Pompy ciepła – charakterystyka i montaż

Pompy ciepła cieszą się niesłabnącą popularnością w całej Europie. Potwierdza to nie tylko wprowadzony przez organy unijne plan REPowerEU, którego celem jest m.in. wdrożenie działań na rzecz ochrony środowiska, ale przede wszystkim rekordowa liczba zainstalowanych na naszym kontynencie pomp ciepła. Również w Polsce odnotowuje się coraz większe zainteresowanie inwestycją w nowoczesne pompy ciepła, o czym świadczy nieustanny wzrost ich sprzedaży w kraju. Czym charakteryzuje się ten system ogrzewania, jak działają pompy i kiedy warto zdecydować się na montaż instalacji? Spieszymy z odpowiedzią!

Pompy ciepła – co to takiego?

Pompy ciepła to nowy typ urządzeń grzewczych, pozwalający na wykorzystanie energii zaczerpniętej ze środowiska do uzyskania ciepłej wody użytkowej i utrzymywania optymalnej temperatury wewnątrz budynku. To doskonałe źródło ciepła, jednak pompy ciepła mogą służyć nie tylko jako instalacja centralnego ogrzewania domostwa w trakcie sezonu zimowego, ale i do chłodzenia pomieszczeń, gdy za oknem upał. Biorąc pod uwagę to, ile korzyści przynosi energia ze środowiska, nic dziwnego, że obecnie ogrzewanie domu pompą ciepła zyskuje tylu zwolenników. Koszty eksploatacji pompy ciepła są przy tym na tyle niskie, że tego typu rozwiązanie uznaje się za wyjątkowo opłacalne.

Jak działają pompy ciepła?

Zastanawiasz się, jak wygląda ogrzewanie budynku pompą ciepła od strony technicznej? Te energooszczędne urządzenia czerpią energię ze środowiska (tzw. dolne źródło) do domostwa, po czym przenoszą ją na górne źródło, czyli przekierowują na system ogrzewania. Konkretny sposób działania w głównej mierze zależy od tego, na jaki wybór pompy ciepła się zdecydujesz.

Pompy ciepła gruntowe korzystają z energii pobranej z ziemi przy pomocy umieszczonego w niej tzw. wymiennika gruntowego, czyli sieci rur wyprodukowanych ze specjalnego surowca. Wewnątrz wymiennika puszczony zostaje specjalny środek (zwykle roztwór glikolu) wymieszany z wodą. Taka mieszanka wyróżnia się tym, że nie zamarza, co sprawia, że płyn może swobodnie przemieszczać się w rurach, aby pozyskiwać przy tym ciepło geotermalne, a następnie przekazywać je dalej do ogrzania. Następnie energia trafia do czynnika chłodniczego, gdzie zmienia stan skupienia z cieczy w parę wodną. Takim czynnikiem chłodniczym obecnie bardzo często staje się propan – naturalny gaz, który traktowany jest jako najlepsza alternatywa dla fluorowanych gazów cieplarnianych, inaczej nazywanych również F-gazami. W takiej formie para trafia do sprężarki, by zostać podgrzaną do odpowiedniej temperatury. Stamtąd z kolei gorąca para zostaje przeniesiona do skraplacza, dzięki któremu ogrzewany jest budynek oraz ciepła woda użytkowa. W niemal identyczny sposób funkcjonują wodne pompy ciepła – z tą różnicą, że korzystają one z energii hydrotermalnej.

A jak wygląda charakterystyka powietrznych pomp? Pompy ciepła powietrzne wyróżniają się na tle wcześniej wspomnianych tym, że nie wymagają poprowadzenia w ziemi specjalnego systemu instalacyjnego. Brak konieczności ingerencji w grunt to ich duża zaleta, dlatego tak wiele osób decyduje się wybrać pompę powietrzną dla swojego domostwa. Tutaj ogrzewanie pompą ciepła polega na zassaniu powietrza do wentylatora i przekierowanie go do parownika wyposażonego w specjalny układ chłodniczy. W nim znajduje się odpowiednia ciecz, która ogrzewa się, pobierając ciepło z wcześniej zassanego powietrza. Tak ogrzany płyn trafia do czynnika chłodniczego. System ogrzewania wraz z odpowiednią temperaturą sprawia, że ciecz doprowadzana jest do wrzenia, a następnie już w formie gazowej zostaje skumulowana w sprężarce. To właśnie tu odbywa się sprężenie gazu, dzięki któremu możliwe jest, by w domu była odpowiednia temperatura i ciepła woda. Wszystkie wspomniane wcześniej elementy pompy ciepła są ważnymi komponentami mającymi istotny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie sprzętu. Warto szczegółowo zapoznać się z charakterystyką sprzętu, żeby zainwestować w idealną pompę, która świetnie wpisze się w nasze potrzeby.

Pompy ciepła – charakterystyka i podział

Wiemy już, jak działają pompy ciepła i jak wygląda podstawowa charakterystyka wodnych, powietrznych i gruntowych urządzeń. Podział ten jest jednak dość ogólny i z pewnością nie będzie wystarczający przy zakupie odpowiedniego sprzętu. Jak dobrać pompę do swoich potrzeb?

Pompy ciepła powietrzne dzielą się na dwa rodzaje – zarówno pod względem budowy, jak i działania sprzętu. Jeśli chodzi o kwestię konstrukcji, będą to pompy ciepła split i pompa ciepła monoblok (np. monoblok r32). Pompa powietrzna split charakteryzuje się tym, że posiada układ chłodniczy podzielony na dwie, niezależne jednostki połączone przewodami i współpracujące ze sobą podczas generowania energii. Zaletą takiej pompy ciepła jest przede wszystkim zminimalizowanie hałasu. Jednak pompy ciepła split posiadają także swoje wady – jedną z nich jest wyższy koszt instalacji. Z kolei pompa ciepła monoblok, jak sama nazwa sugeruje, posiada „jednoblokowy”, zbudowany już u producenta układ chłodniczy, co sprawia, że montaż instalacji należy do tych tańszych. Dodatkowo pompy ciepła powietrzne dzieli się też na to, w jaki sposób oddają energię. Rozróżniamy pompy ciepła powietrze-woda, cechujące się tym, że transportują ciepło do instalacji i obiegu grzewczego oraz pompę powietrze-powietrze, która kieruje ciepło od razu do pomieszczenia. Pompy ciepła powietrzne to najchętniej wybierany typ, między innymi ze względu na możliwość montażu w dowolnej lokalizacji.

Pompy ciepła typu wodnego – nie są najpopularniejszym typem instalacji, a jednym z powodów, dlaczego pompy ciepła woda-woda nie są cieszącym się uznaniem konsumentów wyborem, jest ich dość wysoka cena oraz obostrzenia prawne regulujące korzystanie z tego rodzaju instalacji. To jednak dobra inwestycja, jeśli budynek ma wysokie zapotrzebowanie na ciepło.Pompy ciepła woda-woda wyjątkowo dorze współpracują z fotowoltaiką, dlatego jeśli zainewstowałeś w panele słoneczne, to jest to rozwiązanie dla Ciebie.

Pompy ciepła ziemia (gruntowe) można podzielić na te z kolektorem pionowym i poziomym. Gruntowa pompa ciepła pobieranie ciepła zaczyna od umieszczonego wewnątrz ziemi wymiennika, co oczywiście wymaga ingerencji w działkę. Jednak mimo to pompy ciepła typu gruntowego uznawane są za jedne z najbardziej wydajnych i energooszczędnych urządzeń. Dobra pompa ciepła tego typu kosztuje nieco wiecej niż powietrzny odpowiednik, jednak z pewnością jest to inwestycja warta podjęcia.

Hybrydowe pompy ciepła to z kolei nowoczesne rozwiązanie, będące połączeniem pieca gazowego i pompy ciepła. Jak funkcjonuje tego typu urządzenie? Obieg pompy ciepła tego rodzaju wytwarza się między obszarami o różnych temperaturach. Ciepło pobierane jest z gruntu lub powietrza, a następnie transportowane do instalacji grzewczej, czyli np. grzejnikow lub ogrzewania podłogowego. Oczywiście również woda użytkowa jest podgrzewana. Pompy ciepła hybrydowe stanowią swietny wybór dla tych osób, które nie mogą zdecydować pomiędzy klasycznym piecem, a pompą. Rozwiązanie tego typu umożliwia korzystanie z obu źródeł ciepła.

Jak wygląda montaż pompy ciepła?

Planujesz montaż pompy ciepła? Koniecznie sprawdź, jak wygląda jej instalacja tego typu źródła ciepła krok po kroku. Jakie są etapy?

  1. Obliczenie zapotrzebowania budynku na ciepło – zanim zdecydujesz się na montaż instalacji, należy oszacować, ile energii potrzeba do ogrzania budynku. Wówczas można określić, jaką moc pompy ciepła musimy wziąć pod uwagę podczas tworzenia projektu instalacji.

  2. Kolejny krok to dobór rodzaju pompy ciepła – odpowiednia pompa ciepła to taka, która będzie dopasowana do wielkości domu, jego lokalizacji czy zapotrzebowania na ciepło.

  3. Równie ważny będzie wybór odpowiedniego miejsca, w którym chcemy zdecydować się na montaż instalacji.

  4. Kolejnym krokiem jest zajęcie się wszystkimi formalnościami, które są konieczne, aby spełnić wszelkie wymagania pomp ciepła i móc rozpocząć działania instalacyjne.

  5. Rozpoczęcie prac montażowych pod potrzeby pompy ciepła (np. roboty wiertnicze) w miejscu, w którym ma być zainstalowana odpowiednia pompa ciepła.

Przeznaczenie pomp ciepła – jakie są ich zalety?

Dobra pompa ciepła to sprzęt, który zapewnia mnóstwo korzyści – zarówno domownikom, jak i naszej planecie. Przede wszystkim przyszłość urządzeń wynika z tego, że inwestycja w pompy ciepła jest zdecydowanie bardziej opłacalna niż pociągnięcie odpowiedniej instalacji gazowej, budowa własnego komina i kotłowni wraz z magazynem na paliwo. Istotna jest również niska emisja zanieczyszczeń. Co ważne, jeśli chcemy być posiadaczami pompy ciepła, możemy także liczyć na różne formy dofinansowań, np. otrzymanie dotacji z programów unijnych typu „Czyste Powietrze”. To pozwala znacząco obniżyć koszty instalacji, które początkowo wydają się dość duże, jednak szybko się zwracają. Dodatkowo warto pamiętać, że energia powietrza, gruntu lub wody jest odnawialnym źródłem, co oznacza, że pompy ciepła to najbardziej ekologiczny sposób na ogrzewanie wody użytkowej i domu. Uznaje się, że pobierają one nawet 75% energii z otoczenia, przy czym oczywiście do jej pobrania potrzebna jest również energia elektryczna pompy ciepła. Niezależnie od tego pompy ciepła cechują się tym, że mają mniejsze koszty eksploatacji – realnie po średnio 5 latach możemy liczyć na zwrot zainwestowanych pieniędzy. Kolejną zaletą, która może nas zachęcić do montażu, jest żywotność pomp ciepła. Ten nowy typ urządzeń, dbający o mniejsze zużycie szkodliwych dla środowiska paliw kopalnych, pozwala na skuteczne wykorzystanie instalacji aż do 50 lat. Warto też podkreślić, że inwestycja w ekologiczne pompy ciepła zwiększa wartość nieruchomości, co może mieć szczególne znaczenie w przypadku ewentualnej sprzedaży. Dobrze jednak pamiętać nie tylko o prawidłowej instalacji, ale i o wyborze odpowiedniego sprzętu – oferta pomp ciepła jest bogata, jednak nie warto w tym temacie oszczędzać. Zdecydowanie lepiej postawić na urządzenia od zaufanych producentów (np. pompa ciepła Blaupunkt lub pompa ciepła Gree), które ze względu na najwyższą jakość wykonania, będą gwarantowały bezawaryjne i skuteczne działanie pomp ciepła przez długi czas. Ogólne korzyści, które wynikają z zainstalowania tego systemu grzewczego budynku, są duże – niższe opłaty za ciepło, mniejsza emisja zanieczyszczeń i zwiększenie wartości domu. Tradycyjna instalacja centralnego ogrzewania, jak choćby piec, choć wciąż stanowi popularne rozwiązanie, jest pod wieloma względami wyjściem mniej opłacalnym.

Ile kosztują ekologiczne pompy ciepła?

Wiele osób rozważa decyzję o instalacji pompy ciepła, jednak obawia się tego, jaką kwotę trzeba przeznaczyć „na start”. Ile kosztuja pompa ciepła? Trudno jednoznacznie oszacować koszt pompy ciepła, ponieważ ostateczna jej cena zależy od wielu czynników. Parametry wpływające na koszt to chociażby rodzaj urządzenia (mamy do wyboru pompy ciepła powietrzne, gruntowe lub wodne) i marka (pompa ciepła gree czy pompa ciepła blaupunkt). Obecnie sam sprzęt może sięgać nawet 40 tysięcy złotych, choć polecane modele od znanych firm można zakupić w bardziej przystępnych cenach – średnio około 15-20 tysięcy złotych. Do tańszych sprzętów należą z pewnością pompy ciepła powietrze-woda. Urządzenie wykorzystujące energię powietrza jest też tańsze pod względem instalacji, ponieważ nie wymaga tak zaawansowanych prac montażowych, jak to ma miejsce w przypadku korzystania np. z energii ziemi. Pompy ciepła gruntowe należą więc do tych droższych (cena za ten rodzaj pompy ciepła jest wyższa i wynosi średnio ok. 30-40 tysięcy) i bardziej wymagających w sposobie instalacji. Do najdroższych, ale też przeznaczonych do budynków o dużym zapotrzebowaniu na energię, należą wodne pompy ciepła. Warto też pamiętać, że do ceny pompy należy doliczyć usługę montażu, która może wynieść około 5-10 tysięcy złotych. Na szczęście bogata oferta pomp ciepła różnych producentów sprawia, że łatwo dobrać rozwiązanie odpowiednie do swojego budżetu.

Czy mimo tego warto zdecydować się na instalację pompy ciepła? Jak najbardziej! Ogrzewanie domu pompą ciepła to nowoczesne, ekologiczne rozwiązanie, pozwalające przy tym obniżyć rachunki za ciepło. Nowoczesne pompy ciepła to wyjście dla tych osób, którym zależy na środowisku. Odpowiednia pompa ciepła to więc idealne rozwiązanie dla niemal każdego właściciela domu.

Źródła:

https://muratordom.pl/instalacje/pompy-ciepla/
https://miesiecznik.murator.pl/tematy/pompa-ciepla/
https://sundaypolska.pl/pompa-ciepla/
https://gree.pl/produkty/pompy-ciepla/
https://blaupunkt-store.eu/pl/
https://gree.pl/baza-wiedzy/urzadzenia-gree/co-to-jest-pompa-ciepla/
https://www.komputerswiat.pl/artykuly/redakcyjne/pompy-ciepla-wszyscy-je-chca-ale-maja-swoje-wady-malo-kto-o-nich-wie/rcw9015
https://www.stiebel-eltron.pl/pl/produkty-rozwiazania/energia_odnawialna/pompy_ciepla.html
https://budujemydom.pl/instalacje/pompy-ciepla/a/108553-pompa-ciepla-do-domu-od-czego-zaczac-i-jak-przygotowac-sie-do-inwestycji
https://www.rynekinstalacyjny.pl/artykul/pompy-ciepla/160681,nowe-wyzwania-na-rynku-pomp-ciepla-i-fotowoltaiki
https://www.bryla.pl/jakie-sa-korzysci-z-uzywania-pompy-ciepla
https://inzynierbudownictwa.pl/pompy-ciepla-efektywnosc-moc-oraz-obowiazki-uzytkownikow-i-monterow/
https://columbusenergy.pl/blog/pompa-ciepla-split-czy-monoblok-co-wybrac/
https://strefabiznesu.pl/7-ciekawostek-o-pompach-ciepla-ile-moga-kosztowac-i-czy-trzeba-bedzie-wiercic-dziure-w-ziemi-by-je-zamontowac/ar/c3-17774493
https://kaisai.com/pl/czym-jest-hybrydowa-pompa-ciepla

Ostatnie wpisy