Spis treści:
Tradycyjna budowa domów wiąże się nie tylko z dużymi nakładami finansowymi, ale także z długim procesem budowy, który nie zawsze idzie po myśli przyszłych właścicieli. Dlatego też coraz częściej prywatni inwestorzy, wybierają bardziej ekonomiczną i ekologiczną alternatywę. Są nią domy z kontenerów. To modułowe budynki, które powstają ze zużytych kontenerów morskich lub transportowych.
Zalety budowy domu z kontenerów
Domy z kontenerów mają liczne zalety. Pierwszym z nich jest cena – wybudowanie tego typu domu jest znacznie tańsze, niż budowa tradycyjnego. Czas realizacji inwestycji również jest znacznie krótszy – obiekt jest gotowy do zamieszkania już w kilka tygodni od chwili dopełnienia wszystkich formalności.
Modułowa konstrukcja domu pozwala otworzyć się na nowe możliwości aranżacyjne i projektowe. Duże domy z kontenerów budowane są z kilkudziesięciu modułów. Dzięki temu można eksperymentować z różnymi układami przestrzennymi, które dopasowane będą do indywidualnych potrzeb mieszkańców.
Budowa domu z kontenerów w Polsce pozwala nie tylko spełnić marzenie o własnym mieszkaniu, ale również staje się podejściem bardziej ekologicznym. Metoda ta wykorzystuje materiały wtórne, redukując ilość odpadów i ich negatywny wpływ na środowisko.
Budynki z kontenerów wyróżniają się oryginalnym designem, w przeciwieństwie do betonowych brył tradycyjnych domów. Każdy z kontenerowych budynków może wyglądać inaczej.
Zezwolenia na budowę domów z kontenerów
Polskie prawo uznaje dom z kontenerów za obiekt budowlany, który podlega odpowiednim procedurom. Jeśli obiekt będzie używany dłużej niż 180 dni w ciągu roku i będzie połączony z gruntem, czyli będzie posiadał fundamenty, konieczne stanie się uzyskanie pozwolenia na budowę. W tym celu należy udać się do urzędu i przedstawić projekt architektoniczny i konstrukcyjny.
Chcąc wybudować dom z kontenerów bez pozwolenia, projekt musi mieć nie więcej niż 35 m² powierzchni i nie może być użytkowany dłużej niż 120 dni w ciągu roku. W tym celu wystarczy jedynie taki zamiar zgłosić do urzędu.
Należy pamiętać, że w obu przypadkach musimy dysponować prawem do korzystania z działki i dostosować się do warunków zagospodarowania przestrzennego.
Budowa domu z kontenera – krok po kroku
Budowa domu rozpoczyna się od wyboru odpowiednich kontenerów. Na rynku dostępne są ich różne rodzaje i rozmiary, w tym 20- i 40-stopowe, stalowe, aluminiowe, izolowane lub nieizolowane. W przypadku kupna kontenerów z rynku wtórnego, należy dokładnie sprawdzić ich stan. Nieszczelność poszycia, zaawansowana korozja, zapach stęchlizny lub pleśni czy zły stan sklejki podłogowej to czynniki dyskwalifikujące kontener. Niewielka ilość rdzy czy niewielkie wgniecenie nie będą natomiast sprawiały problemów.
Budowa domu z kontenera nie może obyć się bez wybrania projektu. Można skorzystać z gotowych lub zlecić je architektowi, który dopasuje wygląd domu do naszych potrzeb. Oczywiście projekt musi być zgodny z przepisami budowlanymi.
Kolejnym krokiem jest wybór fundamentów. Najtaniej wychodzą betonowe słupki. Dom kontenerowy można także postawić na ścianach fundamentowych i ławach. Należy również zadbać o ocieplenie kontenerów od zewnątrz i elewację. Może to być zwykły tynk. Jeśli chcemy, by elewacja była bardziej okazała, możemy zdecydować się na deski. Dom będzie potrzebował także pokrycia dachowego. Możemy postawić na stropodach, pokryty papą termozgrzewalną lub stropodach wentylowany, płaski lub dwuspadowy.
Czwartym krokiem jest montaż kontenerów na przygotowanych fundamentach. W zależności od projektu, łączone są w różny sposób, pozwalają na stworzenie odpowiedniego układu pomieszczeń. Domy z kontenerów zbudowane są na stalowej ramie. Kolejnym elementem konstrukcji jest ocynkowana i wzmocniona blacha. Po zamontowaniu kontenerów, należy wykonać odpowiednie przyłącza, takie jak: instalacja elektryczna, wodno-kanalizacyjna czy ogrzewanie.
Ostatnim etapem, budowy domu kontenerowego jest wykańczanie. Jest to kwestia indywidualna. Możemy dobrać materiały wykończeniowe według własnego uznania. Jeśli kontener jest w dobrym stanie, ściany można pozostawić w stanie surowym, co nada wnętrzu industrialnego charakteru. Tradycjonaliści mogą zdecydować się na obudowanie ścian i sufitów płytami kartonowo-gipsowymi lub drewnem. Popularnym materiałem na podłogi są panele podłogowe, drewniane deski i płytki.
Budowa domu z kontenerów – cena
Budowa domu z kontenera jest znacznie bardziej ekonomiczną opcją, w porównaniu z budową domu betonowego. Oczywiście koszt budowy zależy od wielu czynników, takich jak: rodzaj i ilość kontenerów, projekt domu, standard wykończenia. Domek letniskowy z kontenera będzie kosztował znacznie mniej, niż dom całoroczny.
Budowa domu kontenerowego całorocznego w stanie pod klucz, w przybliżeniu będzie kosztowała między 2 a 3 tys. złotych za m² . Do tego należy doliczyć transport kontenerów. Tu ceny wahają się od 1 000 – 3 000 zł od kontenera, w zależności od lokalizacji. Do tego należy doliczyć cenę montażu. W przypadku domu składającego się z dwóch modułów to koszt 2000-3000 zł.
Jak można wyliczyć budowa domów z kontenerów w najtańszej opcji, dla dwóch osób to koszt rzędu 55 tysięcy złotych. W przypadku domu o powierzchni użytkowej 110m² będziemy musieli zapłacić około 200 tysięcy złotych. Oczywiście do cen należy doliczyć koszty gruntu, na których dom zostanie wybudowany oraz rodzaj materiałów wykończeniowych.
Budowa domów z kontenerów może urzeczywistnić marzenia o posiadaniu własnego domu. To ekonomiczna alternatywa dla tradycyjnego budownictwa, która dzięki licznym zaletom, staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem.