Kierowcy, którzy nie posiadają garaży, muszą na co dzień borykać się z wieloma negatywnymi skutkami czynników zewnętrznych mających bezpośredni wpływ zarówno na wygląd samochodów, jak i ich żywotność. Narażenie karoserii na permanentne działanie promieni słonecznych doprowadza do łuszczenia się klaru – bezbarwnej warstwy lakieru mającej zabezpieczać przed zarysowaniami oraz uszkodzeniami mechanicznymi, a także właśnie słońcem. Niemniej jednak nie jest on w stanie spełniać swojego zadania przez x lat, będąc cały czas wystawionym na wpływ warunków pogodowych – w tym grad, ulewne deszcze czy kurze i pyłki. Wszystko to powoduje niewielkie ubytki w lakierze i małe wgniecenia. Dlatego też świetnym rozwiązaniem tego problemu będzie dodatkowe zabezpieczenie w formie wiaty garażowej, jaką każdy może posiadać na prywatnej posesji.

Ochrona samochodu i nie tylko

Jako że materiały budowlane są dość drogie, wiele osób szuka alternatywy dla tradycyjnego murowanego garażu, którego koszt oscyluje w granicach kilkudziesięciu tysięcy złotych w zależności od powierzchni. Rozwiązaniem znacznie tańszym są wiaty garażowe idealnie wpasowujące się w aranżację domu jednorodzinnego i ogrodu. Jak nazwa wskazuje, mają za zadanie pełnić funkcję zadaszenia dla pojazdów, które będzie chroniło je przez cały rok przed czynnikami atmosferycznymi.

Osłaniają samochody przed śniegiem i deszczem, ograniczają podmuchy wiatru, a także zapewniają nieco wyższą temperaturę wewnątrz. Co więcej, to prosty sposób na utrzymanie auta w czystości i zachowanie jego estetycznego wyglądu przez dłuższy czas – posiadanie wiaty garażowej zmniejsza prawdopodobieństwo pojawienia się ognisk korozji czy osadu po opadach. Wiąże się to z oszczędnością wynikającą z kosztów mycia i napraw blacharsko–lakierniczych.dom z wiatą garażową na samochód

Zalety wiaty garażowej

Posiadanie wiaty garażowej ma wiele zalet, nawet tych niezwiązanych bezpośrednio z przechowywaniem auta. Tego typu konstrukcje mogą pełnić też rolę tarasu i miejsca wypoczynkowego, kiedy tylko właściciele mają ochotę ukryć się przed intensywnym promieniowaniem słonecznym. To również idealne miejsce do przechowywania m.in. drewna opałowego, rowerów, a także narzędzi ogrodniczych czy części motoryzacyjnych. W zależności od wyboru wiaty – pojedynczej, z pomieszczeniem gospodarczym bądź podwójnej – użytkownicy zyskują określony zakres możliwości. Tego typu szkielety można zamówić u producentów do samodzielnego złożenia lub wraz z usługą montażu. Ten drugi wariant pozwala uniknąć dodatkowej pracy szczególnie uciążliwej dla amatora.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Ogromną zaletą wiat garażowych jest to, że nie potrzebują zbyt wiele miejsca w przeciwieństwie do tradycyjnego garażu. Zmieszczą się także na niewielkiej działce. Zainteresowani mają do wyboru opcje wolnostojące lub też przyścienne, które dobudowywane są do ściany fasadowej budynku. Korzyścią przemawiającą za wybudowaniem wiaty garażowej okazuje się również brak jakichkolwiek wymagań technicznych oraz specjalistycznych uwarunkowań budowlanych. Wystarczy jedynie zgłoszenie tego do urzędu oraz zachowanie odpowiedniej odległości od granicy sąsiadującej posiadłości. Pozwolenie na budowę jest jednak niezbędne, jeśli powierzchnia wiaty ma przekraczać 50 m². Wówczas pracę nad nią można rozpocząć po uzyskaniu dokumentu zezwalającego.

Rodzaje konstrukcji do wyboru

Istnieje wiele rodzajów konstrukcji wiaty garażowej do wyboru. Dostępne są m.in. drewniane, stalowe oraz murowane. Wybór uzależniony jest od budżetu, który chce się przeznaczyć na takowe przedsięwzięcie, a także indywidualnych preferencji. Zadaszenie zrobione z drewna należy do łatwo dostępnych przy stosunkowo niskim nakładzie finansowym. Materiał ten wyróżnia się ponadczasowością i idealnie komponuje się z wieloma stylami, zarówno nowoczesnymi, jak i klasycznymi. To rozwiązanie na każdą kieszeń, jako że ceny zaczynają się od niewiele ponad tysiąca złotych. Odpowiednie zabezpieczenie w postaci impregnacji gwarantuje długą żywotność i estetyczny wygląd.domy z wiatami na samochody

Wiata garażowa na stalowej konstrukcji

Na rynku znaleźć można również propozycje wiat garażowych opartych na stalowych konstrukcjach. Cechują się one surowym designem świetnie komponującym się ze stylem nowoczesnym, skandynawskim czy industrialnym. Elementy konstrukcyjne robione są z aluminium z dodatkiem ocynkowanej stali podatnej na malowanie proszkowe wykonywane na specjalne życzenie. Do ich zadaszenia używa się poliwęglanowych paneli, które są lżejsze, ale jednakowo wytrzymałe na promieniowanie i inne czynniki zewnętrzne. Co więcej, gwarantują dopływ światła dziennego.

Murowana wiata garażowa

Ze względu na wysoką cenę niewiele osób decyduje się na budowę murowanej wiaty garażowej, która dodatkowo pochłania sporą ilość czasu. Niemniej jednak są to okazałe i wytrzymałe konstrukcje, co idzie w parze z ich długą żywotnością. Zajmują o wiele więcej miejsca, niż inne modele, dlatego nie sprawdzą się w każdej przestrzeni. Ponadto dobierając zadaszenie do wiaty tego typu, zaleca się zastosować więźbę dachową bądź konstrukcję stalową, która generuje kolejne koszty.

Autor
Agnieszka

Zostaw komenatrz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *