Spis treści:
Budowanie domu z prefabrykatów, czyli wyprodukowanych w fabryce gotowych elementów konstrukcyjnych, zamiast tradycyjnych materiałów budowlanych, to coraz częściej stosowane rozwiązanie. Dzięki temu można znacznie ograniczyć potrzebny na to czas. Jednak czy domy z prefabrykatów to dobry wybór? Jakie są zalety i wady takiego rozwiązania i jakie możliwości oferują domy z prefabrykatów?
Budowa domu z prefabrykatów — czym są budynki z fabryki?
Najpopularniejszym sposobem stawiania domu jest wybór budynku murowanego, który tworzy się z pojedynczych pustaków lub betonu komórkowego. Prefabrykaty to zupełne ich przeciwieństwo. Zamiast małych elementów, na plac budowy trafiają wcześniej wyprodukowane i znacznie większe komponenty budowli. Mogą to być całe moduły, czy też poszczególne ściany, z przygotowanymi wcześniej otworami okiennymi i drzwiowymi.
Budowa domu z gotowych elementów to dział znacznie szerszy niż mogłoby się wydawać. Na rynku można bowiem znaleźć całą masę różnych typów prefabrykatów. Gotowe elementy różnią się technologią, w której zostały wykonane, a także materiałami użytymi do ich produkcji.
Rodzaje elementów prefabrykowanych do budowy domów
Decydując się na postawienie domu z prefabrykatów, mamy do wyboru całkiem sporo różnych propozycji. Dużą popularnością cieszą się budynki drewniane. W przypadku tego surowca jako dom z prefabrykatów najczęściej spotykana jest tak zwana konstrukcja szwedzka, opierająca się na szkielecie z prefabrykowanych płyt. Trzeba jednak pamiętać, że nie każdy dom szkieletowy jest budynkiem z prefabrykatów. Domy kanadyjskie buduje się bowiem ręcznie na placu budowy przy użyciu pojedynczych belek.
Drugim rodzajem są prefabrykaty betonowe. Surowiec w budownictwie używany niemal na każdym stopniu. Gotowe elementy, które są z niego wykonane, cechuje trwałość, solidność, ale też wysoka waga. Prefabrykaty betonowe najczęściej wymagają niewiele pracy do postawienia domu. Potrafią być już wyposażone w izolację termiczną, a także instalację elektryczną oraz wszelkie niezbędne otwory.
Alternatywa dla betonu to keramzyt, czyli glina pęczniejąca wypalana w temperaturze aż 1150 stopni w skali Celsjusza. Dokładniej są to prefabrykaty keramzytobetonowe, bo tworzy się je z mieszanki betonu oraz keramzytu. W ten sposób uzyskuje się dużo trwalsze, lżejsze i lepiej izolujące konstrukcje. Keramzyt jest jednak nieco droższy od betonu, co też trzeba wziąć pod uwagę.
Na koniec warto wspomnieć o prefabrykatach stalowych. Jest to inny rodzaj budownictwa szkieletowego, w którym zamiast drewna wykorzystuje się stalowe profile, które są bardzo wytrzymałe. Dodatkowo, po ocynkowaniu są również odporne na korozje. Domy z takich prefabrykatów cieszą się dużą popularnością w Stanach Zjednoczonych. W Polsce nie są jeszcze regularnie używane, lecz firmy coraz częściej decydują się na budowę obiektów przy ich zastosowaniu.
Budowa domu prefabrykowanego — zalety i wady
Nie wiesz, czy zdecydować się na budowę domu z prefabrykatów? Sprawdź, jakie mają one zalety i wady. W ten sposób upewnisz się, czy to dobry wybór dla Ciebie. Wśród pozytywnych stron takich konstrukcji warto wymienić:
-
- czas budowy — dom z prefabrykatów można postawić w jeden sezon, od pogody zależne jest tylko stworzenie fundamentów
- wysoka jakość konstrukcji – każdy z gotowych elementów jest starannie produkowany w fabryce przy zachowaniu najwyższych norm jakościowych. Dzięki temu mamy gwarancję tego, że konstrukcja będzie trwała, szczelna i odporna na różne czynniki
- koszt budowy — można za nią zapłacić znacznie mniej niż przy stawianiu domu w tradycyjny sposób
- czystość — budowa generuje znacznie mniej gruzu i innych odpadów na placu. Wszystkie prefabrykaty są już przygotowane do montażu instalacji elektrycznej, a także posiadają przygotowane przepusty, peszle, puszki instalacyjne i wnęki na drzwi oraz okna
Naturalnie domy z prefabrykatów nie są idealne. Mają pewne wady. Wśród nich trzeba wymienić małą elastyczność w kontekście ewentualnych zmian. Elementy są produkowane wcześniej w fabryce i po ich dostarczeniu nie ma możliwości wprowadzenia większych modyfikacji.
Dodatkowo budowa takiego domu to spore przedsięwzięcie logistyczne. Prefabrykaty z racji na swoje gabaryty muszą być transportowane najczęściej przy pomocy ciężarówek. Do tego wymagają specjalistycznego sprzętu do rozładunku, a następnie ustawienia we właściwej pozycji. To generuje pewne problemy w trakcie budowy na działkach, które nie posiadają zbyt dobrych dróg dojazdowych.
Ile trwa budowa domu prefabrykowanego?
Budowa domu z prefabrykatów to proces, który nie wymaga lat, tak jak jest to w przypadku konstrukcji budynków murowanych. Stan surowy zamknięty można osiągnąć nawet w trakcie jednego miesiąca. Dzięki temu budowę można rozpocząć nawet jesienią, o ile pogoda pozwoli na wykonanie fundamentów. To jedyne prace „mokre”, wymagające odpowiednich warunków na zewnątrz.
Cały dom można z kolei od zera wykończyć „pod klucz” w ciągu kilku miesięcy. Dlatego to idealna propozycja dla osób, którym zależy na jak najszybszym wprowadzeniu się do nowego domu. Budynki z prefabrykatów nie wymagają długotrwałych prac budowlanych, a najbardziej czasochłonny etap to wykończenie wnętrza. Warto jednak pamiętać, że dużą część “wykończeniówki” można zrobić już po wprowadzeniu, o ile stan domu pozwala na zamieszkanie.
Jak wygląda budowa domu z prefabrykatów?
Budowa domu z gotowych elementów zaczyna się dokładnie tak samo, jak w przypadku konstrukcji murowanych. Konieczne jest zdobycie pozwolenia na budowę, wyznaczenie kierownika budowy i przygotowanie terenu. W trakcie załatwiania tych formalności oraz stawiania fundamentów, w fabryce przygotowywane już są prefabrykaty, które posłużą do skonstruowania budowli.
Gdy zakończymy roboty ziemne i prace przygotowawcze, można przejść do stawiania właściwej konstrukcji. Wtedy prefabrykaty są dostarczane na plac budowy za pomocą ciężarówek. Następnie wykwalifikowana ekipa budowlana ustawia je na odpowiednim miejscu i łączy z fundamentami. Najczęściej konstrukcja budynku jest mocowana do nich za pomocą specjalnych kotew.
Po ustawieniu wszystkich ścian wystarczy wykonać stropy, konstrukcję dachu, a następnie wykończyć budynek do stanu surowego zamkniętego. W tym celu montuje się drzwi zewnętrzne, wszystkie okna, a także poszycie dachu. Na domach z prefabrykatów najczęściej stosuje się tradycyjne dachówki lub tzw. blachodachówkę.
Tak jak już wspomnieliśmy, najbardziej czasochłonny jest ostatni etap prac, czyli wykończenie wnętrza. Wtedy trzeba podłączyć wszystkie instalacje w budynku, wykonać podłogi, położyć wszystkie płytki i panele, a także zadbać o ściany. Nie można zapomnieć o wygładzeniu ścian, ich zagruntowaniu, pomalowaniu, a także wykonaniu gniazdek, kontaktów i podłączeniu wszystkich lamp.
Potem pozostaje już tylko urządzenie domu. To jest jednak zdecydowanie najprzyjemniejsza część całej budowy. Budynek już stoi, pięknie się prezentuje i codziennie będzie zyskiwać kolejne meble, zbliżając się do stanu końcowego. Jak widać, budowa domu prefabrykowanego może być naprawdę świetnym pomysłem. Jest to rozwiązanie atrakcyjne cenowo, bardzo szybkie i, co najważniejsze, trwałe.