Budowa domu z bali — krok po kroku

budowa domu z bali drewnianych

Od zarania dziejów, drewno było jednym z najpopularniejszych materiałów budowlanych. Jest to materiał ogólnodostępny i ekologiczny, a jego parametry pozwalają na wybudowanie energooszczędnego budynku. W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się domy z bali, które swoim wyglądem przypominają domy góralskie. Jakie są ich zalety i dlaczego warto zdecydować się na budowę tego typu domu? O tym, jak również o samej budowie domu z bali krok po kroku opowiemy w naszym wpisie – zapraszamy!

Budowa domu z bali drewnianych – zalety

Drewno jest surowcem odnawialnym i nie zanieczyszcza środowiska naturalnego, dlatego też budowa domu z bali drewnianych świetnie wpisuje się w ekologiczne trendy. Drewno ma zdolność kumulowania ciepła i regulacji wilgotności w pomieszczeniach, co przekłada się to na zdrowie mieszkańców domu. Ponadto, drewno posiada właściwości akustyczne, doskonale tłumiąc hałas i drgania.

Bale przeznaczone do budowy domu są ponumerowane, co znacząco ułatwia transport. Dzięki temu, budowa domu z bali jest znacznie szybsza, w porównaniu do budowy tradycyjnego domu z betonu czy cegły. W zależności od wielkości i kształtu surowca, dom z bali można wybudować w przeciągu kilku miesięcy od rozpoczęcia prac ziemnych. Budowa nie wymaga prac murarskich, a więc pogoda jej nie ogranicza.

Dużą zaletą domów z bali jest ich niepowtarzalny urok. Mogą mieć różne kształty – od klasycznych drewnianych chałup, po nowoczesne wille. Można je śmiało łączyć z innymi rozwiązaniami, takimi jak: fotowoltaika, kominek czy kuchnia kaflowa.

Jakie dobrać materiały do budowy domu z bali?

Bale to elementy drewniane, których średnica mieści się w granicach 5-10 centymetrów. Budowa domu z bali może odbywać się z wykorzystaniem kilku rodzajów belek. Najpopularniejsze są bale pełne, które wykonuje się z całych kawałków drewna. Mogą mieć ściętą górną lub dolną krawędź, co znacznie ułatwia układanie.

Łatwiejsze w produkcji są bale klejone. Powstają z kilku połączonych ze sobą kawałków. Klejenie zapobiega skręcaniu drewna, ale łączenia mogą się rozwarstwiać. Budowa z tego typu bali wymaga nałożenia dodatkowej izolacji termicznej.

Kolejnym rozwiązaniem są bale izolowane. Powstają z klejonych warstw drewna, wypełnionych pianką poliuretanową. Nie wymagają kładzenia dodatkowej warstwy izolacyjnej na ściany.

Zaleca się, by do budowy domu z bali drewnianych wybierać drewno sezonowane. Zawartość wody w drewnie nie może przekraczać 19-25%. Dzięki temu bale nie będą się odkształcały. Bale na budowę domu mogą być wykonane z różnych gatunków drewna. Najpopularniejsze to sosna, świerk, ale również dąb, buk czy cedr.

budowa domu z bali

Budowa domu z bali – krok po kroku

Poniżej opisany został proces budowy domu z bali krok po kroku:

Wybór projektu

Pierwszym krokiem budowy jest wybór odpowiedniego projektu, dostosowanego do preferencji inwestora i możliwości lokalizacyjnych. Projekt powinien uwzględniać wielkość, ilość i układ pomieszczeń, rodzaj okien i kształt dachu. Muszą w nim zostać zawarte informacje dotyczące izolacji termicznej i akustycznej, instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej i grzewczej, a także sposób wykończenia. Należy również uzyskać pozwolenie budowlane i ewentualne zezwolenia na wycinkę drzew.

Prace ziemne

Budowa rozpoczyna się od prac ziemnych. Te poprzedza odpowiednie przygotowanie terenu, poprzez usunięcie zbyt wysokiej trawy, ustabilizowanie grząskiego terenu czy zasypanie dziur po wykopach.

W przypadku domów z bali należy zadbać o odpowiednie fundamenty. Najlepszym rozwiązaniem są betonowe ławy, umieszczone pod ścianami nośnymi domu. Są one stosunkowo tanie i łatwe w wykonaniu, jednak wymagają odpowiedniej izolacji termicznej i odwodnienia. Staranne wykonanie utwardzenia terenu pod fundamenty zapobiegnie w przyszłości ich osunięciu. Warto o to zadbać, gdyż może to skutkować rozszczelnieniem dachu i przeciekami wody do wewnątrz domu.

Montaż bali

Kolejnym krokiem jest montaż bali, a więc łączenie poszczególnych bali ściany, stropów i innych elementów konstrukcyjnych domu. Bale mogą być montowane ręcznie lub za pomocą dźwigu. Najważniejsze jest ułożenie pierwszej warstwy drewna – od niej zależy, czy budynek będzie stabilny. Prawidłowe ułożenie izolacji zapobiegnie natomiast utracie ciepła.

Przeprowadzenie instalacji

Czwartym krokiem jest przygotowanie otworów pod instalacje. Rury najczęściej prowadzone są w obrębie podłogi i wyprowadzane zamaskowanymi rurkami. Instalacja elektryczna może być prowadzona w otworach wydrążonych w balach.

Konstrukcja dachowa

Po wzniesieniu ścian przychodzi pora na konstrukcję dachową. Układanie belek stropowych i konstrukcji dachu, wymaga uwagi i dokładności. Prawidłowe ułożenie belek wpływa na stabilność konstrukcji i trwałość więźby dachowej, jak również jest to ważne z punktu widzenia izolacji termicznej i ochrony przed utratą ciepła.

Prace wykończeniowe

Na koniec pozostają prace wykończeniowe, polegające na montażu stolarki okiennej i drzwiowej. Po zakończeniu prac wykonywane są ściany działowe i nośne. Wykorzystuje się do tego celu płyty gipsowe. W przypadku ścian działowych z bali konstrukcja ścian wznoszona jest w trakcie wznoszenia ścian z bali.

Ile kosztuje budowa domu z bali drewnianych?

Cena budowy domu z bali zależy od kilku czynników. Pod uwagę należy wziąć metraż, konstrukcję, pokrycie dachowe, stolarkę okienną i drzwiową, a także stopień wykończenia. Koszt wybudowania domu z bali to wydatek rzędu 1600-2800 zł za metr kwadratowy. To cena za stan surowy zamknięty. W przypadku chęci wybudowania domu z bali pod klucz należy liczyć się z wydatkami rzędu 2300-4000 złotych za metr kwadratowy. Do tego należy doliczyć koszty związane z materiałami budowlanymi oraz pracę fachowców na wszystkich etapach budowy.

Im większy dom, tym cena bardziej idzie do góry. Wynika to z prostego faktu – im większy dom, tym więcej materiału do budowy jest potrzebne. Mały domek z bali może kosztować od 200 000 do 300 000 zł, a cena większych może zamykać się nawet w 400 tysiącach złotych.

Budowa domu z bali – od planowania do realizacji

Budowa domu z bali jest procesem wymagającym, jednak odpowiednie przygotowanie i przemyślenie wszystkich kroków pozwoli stworzyć harmonijne miejsce, wpisujące się w otaczającą przyrodę. Mamy nadzieję, że nasz wpis stanowił źródło cennej wiedzy i zainspirował do podjęcia wyzwania budowy domu z bali drewnianych. Pamiętajcie, że warto podejść do tego przedsięwzięcia z otwartością, cierpliwością i zaangażowaniem, aby efekt końcowy przyniósł satysfakcję i radość na wiele lat.

Ostatnie wpisy