Budowa domu szkieletowego – krok po kroku

budowa domu szkieletowego krok po kroku

Licząc na ograniczenie czasu oraz kosztów budowy, coraz więcej inwestorów decyduje się na popularne za oceanem domy szkieletowe, zwane też kanadyjskimi. To bardzo lekkie konstrukcje, które można postawić na działce w mgnieniu oka. Zobacz, jak wygląda budowa domu szkieletowego krok po kroku!

Domy szkieletowe — co to za rodzaj konstrukcji?

Mianem szkieletowych określa się domy budowane na podstawie szkieletu stworzonego z poziomych i pionowych belek drewnianych. Taka konstrukcja jest bardzo lekka, jednocześnie oferuje jednak odpowiednią wytrzymałość. Tak przygotowany szkielet wypełnia się materiałem izolacyjnym i tworzy ściany działowe. Zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz w zakresie doboru materiałów ma się sporą dowolność.

Najważniejsze w budowie w technologii szkieletowej jest odpowiednie drewno. Nie musi to być tarcica pochodząca z najdroższych gatunków – lepiej wybrać konstrukcje tworzone np. z drewna sosnowego. Charakteryzuje je wysoka dostępność, przystępne ceny i, co najważniejsze, bardzo dobra wytrzymałość.

Budowa domu szkieletowego — krok po kroku

Mimo sporych różnic pod względem samych części składowych konstrukcji, budowę domu szkieletowego dzieli się na te same etapy, co w przypadku murowanego. Pierwszy z nich obejmuje doprowadzenie do tak zwanego stanu zero. W tej części budowy nie stawia się właściwie żadnej ze ścian – wykonuje się jedynie prace ziemne, przygotowuje fundamenty i podłogę. Już na samym początku dom także się podpiwnicza, jeśli oczywiście uwzględnia to jego projekt.

W przypadku budowy szkieletowej domu najczęściej wybiera się płytę lub ławy fundamentowe. Bardzo ważne jest też zabezpieczenie ich przed wilgocią i utratą ciepła, gdyż ma to duży wpływ na bezpieczeństwo i trwałość konstrukcji. Drewno jest bardziej wrażliwe na wilgoć niż cegły, z których tworzy się konstrukcje murowane.

Kolejny etap to budowa do stanu surowego otwartego. Jest on najbardziej czasochłonną częścią procesu tworzenia budynku. W tym etapie trzeba stworzyć z drewnianych belek kompletny szkielet domu. Drewno mocowane jest do fundamentów za pomocą specjalnych kotew.

Po postawieniu konstrukcji domu, czas przygotować ściany. Aby zachować wysoką wartość izolacji, tworzy się je przy użyciu folii paroizolacyjnej, a także płyt drewnopochodnych – najczęściej OSB lub MFP. Od wewnątrz ściany czasem dopełnia się też płytą kartonowo-gipsową, dzięki której dom na pierwszy rzut oka nie różni się od murowanego. Po postawieniu ścian trzeba też wykonać warstwę izolacyjną od zewnątrz. Do tego używa się z kolei folii wiatroizolacyjnej – dzięki temu budynek jest szczelny i doskonale utrzymuje ciepło.

Budowa domu do stanu surowego otwartego kończy się wykonaniem dachu. Jego konstrukcja tworzona jest w ten sam sposób, co w przypadku obiektów murowanych. Nie można oczywiście zapomnieć o wykonaniu konstrukcji stropów. Na dachu trzeba też zamontować poszycie, a następnie pokryć go warstwą papy, dzięki której nabierze kształtu, a także będzie dobrze izolować wnętrze.

Kolejnym etapem budowy domu metodą szkieletową jest wykończenie go do stanu surowego zamkniętego. W trakcie tej części prac konieczne jest wykonanie wszelkich obróbek blacharskich, montaż drzwi, okien oraz rynien. Trzeba też wyłożyć pokrycie dachu oraz parapety zewnętrzne. Nie obędzie się również bez stworzenia elewacji.

Ta nie musi wcale być wykonana z drewna. Domy szkieletowe mogą też zostać pokryte tynkiem, dzięki czemu wyglądają tak samo jak domy murowane. Najważniejsze jest docieplenie ścian przed wykonaniem elewacji, najlepiej za pomocą wełny fasadowej. Na przygotowaną fasadę budynku można następnie nakładać elementy drewniane lub grunt, a potem sam tynk. W przypadku elewacji z tynku jej wykonanie kończy się oczywiście pomalowaniem.

Gdy dom jest już w stanie surowym zamkniętym, pozostaje jeden z najdroższych etapów całej budowy. O czym mowa? Oczywiście o wykończeniu. Najlepiej rozpocząć od montażu wszystkich niezbędnych instalacji, choć często wymaga to zatrudnienia odpowiednich fachowców. Należy wykonać instalacje: elektryczną, wodno-kanalizacyjną, a jeśli to konieczne, również gazową, telewizyjną i alarmową.

Gdy dom jest podłączony do wspomnianych instalacji, można już zabierać się za wykończenie jego wnętrza w dowolny sposób. Tutaj ogranicza nas tylko własna inwencja twórcza. W ramach wykańczania budynku wykonuje się podłogi, maluje ściany, montuje gniazdka, kontakty i lampy, glazurę, a także drzwi i parapety wewnętrzne. Stolarka przeznaczona do wnętrza budynku powinna trafić tam pod sam koniec prac – dzięki temu maleje ryzyko jej uszkodzenia, a samo wykończenie domu jest znacznie prostsze, gdyż drzwi nas nie ograniczają. Gdy budynek jest ukończony, wystarczy poinformować Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego o zakończeniu prac. Jeśli wszystkie formalności zostały spełnione, dom będzie nadawał się do legalnego użytku.

budowa domu szkieletowego

Ile czasu potrzeba na zbudowanie domu szkieletowego?

Wielką zaletą budowy domu w systemie szkieletowym jest czas potrzebny na wykonanie budynku. W przypadku budowli murowanych prace zajmują nawet dwa lata. Domy szkieletowe można natomiast ukończyć w mniej niż pół roku i bardzo szybko w nich zamieszkać. Dzięki temu to świetny wybór, gdy zależy nam na jak najszybszej przeprowadzce.

Oczywiście, aby prace przebiegały tak sprawnie, trzeba liczyć na korzystną pogodę. Niemniej jednak, nawet jeśli deszcz będzie częstą przeszkodą, przy odpowiednim rozplanowaniu pracy dom szkieletowy można wykonać w mniej niż rok. Wszystko dzięki temu, że liczba prac, których nie można wykonywać w trakcie opadów deszczu przy domach szkieletowych, jest znacznie mniejsza niż przy tych tradycyjnych.

Budowa domu szkieletowego — zalety i wady

Nie wiesz, czy budowa domu szkieletowego w Twoim przypadku będzie dobrą decyzją? Poznaj jej zalety i wady. Wśród pozytywnych aspektów domów szkieletowych z pewnością trzeba wymienić:

  • znacznie krótszy czas budowy — dom można postawić w mniej niż pół roku;
  • niskie koszty;
  • duża dowolność w zakresie wykończenia budynku, w tym elewacji;
  • możliwość realizacji większości prac nawet w przypadku opadów deszczu;
  • rozsądne koszty eksploatacji;
  • spore możliwości aranżacji wnętrza, dzięki węższym ścianom;
  • prostsza rozbudowa domu w przyszłości.

Oczywiście domy szkieletowe mają również swoją gorszą stronę. Za wady z pewnością trzeba uznać:

  • niski stopień bezwładności cieplnej — domy szkieletowe szybciej się nagrzewają i wychładzają;
  • budowa solidnego domu szkieletowego wymaga sporej wiedzy, doświadczenia i dokładności — trudniej znaleźć sprawdzonych fachowców;
  • mniejsza wytrzymałość konstrukcji niż w przypadku domów murowanych.

Ile kosztuje budowa domu metodą szkieletową?

Budowa szkieletowa domu powinna w teorii sprawiać, że postawienie budynku jest tańsze niż w przypadku konstrukcji murowanych. Jak jest w praktyce? To zależy od oczekiwanego stopnia ocieplenia i jakości wykończenia. Licząc na doskonale ocieplony dom, wykończony przy użyciu solidnych materiałów, jego cena będzie raczej porównywalna. Z pewnością budowa domu szkieletowego to inwestycja, która pochłonie przynajmniej kilkaset tysięcy złotych. Dużo mniej zapłacisz jednak za postawienie samych ścian. Te kosztują około 30% mniej niż w przypadku domów murowanych.

Budowa domu szkieletowego – od A do Z

Zamykając naszą dyskusję na temat budowy domu w technologii szkieletowej, warto podkreślić, że decyzja o wyborze tej metody niesie ze sobą szereg istotnych zalet. Technologia szkieletowa oferuje szybkość realizacji, elastyczność w kształtowaniu przestrzeni oraz możliwość łatwej adaptacji do zmieniających się potrzeb mieszkańców. Mając na uwadze wszystkie omówione aspekty – od budowy domu szkieletowego krok po kroku, przez wybór materiałów, aż po docieplenie i wykończenie – jasne staje się, dlaczego coraz więcej osób decyduje się na tę metodę.

Ostatnie wpisy