Budowa domu modułowego — krok po kroku

budowa domu modułowego

Świetnym sposobem na skrócenie czasu budowy jest postawienie na tak zwany dom modułowy. W przypadku tej technologii cała konstrukcja powstaje z prefabrykowanych elementów, zamiast pojedynczych cegieł. Dzięki temu cały proces jest znacznie szybszy i tańszy niż przy stawianiu budynku murowanego. Zobacz, jak wygląda budowa domu modułowego krok po kroku, jakie zalety i wady ma taka konstrukcja i czy warto się na nią zdecydować.

Budowa domu modułowego – co to znaczy?

Budowa modułowa domu oznacza, że konstrukcja składa się z prefabrykowanych modułów. Każdy z nich produkowany jest wcześniej w fabryce i dopiero potem przywożony na plac budowy w celu połączenia z pozostałymi. Domy modułowe osadza się na płytach fundamentowych, które tworzą doskonałą podstawę całej konstrukcji. Taka metoda oszczędza czas potrzebny na postawienie budynku, co dla wielu osób jest kwestią kluczową.

Bardzo ważne jest też obalenie pewnego stereotypu. Wśród wielu osób można bowiem usłyszeć, że domy modułowe to głównie kontenery stawiane jako budynki zastępcze w razie np. klęsk żywiołowych. Owszem, mają one też takie zastosowanie. Nowoczesne budownictwo modułowe ma jednak do zaoferowania znacznie więcej.

Rodzaje modułów stosowanych przy budowie domów

Moduły stosowane przy budowie domów tego typu są różne. Najłatwiej jest je podzielić ze względu na ich konstrukcję, a dokładniej materiał, z którego powstały. W ten sposób wyróżniamy:

  • moduły szkieletowe stalowe
  • moduły szkieletowe drewniane,
  • moduły keramzytobetonowe,
  • moduły betonowe.

Moduły szkieletowe stalowe to konstrukcje z zimnogiętych lub gorącowalnych profili ze stali konstrukcyjnej. Materiał ten jest dodatkowo zabezpieczany przed korozją, czy też ogniem, by zapewnić bezpieczeństwo budynku. Szkielet z takich profili wypełnia się odpowiednimi płytami, a także materiałami izolacyjnymi. Korzysta się z płyt warstwowych, włókno-cementowych, czy też drewnianych. Do zaizolowania modułu służy za to wełna mineralna, pianka PUR – poliuretanowa lub styropian. Od środka wykańcza się je płytami gipsowo-włóknowymi lub gipsowo-kartonowymi. Często są też wykorzystywane do budowy ścianek działowych.

Bardzo podobne do stalowych prefabrykatów są moduły szkieletowe drewniane. Różni się tylko surowiec używany do produkcji szkieletu. W tym wypadku korzysta się z litego drewna, odpowiednio suszonego, struganego i zabezpieczanego. Najczęściej stosuje się sosnowe lub świerkowe z racji na wysoką dostępność oraz korzystne parametry.

Płyty keramzytobetonowe również są wyposażone w stalową ramę. Wypełnia się ją mieszanką betonu oraz keramzytu — ceramicznego kruszywa wypalanego z gliny. Taką konstrukcję następnie ociepla się i wykańcza z obu stron za pomocą służących do tego płyt.

Nie można też zapomnieć o masywnych modułach betonowych. Tworzone bezpośrednio w fabrykach zbrojone prefabrykaty są jednymi z najbardziej wytrzymałych. Podobnie jak pozostałe moduły, te z betonu również można ocieplać i wykańczać różnymi płytami. W ich wypadku doskonale sprawdzają się też tynki.

budowa domu modułowego

Budowa domu modułowego — krok po kroku

Budowa modułowa domu tradycyjnie musi rozpocząć się od załatwienia wszelkich formalności związanych z uzyskaniem pozwolenia na budowę. Pierwszy etap prac ma na celu przygotowanie terenu pod ustawienie poszczególnych modułów. Wykonuje się prace ziemne, a także tworzy fundamenty. Domy modułowe najczęściej ustawia się na solidnych płytach fundamentowych. Do nich odpowiednio mocuje się prefabrykowane moduły.

Najtrudniejszy etap to samo dostarczenie modułów. Te z racji na ich rozmiary oraz masę wymagają specjalistycznego sprzętu, a na plac budowy najczęściej docierają tirami. Do ustawienia wymagają z kolei dźwigu. Po odpowiednim umiejscowieniu i połączeniu wszystkich modułów pozostaje tak naprawdę ich wykończenie. Na placu budowy dorabia się ścianki działowe, dach, a także wykańcza całe wnętrze.

Przed pracami wykończeniowymi trzeba też zadbać o podłączenie wszystkich instalacji. Dzięki temu dom szybko będzie zaopatrzony w prąd, wodę, kanalizację, a także inne media potrzebne do zamieszkania.

W przypadku mniejszych budowli, które przyjeżdżają na plac budowy jako gotowe konstrukcje, wcześniej można nawet pokusić się o przygotowanie terenu wokół. Mowa o wytyczeniu ścieżek, postawieniu większej części ogrodzenia, czy też rozpoczęciu zagospodarowywania ogródka. Dzięki temu cała działka szybciej będzie gotowa do zamieszkania.

Dom modułowy — wady i zalety

Domy modułowe mają wiele zalet. Konstrukcje te świetnie sprawdzą się ze względu na:

  • niskie koszty wykonania i utrzymania;
  • wysoką wytrzymałość i trwałość;
  • wiele możliwości rozbudowy;
  • bardzo krótki czas budowy;
  • możliwość szybkiego przeniesienia budynku w inne miejsce;
  • dopasowanie do wielu różnych działek;
  • różnorodność projektów oferowanych przez producentów prefabrykatów.

Dom modułowy nie będzie jednak konstrukcją dla każdego. Odstraszyć mogą bowiem wady takie jak:

  • niewielka liczba wykonawców — rynek domów modułowych w Polsce wciąż jest niewielki;
  • konieczność posiadania dobrej drogi dojazdowej na działkę — większość modułów trzeba przewozić sporymi ciężarówkami;
  • konieczność wynajęcia specjalistycznej ekipy i sprzętu — montaż wymaga użycia dźwigów o dużej nośności i wykwalifikowanych fachowców;
  • ograniczenie kształtu i bryły budynku do tych nadawanych przez dostępne moduły — trudniej o niestandardowe projekty.

Ile trwa budowa domu modułowego?

Domy modułowe wyróżniają się niezwykle krótkim czasem budowy. To, jak wiele czasu potrzeba na postawienie takiej konstrukcji, zależy głównie od tego, jak długo zajmie produkcja modułów. W momencie, gdy prefabrykaty są już gotowe, wszystko jest kwestią niecałych trzech miesięcy.

Tak krótki czas budowy jest możliwy dzięki temu, że prace nie są w większości zależne od pogody. Większość etapów można wykonywać nawet zimą. Braku opadów i odpowiednio wysokich temperatur wymaga głównie pierwsza część, czyli przygotowywanie fundamentów. Dobra pogoda przyda się także podczas ustawiania modułów. Prace związane z najbardziej czasochłonną częścią konstrukcji domu modułowego, czyli jego wykończeniem, można wykonać w dowolnym momencie roku

Budowa domu modułowego od A do Z

Choć podróż przez proces budowy domu modułowego krok po kroku była pełna szczegółowych informacji i wskazówek, kluczowym przesłaniem jest prostota, szybkość i efektywność, jaką oferuje to rozwiązanie. Dzięki innowacyjnym technologiom i metodom produkcji, domy modułowe stają się synonimem nowoczesnego budownictwa, które harmonijnie łączy w sobie oszczędność czasu oraz możliwość personalizacji projektu pod indywidualne potrzeby każdego z nas.

Mamy nadzieję, że nasz przewodnik rozjaśnił wszystkie aspekty związane z budową domu modułowego i że informacje te będą pomocne w realizacji własnych marzeń o idealnym domu. Pamiętajcie, że każdy projekt domu modułowego to podróż, na której każdy krok przybliża Was do spełnienia osobistych aspiracji mieszkaniowych!

Ostatnie wpisy