Charakterystyka domów szkieletowych

drewniany domek z tarasem w konstrukcji szkieletowej

Domy wznoszone przez Polskich inwestorów w większości przypadków wykonywane są w standardowej technologii murowania, która stale ulega modyfikacjom. Jednak analiza wyników badania statystycznego przeprowadzonego przez GUS wykazała, że w okresie ostatnich pięciu lat popularność drewnianych domów wrosła ponad dwukrotnie. Tym, co można zauważyć w związku z opublikowanymi danymi, jest wzrost zainteresowania konstrukcjami szkieletowymi wśród przedsiębiorców i klientów indywidualnych.

Ekonomiczność konstrukcji, a koszty budowlane

W ostatnich latach dostrzegalny był znaczny wzrost kosztów budowlanych związanych z zakupem materiałów. Analizy przeprowadzone przez CAS wykazują, że w latach 2016-2021 rynek budowlany doświadczył załamania skutkującego wzrostem kosztów pozyskania czynników produkcji. Przedstawione okoliczności sprawiły, że zarówno ceny materiałów budowlanych, jak i stawki firm działających w branży musiały wzrosnąć.

Efektem dynamicznego skoku cen poszczególnych usług był spadek rentowności długookresowych projektów budowlanych. Wyżej przedstawiony raport wykazał, że w okresie ostatnich sześciu lat stawki za materiały budowlane podniosły się niemalże o 46%. Polscy inwestorzy w celu dostosowania się do zasad panujących na rynku surowców coraz częściej decydują się na bardziej ekonomiczną alternatywę — domy szkieletowe.przekrój domu szkieletowego

Wood Frame, czyli kanadyjskie konstrukcje w Polsce

Obecnie stosowane konstrukcje drewniane wywodzą się bezpośrednio od tzw. szkieletu drewnianego cechującego się grubym przekrojem — zwanego Timber Frame wykorzystywanego od lat na terenach m.in. Kanady i USA. Początkowo za sprawą dużych zasobów materiałów budowlanych konstrukcje wykonywano z bali drewnianych, a wraz ze wzrostem zapotrzebowania na budynki wymagana była adaptacja technologii wykorzystywanej podczas wznoszenia nowych domów. Zwiększający się popyt na elementy wygenerował podaż odpowiedników charakteryzujących się zdecydowanie mniejszymi gabarytami.

Rozwój technologii szkieletowej na świecie

Ważnym momentem dla domów wykonywanych metodą szkieletową był początek XX wieku. Prawdziwym przełomem okazała się zmiana sposobu wznoszenia nowych budowli — technikę balonową zastąpiono konstrukcją platformową. Początkowo ściany wznoszone były na dwóch lub większej liczbie kondygnacji, po czym całą konstrukcję stabilizowały stropy osadzane pomiędzy nimi. Jednakże sposób ten szybko został zastąpiony bardziej logicznym rozwiązaniem — budowaniem piętrowym.

Pierwsze domy kanadyjskie pojawiły się w Polsce w późnych latach 90, miały być ekonomiczną odpowiedzią na potrzeby inwestorów. Za sprawą braku doświadczonych specjalistów oraz niskiej jakości materiałów budowlanych wznoszenie budynku z drewna wiązało się z występowaniem problemów — głównie konstrukcyjnych. Wraz z końcem ubiegłego wieku nowe długookresowe projekty nie zakładały wykorzystania tego surowca, przede wszystkim za sprawą nieciekawej renomy. Jednakże warto nadmienić, że tendencja ta uległa znacznej poprawie, rokrocznie zauważa się coraz większe zainteresowanie tego typu konstrukcjami szkieletowymi.

Domy kanadyjskie — metody i korzyści

Wybór projektu budowlanego nie jest jedynym problemem, z którym musi zmierzyć się inwestor — równie ważnym jest dobór właściwych segmentów. Zazwyczaj w koncepcjach architektów zawarte są informację na temat komponentów wykorzystywanych w planowanej strukturze. Elementy konstrukcyjne mogą dotrzeć na budowę w postaci prefabrykatów otwartych lub zamkniętych. Pierwsze z nich charakteryzują się mniejszą złożonością, większą liczbą części oraz innym sposobem montażu — elementy przytwierdza się do wcześniej przygotowanego fundamentu. Drugie zakładają wykorzystanie gotowych modułów, które zawierają zarówno otwory okienne, jak i drzwiowe — metoda ta wykorzystywana jest podczas budowy nowoczesnych domów segmentowych.widok z tarasu domu na jezioro

Argumenty za konstrukcjami szkieletowymi

Zaletą tego typu rozwiązań szczególnie docenianą przez rynek deweloperski jest szybkość wznoszenia budynku. Specjaliści informują, że domy wykonywane w technologii szkieletowej powstają nawet pięciokrotnie szybciej w porównaniu z klasycznymi propozycjami wykonywanymi z cegieł i betonu. Co więcej, system modularny w znaczny sposób upraszcza dokonywanie ewentualnych poprawek. Wykorzystywanie naturalnych surowców podczas budowy świadczy także o zrównoważonym podejściu inwestora do tematu ochrony środowiska. Oczywiście największą korzyścią są niższe koszty w porównaniu z tymi znanymi z budowy domów w technologii murowanej.

Początkowo opinia społeczeństwa na temat domów wykonywanych w technologii szkieletowej była stereotypowa i krzywdząca — uważano bowiem, że konstrukcja drewniana nie zapewni odpowiedniego komfortu termicznego wewnątrz budynku. Za taką ocenę odpowiadały przede wszystkim pierwsze próby adaptacji tego typu obiektów na rynek polski, które nie cechowały się wykorzystaniem materiałów dobrej jakości. Pozbycie się uprzedzeń stało się możliwe za sprawą nowoczesnych technik termoizolacyjnych, które doskonale ocieplają budynek.

Czy dom kanadyjski sprawdzi się w Polsce?

Jak widać, w ostatnich latach rozwiązania zakładające wykorzystanie drewna jako głównego budulca zyskują na popularności. Dane przedstawiane przez Główny Urząd Statystyczny wykazują, że każdego roku przybywa coraz więcej budynków wykonywanych w technologii szkieletowej. Przedstawiane wyniki w żadnym przypadku nie szokują, jest to następstwo wysokich cen materiałów budowlanych oraz kosztów związanych z najęciem profesjonalnych montażystów. 

Przedstawione rozwiązanie bazuje na metodzie, która na zawsze zmieniła spojrzenie społeczeństwa na budynki wykonane z drewnianych segmentów. Konstruktorzy jednogłośnie przekazują, że obecnie trudno znaleźć metodę charakteryzującą się podobnymi korzyściami, która mogłaby konkurować z domami wykonywanymi w technologii szkieletowej — jako główne zalety wymienia się szybkość budowy, ekonomiczność oraz ekologię.

Ostatnie wpisy