Rodzaje i charakterystyka stropów

Przekrój domu podczas budowy z kondygnacjami oddzielonymi stropami

Mianem stropu określa się poziomy element konstrukcyjny, którego główną funkcją jest oddzielanie poszczególnych kondygnacji budynku. Wykonuje się go zarówno z surowców mineralnych, jak i alternatywnych, do których należy m.in. materiał kompozytowy. Niezależnie od wariantu, jego rolą jest jedno — przenoszenie i rozkładanie masy obiektu na pionowych elementach nośnych. Poza zastosowaniem jako element wzmacniający stanowi również powierzchnię, na której można ułożyć parkiet lub pokryć ją tynkiem — jest to uzależnione od indywidualnych wymagań i preferencji inwestora. Oczekiwanym efektem jest równa i wytrzymała konstrukcja. Aby móc go osiągnąć, wymagane będzie indywidualne dobranie wariantu zarówno w przypadku domów jednorodzinnych, jak i budynków gospodarczych.

Warte wyszczególnienia są także pozostałe funkcje stropu. Wśród nich wyróżnia się m.in. przenoszenie ciężaru — własnego, ścianek działowych oraz więźby dachowej na pozostałe elementy nośne. Koncepcje prezentowane przez kreślarza w trakcie tworzenia projektu powinny bazować na dokładnych wyliczeniach, aby zagwarantować zgodność z normami bezpieczeństwa. Te uwzględniają m.in. wagę elementów użytkowych takich jak umeblowanie, magazynowane towary oraz pozostałe wyposażenie poszczególnych pomieszczeń. Ponadto przeznaczeniem stropu jest także zwiększenie sztywności budynku, izolacja akustyczna i termiczna.budowa budynku z wieloma kondygnacjami i stropami

Drewniane stropy — rodzaje i właściwości

Najbardziej klasycznym rozwiązaniem są stropy wykonywane z belek ułożonych w równolegle względem siebie. Główne elementy konstrukcyjne zatem opierają się na ścianach nośnych, tworząc przy tym stabilną i estetycznie prezentującą się strukturę. Metoda ta jest charakterystyczna dla domów wykonywanych w technologii szkieletowej. Ich popularność wiąże się z opłacalnością takich rozwiązań. Drewniane lekkie konstrukcje cechują się przystępną ceną oraz są wykorzystywane zarówno podczas budowy tzw. kanadyjek, jak i domków letniskowych.

Interesującą alternatywą w przypadku drewnianych stropów okazują się propozycje wykonywane w technice belkowo-żebrowej. Największym atutem takiego rozwiązania okazuje się duża oszczędność materiału, niestety ze względu na większą czasochłonność procesu w tym przypadku koszty robocizny mogą być zauważalnie wyższe. Najważniejszym elementem tego typu konstrukcji stropowej są belki stanowiące główną podporę dla drewnianych żeber. Obecni inwestorzy z pewnością docenią tę technologię, biorąc pod uwagę aktualny koszt drewna — im mniej zużytego materiału, tym niższe koszty zamykające budowę.

Kolejną metodą są stropy żebrowe, których największym wyróżnikiem jest sposób montażu elementów. Ich punktem podparcia są zarówno ściany zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Rolę umocnienia pełnią w tym przypadku belki podwalinowe. Przedstawiana technologia charakteryzuje się sztywno określonym rozstawem poszczególnych elementów nieprzekraczającym 90 cm. W zależności od potrzeb danego inwestora możliwe jest zaimplementowanie stężenia usztywniającego, którego zadaniem jest minimalizacja ugięć i zwiększenie stabilności konstrukcji.

Alternatywne rozwiązania — pozostałe rodzaje stropów

Rozwiązaniem zakładającym wykorzystanie materiałów zupełnie innego rodzaju jest strop wykonany w całości z betonu. W porównaniu z innymi propozycjami stanowi on nieco bardziej kosztowny wybór. Wyróżnia go jednak uniwersalność, ponieważ znajdzie zastosowanie zarówno w przypadku dużych hal produkcyjnych, jak i w budynkach publicznych oraz mieszkalnych. Parametry określające ciężar danej konstrukcji są decydującym aspektem dotyczącym wyboru najlepszego rodzaju stropu obiektu.dom w trakcie budowy z niedokończonym stropem

Żelbet czy ytong?

Chętnie wykorzystywanym rodzajem są stropy wykonane z żelbetu, za taką sytuację odpowiada zarówno ich przystępność cenowa, jak i dostępność — obecnie na te czynniki należy zwracać szczególną uwagę w związku z globalnymi problemami dotyczącymi dostaw. W zależności od wykorzystywanego sposobu może być w całości betonowane na miejscu budowy lub składane z gotowych prefabrykatów. Produkty wykonane z tego materiału dzielą się na m.in. stropy monolityczne i gęstożebrowe.

Parametry płyt stropowych ytong sprawiają, że jest to niemal domyślny wybór dla większości domów realizowanych w technologii murowanej — mowa o ich lekkości i szybkości montażu. Tego typu stropy wykonuje się z prefabrykatów modularnych, wykorzystując przy tym zbrojony beton komórkowy typu PP4,4/0,55 — gazobeton. Parametrem stanowiącym kluczową rolę jest przy tym wysoki współczynnik przewodzenia ciepła.

Dobór stropu zgodny z potrzebami inwestora

Jak wiadomo, każdy rodzaj stropu ma swoje wady oraz zalety, z którymi warto się zapoznać przed podjęciem decyzji zakupowej. Budowa domu zakładającego wykorzystanie drewna jako głównego surowca zazwyczaj przebiega szybko i sprawnie, a sam proces nie jest ograniczany porą roku. Na rynku materiałów budowlanych występuje obecnie wiele alternatyw dających liczne możliwości konstrukcyjne. Szkice planistyczne przygotowywane przez architektów zawierają sugerowane rozwiązania, należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że kluczowym elementem współpracy pomiędzy planistami a inwestorami jest uzgodnienie szczegółów związanych z wykorzystywanymi materiałami. O wszelkich propozycjach zmian należy niezwłocznie poinformować zarówno projektanta, jak i konstruktora budynku.

Ostatnie wpisy