Ile kosztuje budowa domu 2024 roku?

ile kosztuje budowa domu w polsce

Dla wielu inwestorów korzyści z budowy własnego domu, pod warunkiem odpowiedniej analizy i przygotowania, są bezsprzeczne. Może być on tańszy w utrzymaniu niż wynajmowane mieszkanie, a także pozwala uniknąć regularnych podwyżek czynszu. Projekt posesji dostosowuje się do indywidualnych potrzeb i preferencji, co umożliwia spełnienie marzeń o stworzeniu dla siebie i rodziny idealnego miejsca do życia. Ma się kontrolę nad każdym etapem procesu budowlanego, co ułatwia osiągnięcie wysokiej jakości wykonania. Dom to jednocześnie długoterminowa inwestycja zyskująca z czasem na wartości

Z drugiej strony budowa domu ze względu na cenę w 2024 roku wymaga znaczących nakładów finansowych na zakup działki, materiałów budowlanych oraz wynagrodzenie dla specjalistów. Jest zwykle czasochłonna i nierzadko stresująca dla części osób. W trakcie mogą pojawić się problemy, które wygenerują nieprzewidziane wydatki.

Przed podjęciem decyzji o budowie domu, trzeba więc dokładnie przeanalizować wszystkie za i przeciw, skonsultować się z ekspertami oraz upewnić się, że posiada się odpowiednie środki finansowe na realizację projektu. Warto wziąć pod uwagę sytuację rynkową, stopy procentowe kredytów hipotecznych, dostępność materiałów oraz ceny pracy fachowców.

Ile teraz kosztuje budowa domu w Polsce i czy w 2024 roku podjęcie się tego przedsięwzięcia będzie opłacalne?

Budowa domu – koszt w 2024 roku

Budowa domu to wieloetapowy proces. Co składa się na jej koszt w 2024 roku?

Pozwolenie na budowę

W pierwszej kolejności należy ustalić we właściwym urzędzie powiatowym lub urzędzie miasta, czy na terenie działki obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. W przypadku jego braku konieczne będzie uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy. Dopiero po uzyskaniu niezbędnych dokumentów można przejść do kolejnych etapów. Najpierw geodeta musi wytyczyć granice budowy na działce, a następnie konieczne jest przeprowadzenie niwelacji terenu. Ponadto, wymagane jest podłączenie się do istniejącej infrastruktury technicznej oraz odpowiednie zagospodarowanie terenu budowy

Przyjmując jako przykład kosztorys domu o powierzchni 100 m², wydatki związane z tymi czynnościami wynoszą obecnie szacunkowo:

 • usługi geodety – około 1 400 zł za wytyczenie domu;
 • niwelacja terenu – zależna od wielkości działki i potrzeb, może kosztować od 300 do 500 zł za 25 ton ziemi, plus dodatkowe opłaty za wyrównanie terenu 4-10 zł za m², wycinkę drzew (150-200 zł za duże drzewo);
 • przyłącza wody i prądu do działki – koszty projektów wynoszą około 1000 zł, a opłaty za same przyłącza mogą sięgać od 200 do 400 zł za metr przyłącza wody oraz 1800-2400 zł za standardowe przyłącze prądu o mocy 12 kW;
 • cena zagospodarowania terenu budowy – od 1000 do 4000 zł.

Projekt domu

Wybór projektu ma istotny wpływ nie tylko na koszt budowy, ale też komfort przyszłych mieszkańców. Jeśli priorytetem jest ekonomiczna realizacja inwestycji, warto rozważyć projekty domów o prostych bryłach, z dachem dwuspadowym. Takie rozwiązanie przekłada się na mniejsze zużycie materiałów budowlanych oraz niższą opłatę za robociznę, a ponadto skraca czas realizacji. Prosta konstrukcja ogranicza też liczbę miejsc narażonych na powstawanie mostków termicznych, co przełoży się na niższe koszty eksploatacyjne.

Dwuspadowy dach ogranicza wydatki na materiał pokryciowy i zmniejsza potrzebę stosowania wielu elementów wykończeniowych w porównaniu z dachami wielospadowymi.

Stopień skomplikowania bryły ma wpływ na kwotę, którą zapłacimy za projekt domu. Dla budynku za 100 tys. zł wynosi ona od 5000 do nawet 20 000 zł, w zależności od wizji inwestora oraz architekta.

ile kosztuje budowa domu 2024

Materiały budowlane

Od roku 2021 aż do pierwszego półrocza 2023 roku mieliśmy do czynienia z dynamicznymi wzrostami kosztów budowy domów. Największy skok cen nastąpił w województwie mazowieckim, gdzie zwiększyły się o ponad 45,6%. Na szczęście drugiej połowie 2023 roku dało się zaobserwować odwrócenie tego trendu, a ceny budowy domów zaczęły maleć. Środki z Bezpiecznego Kredytu 2%, wprowadzone w ostatnim kwartale ubiegłego roku, nie spowodowały znaczących zmian. Aktualnie przewiduje się, że przez cały 2024 rok będzie się utrzymywał trend wzrostowy zbliżony do prognozowanej inflacji.

Materiały budowlane wywierają znaczny wpływ na koszt budowy domu. Należy się liczyć z tym, że wydatki na nie stanowią nawet 60% ceny końcowej stanu surowego. Dom parterowy o powierzchni 100 m² wymaga zakupów sięgających nawet ponad 100 000 złotych.

Analiza cen materiałów budowlanych Grupy PSB daje spojrzenie na zmienność cen w sektorze budownictwa. Według najnowszego raportu, styczeń 2024 roku przyniósł ogólny ich spadek o średniej dynamice wynoszącej -3% w porównaniu do stycznia 2023 roku. W kanale hurtowym wyniósł on 5,4%, natomiast w kanale detalicznym 1,1%.

Spadek cen zanotowano w 14 grupach, obejmujących m.in. dekoracje (-0,3%), płytki (-0,4%), instalacje, ogrzewanie (-1%), izolacje wodochronne (-2%),

oświetlenie, elektryka (-4%), wykończenia (-4%), dachy, rynny (-6%), sucha zabudowa (-9%), ściany, kominy (-10%), izolacje termiczne (-10%). Największy spadek cen odnotowano w przypadku płyt OSB i drewna (o 22%).

Początek 2024 roku to jednak również wzrosty w takich grupach towarowych, jak: cement i wapno (o 13%), farby i lakiery (7%), a także w chemii budowlanej i stolarce (2%).

Czy jeśli chodzi o budowę domu, koszty w 2024 roku za materiały będą wzrastać? Eksperci ze Stowarzyszenia Wykonawców Elewacji prognozują, że spadki cen nie będą długotrwałe. Zauważają, że przyczyną obniżek było zimowe ostudzenie rynku. Przewiduje się, że ceny materiałów budowlanych wzrosną wraz z rozpoczęciem nowego sezonu budowlanego, spodziewanego w drugiej połowie roku, zwłaszcza w przypadku izolacji, które zwykle cechuje duża niestabilność cenowa.

Fundamenty, murowanie ścian, dach i wykończenie

Biorąc pod uwagę stan surowy otwarty, szacunkowe ceny za kolejne etapy budowy (materiał i robocizna) kształtują się następująco:

 • fundamenty: 150 zł/m²
 • ściany nośne: 160 zł/m²
 • ściany działowe: 125 zł/m²
 • kominy wentylacyjne: 650 zł/szt.
 • komin dymowy: 5300 zł/szt.
 • strop: 550 zł/m²
 • dach: 480 zł/m².

Doprowadzenie domu do stanu surowego otwartego mieści się w kwotach między 156 000 a 185 000 zł. Przejdźmy do analizy dalszych kosztów związanych ze stanem surowym zamkniętym (materiał i robocizna):

 • schody żelbetonowe: 450 zł/m²
 • balkon: 700 zł/m²
 • drzwi wejściowe: 7 000 zł/szt.
 • okna: 2 200 zł/szt.
 • brama garażowa: 5 500 zł/szt.

Zamknięcie stanu surowego w przybliżeniu kosztuje ok. 40 000 zł. Kolejną fazą budowy domu jest osiągnięcie stanu deweloperskiego. Poszczególne wydatki kształtują się następująco:

 • izolacja ścian zewnętrznych: 290 zł/m²
 • wykonanie i malowanie elewacji: 25 zł/m²
 • balustrada: 800 zł/szt.
 • instalacja elektryczna: 180 zł za punkt
 • instalacja wodno-kanalizacyjna: 700 zł za punkt
 • instalacja centralnego ogrzewania: 180 zł/m²
 • kocioł gazowy kondensacyjny z montażem: 30 000 zł
 • tynki: 59 zł/m²
 • posadzki: 95 zł/m²
 • sufity podwieszane: 220 zł/m².

Podsumowując budowę domu na tym etapie – ile kosztuje w 2024 roku doprowadzenie do stanu deweloperskiego? Tu stawki potrafią być naprawdę imponujące, przekraczając nawet 400 000 zł.

Robocizna

Skromnie liczony koszt wykończenia 1 m² domu wynosi od 1 tys. zł w górę. Według danych podanych przez serwis Oferteo.pl, w pierwszym kwartale 2024 roku średnie stawki za robociznę prezentują się następująco: wykonanie tynków cementowo-wapiennych kosztuje od 45 do 60 zł za metr kwadratowy, tynki gipsowe (bez gładzi) to koszt od 45 do 63 zł za m², a wykonanie pojedynczej powierzchni gładzi gipsowej to wydatek od 47 do 64 zł za m².

SJeśli chodzi o podłogi, montaż drewnianych paneli (bez klejenia) oscyluje średnio wokół kwot od 43 do 54 zł za m², podczas gdy układanie deski podłogowej (klejonej) zaczyna się od 103 zł za m². Malowanie ścian i sufitów to koszt około 23 zł za m², natomiast za układanie glazury i gresu zapłaci się od 115 do 208 zł za m². Wykonanie wylewki samopoziomującej do 4 cm grubości kosztuje od 45 do 57 zł za m², a układanie płytek ceramicznych – 115-208 zł za m².

Trzeba oczywiście pamiętać, że przedstawione powyżej stawki mają charakter orientacyjny i różnią się w zależności od regionu i konkretnego wykonawcy. Dlatego ważne jest dokładne przeanalizowanie ofert, co pozwoli na uniknięcie nieprzewidzianych wydatków.

Budowa domu – cena w 2024 roku

Z kalkulacji podanych przez kb.pl wynika, że koszty doprowadzenia modelowych budynków do stanu surowego zamkniętego wynoszą:

 • dla domu 100 m² – 264 530 zł netto
 • dla domu 140 m² – 305 420 zł netto
 • dla domu 200 m² – 367 800 zł netto,

do stanu deweloperskiego zaś odpowiednio:

 • dla domu 100 m² – 415 800 zł netto
 • dla domu 140 m² – 493 500 zł netto
 • dla domu 200 m² – 584 000 zł netto.

Pod uwagę brano budynki o prostej bryle i dwuspadowym dachu. W przypadku 100 m² chodzi o dom parterowy; dom 140 m² będzie niepodpiwniczonym budynkiem z poddaszem użytkowym, a powierzchnia użytkowa wyniesie 125 m². Dom 195 m² to trzypoziomowy budynek z piwnicą i piętrem, o całkowitej powierzchni użytkowej 130 m². Kalkulacja nie uwzględnia VAT ani kosztów dodatkowych w tym m.in. zakupu działki budowlanej, ceny projektu budowlanego i przyłączenia mediów.

Czy zatem opłaca się budowa domu z uwagi na to, jaki jest jej koszt w 2024 roku? Większość specjalistów wskazuje na dalszy wzrost cen mieszkań, w obliczu czego decyzja o budowie własnego domu staje się coraz bardziej atrakcyjną opcją, szczególnie biorąc pod uwagę stabilność cen gruntów budowlanych, która sprzyja przyszłym inwestycjom.

Ostatnie wpisy