Instalacja elektryczna – w podłodze, czy po ścianach?

instalacja elektryczna w podłodze wady i zalety

Prąd jest niezwykle ważny w każdym mieszkaniu, gdyż dzięki niemu działa wiele urządzeń aktualnie niezbędnych do życia. Choć wieki temu ludzie sobie świetnie radzili mimo jego braku, współcześnie ciężko wyobrazić sobie funkcjonowanie bez tego dobrodziejstwa. Zapewnia nam on światło wieczorami, a także dostęp do telewizora, komputera, radia, czy kuchenki mikrofalowej. Instalacje elektryczne można umieścić w różnych miejscach, jak chociażby w podłodze, czy na ścianach. Który sposób będzie korzystniejszy?

Instalacja elektryczna w podłodze – wady i zalety

Instalacje elektryczne w podłodze mają zarówno wady, jak i zalety. Do pierwszych można zaliczyć dość wysokie koszty takiego przedsięwzięcia – znacznie wyższe od tych, z którymi wiąże się umieszczenie przewodów w ścianach. Poza tym, mimo odporności na uszkodzenia, obwody elektryczne mogą się zepsuć w czasie budowy domu, co może doprowadzić do zwiększenia kosztów stawiania budowli. Jest to skutek braku możliwości naprawy przyłączy oraz rur po położeniu posadzki bez jednoczesnego jej uszkadzania.

Zalet jest jednak znacznie więcej niż wad! Jedną z nich jest mniejsza pracochłonność niż w przypadku układania przewodów w bruzdach pod tynkiem. Umieszczenie kabli w podłodze zdecydowanie ogranicza uszkodzenie go w przyszłości, chociażby w trakcie remontu, co stanowi ogromną wartość dodaną, porównując do instalacji zamontowanej pod ścianami. Ułożenie przewodów w tym miejscu chroni ponadto przed pożarem. Ten pomysł ułatwia zaplanowanie całego przedsięwzięcia razem z przestrzenią dla lamp oraz gniazd, będąc dodatkowym atutem w pomieszczeniach typu open space, w których jedno wielkie pomieszczenie pełni różne funkcje.

Instalacja na ścianie i jej rodzaje

Wyróżnia się 2 podstawowe systemy układania instalacji elektrycznej w ścianach. Pierwszy z nich odbywa się w tynku i stanowi najpopularniejsze rozwiązanie ze względu na niskie koszty. Właściwie chronione okablowanie układa się pod tynk, mający co najmniej 1 cm grubości. W przypadku lamp na suficie, kable instaluje się pod stropy. Świetną alternatywę dla tego sposobu stanowi układanie przewodów w bruzdach ściennych, co zazwyczaj robi się w kuchni oraz łazience.

W instalację elektryczną wewnątrz szkieletu ściany możesz zainwestować w momencie projektowania domu lub mieszkania. Jej tworzenie jest błyskawiczne i proste, jednak dość trudno jest wyeliminować awarię. W tej sytuacji przewody muszą zabezpieczać dodatkowe peszle, czyli rury, które są stworzone z wszelkiego rodzaju tworzyw sztucznych.

instalacja elektryczna w podłodze czy na ścianie

Instalacja pod tynkiem, czy na tynku?

W przypadku instalacji pod tynkiem, usunięcie awarii wiąże się z koniecznością kucia starej warstwy tynku i położenia nowej, a także odmalowania ściany. Pomysł jest ponadto mało elastyczny, gdyż zmusza do poprowadzenia dużej ilości przewodu do miejsc na gniazda zasilające. Stare budownictwa oznaczają skomplikowany układ okablowania podtynkowego.

Zaletami są z kolei niski koszt i bezpieczeństwo, gdyż poprowadzenie kabli w ścianie chroni przed porażeniem prądem, przede wszystkim u dzieci. Jeśli instalacja jest właściwie położona, a kable odpowiednio zabezpieczone, naprawy są stosunkowo łatwe.

Instalacja natynkowa to układanie przewodów tak, by mieściły się bezpośrednio na ścianie i suficie. Ten sposób jest ceniony przez projektantów ze względów technicznych, takich jak adaptacja pokoju. Używa się go w stylu vintage, ale także w nowoczesnych mieszkaniach oraz domach drewnianych.

Do wad instalacji natynkowej należy brzydka estetyka i wygląd wnętrza, do której często prowadzą niewłaściwie dobrane listwy na ścianach oraz sufitach. Pomysł może być poza tym dość niebezpieczny, zwłaszcza w przypadku niechlujnie położonych przewodów, które mogą prowadzić do zbyt niskiego poziomu izolacji elektrycznej. Niewłaściwie wykonana instalacja stworzy zagrożenie, szczególnie dla dzieci i zwierząt, a odsłonięte części przewodów bądź wystające kable mogą doprowadzić do nieszczęścia.

Pierwszą zaletą układania przewodów na tynku jest elastyczność, gdyż taką instalację możesz położyć w absolutnie dowolnym momencie, a pomieszczenia będziesz mógł cały czas używać. Możesz także bez problemów zmienić miejsce bądź zainstalować dodatkową liczbę gniazd. Korzyścią może być też wyeksponowanie materiału budulcowego, takiego jak drewno bądź cegła. Z łatwością usuniesz też awarię i rozbudujesz układ.

Instalacja elektryczna w podłodze czy na ścianie

Wybór odpowiedniej instalacji jest dość trudny i zależy od bardzo wielu czynników. Podstawowymi wartościami, które powinieneś wziąć pod uwagę są: koszty, naprawy, estetyka oraz bezpieczeństwo. Zdecydowanie tańszym rozwiązaniem jest zamontowanie instalacji na ścianie lub w niej. Do instalacji podłogowej potrzebne jest mnóstwo materiałów, przez co cena rośnie. Jeśli chodzi o naprawy, to lepiej postawić na natynkową, w której awarię usuniesz bez najmniejszych problemów. W przypadku estetyki, wybór powinieneś uzależnić od wystroju pomieszczenia. W niektórych stylach idealnie sprawdzi się okablowanie natynkowe. Bardziej elastyczny będzie jednak wybór podtynkowego lub podłogowego, przede wszystkim z uwagi na to, że znajdują się pod materiałem budulcowym. Ze względów bezpieczeństwa, najlepszym wyborem będzie umieszczenie instalacji w podłodze, a najgorszym na tynkach.

Jesteś już bogatszy o wiedzę na temat różnego rodzaju instalacji elektrycznych. Pomyśl, czy zależy Ci na ograniczeniu kosztów, estetyce, łatwości napraw, czy bezpieczeństwie. Ten ostatni czynnik wydaje się być najważniejszy, jednak dla każdego liczy się coś innego. Dokonaj więc słusznego wyboru, aby w przyszłości być z niego w pełni zadowolonym.

Ostatnie wpisy