Przygotowanie fundamentów pod budowę domu

W ciągu ostatnich lat można było zaobserwować dynamiczny wzrost zainteresowania usługami budowlanymi. Jednym z podstawowych etapów, bez których niemożliwe byłyby działania w zakresie realizacji prac związanych z budową domu, jest stworzenie fundamentów. Rozwiązanie tego typu wykonuje się m.in. z wysokiej klasy betonu zbrojonego stalowymi prętami o bardzo dużej wytrzymałości.

Koncepcja, czyli prawdziwy fundament

Każde przedsięwzięcie budowlane powinno odbywać się na podstawie wcześniej opracowanych przez specjalistów projektów. Znajdują się na nich wytyczne na temat rozkładu i ułożenia poszczególnych ław fundamentowych — mogą być one różne w zależności zakupionego planu budowy. Jak wiadomo, gotowe koncepcje muszą zostać właściwie zaadaptowane do indywidualnych warunków każdego klienta, co więcej można je w pewnym sensie dostosować do własnych potrzeb — w jaki sposób?

Jakiekolwiek zmiany w projekcie powinny zostać naniesione i zaakceptowane przed rozpoczęciem budowy — należy poinformować o nich zarówno architekta, jak i konstruktora. Najczęściej wykonywaną modyfikacją jest dodanie lub usunięcie do koncepcji podpiwniczenia. Co więcej, jest to także jedyny moment na prawidłowe dobranie materiałów budowlanych. Należy jednak pamiętać, że chcąc wprowadzić zmiany w wysokości budynku lub jego kształcie konieczne będzie zadbanie o wzmocnienie fundamentów.

Od projektu do działań — szalunki

Właściwie naszkicowany projekt to baza, która w znaczny sposób upraszcza wszystkie etapy wykonywania fundamentów. Prawidłowo opracowane plany przedstawiające wymiary odpowiadają za finalny wygląd konstrukcji. Oczywiste jest to, że teren musi być odpowiednio przygotowany do wylewki betonu, pomocne w tym przypadku okazują się specjalne szalunki — wykonuje się je z drewna lub innego materiału. Do czego są one właściwie potrzebne?

Zastosowanie szalunków w fundamentach

Zastosowanie szalunków w fundamentachSzalunek to, innymi słowy deskowane, które wykonuje się nie tylko w przypadku fundamentów, jest on przydatny zarówno w sytuacji wylewania schodów, jak i stropów. Forma przygotowana z desek stanowi tymczasową konstrukcję, która umożliwi właściwą aplikację mieszanki betonowej. Zazwyczaj w tym celu wykorzystuje się wysokiej klasy drewno lub wodoodporne sklejki — obecnie stosuje się nawet metal.

Wykonanie takiego stelażu należy rozpocząć od przygotowania całkiem głębokiego wykopu, następnie na jego dnie ustawia się szalunki — ich rozstaw determinuje szerokość ścian budynku. Najtańszym materiałem, który można wykorzystać w tym celu jest drewno sosnowe. Do słupków wewnętrznych mocuje się przygotowane deski. Całość warto uszczelnić tak, aby bardziej płynna mieszanka nie wlała się do przygotowanych wgłębień w gruncie.

Nie tylko narzędzia — ważny jest także materiał

Budowa domu jednorodzinnego wymaga właściwego przygotowania technicznego, aby zapewnić gotowemu budynkowi wytrzymałość i prawidłowe parametry. Ważne jest właściwe zaadaptowanie projektu oraz staranne wykonanie szalunków, niestety bez materiału budulcowego dobrej jakości nie można liczyć na ciekawe efekty. Należy pamiętać o tym, że o długowieczności konstrukcji decyduje fundament — jego jakość, wytrzymałość i twardość. Nie zaleca się oszczędzania na betonie, ponieważ może to poskutkować wysokimi kosztami w przyszłości.

Właściwości betonu do konstrukcji fundamentów

Obecnie produkcja betonowych rozwiązań odbywa się w sposób dynamiczny ze względu na wysokie zapotrzebowanie rynkowe — pod uwagę brane są technologie zapewniające najlepsze parametry jakościowe i dodatkowe właściwości materiału. Dla osób, którym zależy na czasie zaleca się wybór rozwiązania samozagęszczalnego — przyśpiesza ono proces budowy ze względu na brak potrzeby odpowietrzania i zagęszczania mieszanki. Właściciele działek chcący zabezpieczyć się przed klęskami żywiołowymi mogą zdecydować się na beton elastyczny ECC. Produkt ten charakteryzuje się o wiele większą odpornością na zginanie względem standardowych mieszanek oraz jest od nich o 40% lżejszy — wszystko za sprawą specjalnych włókien polimerowych.

Dodatkowo warto zwrócić uwagę na rozwiązanie natryskowe wykorzystywane przez specjalistyczne ekipy podczas tworzenia konstrukcji żelbetowych. W niektórych przypadkach wymagane jest wykonanie niestandardowego stelażu z metalowych drutów i prętów, a następnie pokrycie jej specjalną mieszanką przy wykorzystaniu profesjonalnego urządzenia i dyszy. Rozwiązanie tego typu zalecane jest osobom chcącym osiągnąć nietypowy kształt zewnętrznego fundamentu. Interesującą ciekawostką jest niedawne odkrycie holenderskich naukowców z Uniwersytetu Technicznego w Delfcie — beton samonaprawialny. Mieszanka tego typu składa się zarówno ze standardowego budulca, jak i specjalnych kapsułek zawierających mleczan wapnia. Działanie tego rozwiązania rozpoczyna się wraz z dostaniem się wody do nadpęknięcia, rozpuszcza ona kapsułki z wapniem znajdujące się wewnątrz mieszanki betonowej. Połączenie, o którym mowa stanowi świetny pokarm dla bakterii, a powstający w tym procesie wapień doskonale wypełnia pęknięcia.

Sposoby izolacji fundamentów

Największym zagrożeniem dla budynku okazuje się wilgoć — jej występowanie może prowadzić do uszkodzenia konstrukcji a tym samym całego domu. Oczywiście możliwe jest uniknięcie negatywnych efektów dzięki właściwie przygotowanej warstwie zabezpieczającą. Istnieje kilka interesujących metod, wyróżnia się wśród nich m.in. poziomą, pionową oraz lekką izolację przeciwwilgociową. Dobór rodzaju hydroizolacji powinien przebiegać w oparciu o warunki gruntowe i wodne panujące na danej działce.

W przypadku gleb charakteryzujących się dużą przepuszczalnością zaleca się wykorzystanie rozwiązań mniejszego kalibru — lekkiej izolacji przeciwwilgociowej. Wykonuje się ją w sytuacji gdy woda gruntowa znajduje się metr poniżej fundamentu. Innym sposobem jest przygotowanie pionowego zabezpieczenia, rozwiązanie to układane jest na powierzchni ścian fundamentowych a jego celem jest blokowanie wód przed wnikaniem w ściany budynku. Możliwe jest także wykonanie poziomej izolacji o działaniu podobnym do poprzedniej metody.

Jest fundament, pora na dalsze kroki

Dostosowanie projektu domu do własnych potrzeb jest niezwykle ważnym zadaniem, należy jednak pamiętać o tym, aby decyzję podejmować z właściwym wyprzedzeniem. Warto być świadomym tego, że ostateczny werdykt właściciela działki powinien być podyktowany m.in. rodzajem gruntu, ukształtowaniem terenu oraz charakterem wód znajdujących się na posesji. Wiedza na temat poszczególnych etapów budowy jest bardzo ważna, w szczególności gdy oczekiwany efekt to nie tylko właściwa forma, ale także wytrzymałość całej konstrukcji budynku. Warto więc w takiej sytuacji zastosować się do zaleceń specjalistów.

Ostatnie wpisy