Spis treści:
- 1 Czy warto inwestować w tymczasowe drzwi budowlane?
- 2 Ochrona przed kradzieżą i wandalizmem – drzwi zastępcze
- 3 W czym pomogą jeszcze drzwi tymczasowe na budowę?
- 4 Jakie drzwi tymczasowe wybrać?
- 5 Drzwi tymczasowe na czas remontu
- 6 Kiedy wymienić tymczasowe drzwi na te docelowe?
- 7 Drzwi tymczasowe na budowę – dlaczego warto?
Budowa i remonty wymagają zastosowania wielu elementów, bez których nie można byłoby zmieniać, modernizować czy zwiększać komfortu swojego życia lub mieszkania. Jako że w wielu przypadkach wymagają dużych nakładów finansowych oraz czasu, nie należą do przedsięwzięć podejmowanych często. Niemniej jednak zatrudnienie specjalistów i zaopatrywanie się u renomowanych producentów w materiały budowlane znacząco ułatwia przeprowadzanie jakichkolwiek prac z nimi związanych.
Na rynku dostępne jest mnóstwo artykułów mających usprawnić budowę. Przed zakupem powinno się jednak dokładnie zapoznać z parametrami poszczególnych produktów i upewnić się, że będą one wystarczające. Największą popularnością wśród remontowanych domów i mieszkań cieszą się drzwi zastępcze na czas budowy. Te tymczasowe elementy konstrukcyjne są mocno niedoceniane, mimo istotnej funkcji jaką pełnią.
Czy warto inwestować w tymczasowe drzwi budowlane?
Budowa domu to najczęściej długi proces podzielony na wiele etapów. Zanim pojawią się docelowe drzwi czy inne elementy powinno się postawić na tymczasowe warianty przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo. Okazują się one niezastąpione, ponieważ pozwalają m.in. na zamknięcie i zabezpieczenie obiektu przed niepożądanymi wtargnięciami osób trzecich, a także ewentualnymi kradzieżami.
Zdarza się, że ekipy budowlane zostawiają na miejscu swoje narzędzia i niezbędny sprzęt, ponieważ ich wielkość, waga oraz liczba sprawiają, że zabieranie ich każdego dnia byłoby wyjątkowo uciążliwe. Na placu budowy bardzo często znajdują się również potrzebne materiały np. deski, gips, styropian, pianki itd. Dlatego tak ważne jest zamknięcie obiektu, by ochronić go przed wtargnięciami i przywłaszczeniem mienia.
Ochrona przed kradzieżą i wandalizmem – drzwi zastępcze
Warto też wiedzieć, że równie często dochodzi do wandalizmu. Niezależnie od rodzaju dewastacji, właściciele ponoszą dodatkowe koszty związane z naprawą zniszczeń. By tego uniknąć, zaleca się zaopatrzenie w drzwi tymczasowe budowlane. Niemniej jednak należy pamiętać, że nie wszystkie sprawdzą się u każdego. Najlepiej stawiać na sprawdzonych producentów i wysoką jakość produktów, ponieważ ma się wówczas pewność, że posłużą przez cały okres budowy czy remontu oraz spełnią swój obowiązek, zabezpieczając przed najróżniejszymi zagrożeniami.
Drzwi zastępcze mają także wiele innych zastosowań. Przede wszystkim pomagają w utrzymaniu czystości wewnątrz obiektu, minimalizując ilość kurzu i innych zanieczyszczeń, mogących przedostać się do środka. Dzięki temu praca jest przyjemniejsza i będzie trwała krócej. Oprócz tego chronią przed szkodliwym wpływem warunków atmosferycznych oraz silnymi podmuchami wiatru, które mogłyby utrudnić remont.
W czym pomogą jeszcze drzwi tymczasowe na budowę?
Tymczasowe drzwi na budowę poza ochroną mienia, zabezpieczeniem przed wandalizmem czy zanieczyszczeniami nadają również estetyczny wygląd. Założenie docelowych skrzydeł drzwiowych to nie najlepszy pomysł, szczególnie jeśli wewnątrz wciąż trwają prace remontowe. Wówczas nietrudno o zarysowania lub niewielkie uszkodzenia. Zakup doraźnego wariantu będzie korzystniejszy cenowo i pozwoli uniknąć ponownego wydawania pieniędzy na drogie, nowe drzwi. Dzięki temu można ochronić docelowy model przed zniszczeniami. Oprócz tego drzwi budowlane tymczasowe wyglądają estetycznie, w związku z czym o wiele łatwiej zwizualizować sobie całość z planowanym wariantem. Ma się wtedy jeszcze możliwość zmiany zdania odnośnie do wcześniej wybranych drzwi, jeśli w końcowym etapie budowy wszystko wygląda nieco inaczej, niż było planowane.
Jakie drzwi tymczasowe wybrać?
Na rynku można znaleźć najróżniejsze modele zarówno drzwi tymczasowych zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Na co jednak zwracać uwagę? Przede wszystkim na materiał, z jakiego zostały wykonane. Od niego zależeć będzie odporność na zniszczenia, a także ogólna wytrzymałość. Warto podkreślić, że niektóre budowy trwają kilka, kilkanaście miesięcy, a czasami nawet kilka lat. W związku z tym zakup takich drzwi na czas budowy będzie rozsądnym rozwiązaniem, usprawniającym prace ekipy, chroniącym przed kradzieżami, zanieczyszczeniami, przeciągami czy innymi warunkami atmosferycznymi. Wybrane modele powinny być wodoodporne, uniwersalne, funkcjonalne oraz posiadać zamek.
Drzwi tymczasowe na czas remontu
Obok drzwi zastępczych na budowę, na rynku dostępne są również drzwi tymczasowe na czas remontu. Stanowią rozwiązanie przejściowe, stosowane do ochrony trwałych drzwi lub gdy oczekuje się na dostarczenie wybranego modelu docelowego. Pasują do otworów o popularnych szerokościach np. 70, 80, 90 cm i nadają się do montażu zarówno po lewej, jak i prawej stronie. Producenci oferują je wraz z kompletnym zestawem montażowym.
Doskonale sprawdzają się jako kurtyna przeciwpyłowa, umożliwiając łatwe odseparowanie poszczególnych pomieszczeń w danym obiekcie w trakcie trwania remontów.
Ich niekwestionowaną zaletą jest możliwość szybkiego dostępu do remontowanych przestrzeni, ponieważ eliminują konieczność wykorzystywania uciążliwych taśm i folii.
Dzięki drzwiom tymczasowym oszczędza się czas, który trzeba by było przeznaczyć na ustawiczne sprzątanie pyłu, a także zapewnia się prywatność na przykład w łazience lub sypialni. Są one znacznie praktyczniejszym rozwiązaniem od kurtyn foliowych, które nierzadko odpadają od ścian i sprawiają spory dyskomfort podczas przechodzenia.
Kiedy wymienić tymczasowe drzwi na te docelowe?
Większość osób mających za sobą budowy i większe remonty zaleca wymianę tymczasowych drzwi na docelowe dopiero po zakończeniu prac związanych z wylewkami, tynkowaniem itd. Wówczas ma się pewność, że tego typu materiały nie uszkodzą ich. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Niemniej jednak nawet jeśli ktoś zdecyduje się na szybszą wymianę, powinien pamiętać, aby nie zdejmować z nich folii ochronnej, która dodatkowo je zabezpiecza. Dzięki temu można uniknąć zadrapań, zarysowań i innych uszkodzeń powierzchniowych.
Drzwi tymczasowe na budowę – dlaczego warto?
Wykorzystanie tymczasowych drzwi na budowie niesie za sobą wiele korzyści, takich jak ochrona mieszkania oraz drzwi docelowych, jednakże może również wiązać się z pewnymi ograniczeniami technicznymi, które warto wziąć pod uwagę przy planowaniu procesu budowlanego.
W przypadku konwencjonalnych wariantów z ościeżnicą nie jest możliwe połączenie z nią tynku czy przymocowanie izolacji zewnętrznej. Elektrycy nie mogą na tym etapie instalować systemów alarmowych albo elektrycznych mechanizmów otwierania. Analogicznie obszar wokół drzwi budowlanych tymczasowych nie może zostać pokryty przez glazurników i malarzy adekwatnymi materiałami.
Z drugiej strony zbyt wczesny montaż ostatecznego modelu posiada również wady, ponieważ istnieje wówczas ryzyko jego uszkodzenia w wyniku malowania, tynkowania, prac związanych z instalacją elektryczną, układaniem podłóg, robót zewnętrznych i tym podobnych.
Warto zauważyć, że drzwi tymczasowe na budowę mogą dawać deweloperowi przewagę konkurencyjną, zaś odbiorca końcowy dysponuje większą ilością czasu na znalezienie odpowiedniego egzemplarza do swojego lokum, który zamontuje na krótko przed wprowadzeniem się. W przypadku budowania domu, nie musi we wczesnej fazie zastanawiać się nad ich kolorem oraz wzorem. Drzwi tymczasowe budowlane to idealne rozwiązanie, gdy nie jest się jeszcze pewnym koloru elewacji, pokrycia dachu i ogólnego wyglądu zewnętrznego posesji.