaplanować go z pewnym zapasem tak, by się przed tym zabezpieczyć.

Nie można też zapomnieć o pogodzie. Niektórych prac nie powinno się lub nawet nie da wykonywać w zbyt niskich temperaturach lub w trakcie opadów deszczu. Kapryśna pogoda potrafi więc stworzyć spore opóźnienia, szczególnie gdy trafimy na deszczowe tygodnie w trakcie kluczowych etapów prac.

Trzeba też założyć sytuacje takie jak kradzież materiałów budowlanych, czy też wandalizm. Niezabezpieczone domy w trakcie budowy są bowiem częstym punktem wizyt złodziei.

Alternatywne metody stawiania domów, które pozwolą skrócić czas budowy

Chcąc ograniczyć czas potrzebny na postawienie budynku, można też zrezygnować ze stawiania tradycyjnego domu. Mało znanym, ale zdobywającym popularność wyborem są domy szkieletowe. Redukcja czasu potrzebnego na budowę wynika z tego, że stawia się je z materiałów prefabrykowanych. W ten sposób można ograniczyć czas budowy do około pół roku, a maksymalnie 9 miesięcy.

Spore znaczenie ma także to, czy wybrany zostanie system gospodarczy, czy też zlecimy postawienie domu firmie. W pierwszym rozwiązaniu to my, jako inwestor, odpowiadamy za praktycznie wszystkie rzeczy niewymagające specjalistycznych kwalifikacji i zezwoleń. System gospodarczy pozwala na spore oszczędności. Bez odpowiedniego doświadczenia i organizacji mocno wpływa jednak na to, jak długo trwa budowa domu.

Podsumowanie

Jeśli w grę wchodzi budowa domu, na to ile trwa wpływ ma cała masa czynników. Dlatego bardzo ważne jest posiadanie dobrego planu, wybieranie sprawdzonych fachowców i kompleksowe przygotowanie – dzięki temu proces ten może przebiec maksymalnie sprawnie.

Ostatnie wpisy