Ile kosztuje budowa domu w stanie surowym zamkniętym?

ile kosztuje budowa domu w stanie surowym zamkniętym

Każde młode małżeństwo wkraczające na nową drogę życia marzy o wybudowaniu własnego domu. Może to dać poczucie samodzielności i prywatności po wielu latach spędzonych pod jednym dachem z rodzicami. Jednym z pomysłów jest budowa domu w stanie surowym zamkniętym. Na czym ona polega i ile trzeba na nią wydać?

Czym jest stan surowy zamknięty?

Stan surowy zamknięty jest jednym z kilku poziomów budowy domu, do którego dochodzi zaraz po zakończeniu czynności związanych ze stanem surowym otwartym. Kluczowe w tym momencie jest zaplanowanie najważniejszych elementów inwestycji. Do cech charakterystycznych tego etapu należą: gotowa konstrukcja nośna, drzwi zewnętrzne, a także wstawione okna i powierzchnia dachowa. Koniecznie trzeba solidnie zabezpieczyć taki budynek przed warunkami atmosferycznymi, a konkretnie opadami śniegu i deszczu oraz silnym wiatrem. Prace są wykonywane w ten sposób, że wnętrze nieruchomości pozostaje w nienaruszonym stanie. Prawo budowlane nie definiuje takiego pojęcia jak stan surowy zamknięty, więc warto z kilkutygodniowym wyprzedzeniem dogadać się ze specjalistami odnośnie zakresu ich obowiązków. Inwestorom zależy na doprowadzeniu domu do tego  stanu, aby zaoszczędzić na ochronie przed wspomnianymi warunkami klimatycznymi.

Co zawiera stan surowy zamknięty?

Stan surowy zamknięty oznacza zakończenie ok. 50 % prac budowlanych. Proces dążący do osiągnięcia tego poziomu trwa od 2 do 4 miesięcy. W budynku do niego doprowadzonym znajdują się: ławy fundamentowe, okna, drzwi, więźba dachowa czy strop nad parterem. Zewnętrzna część domu w tym stanie jest już właściwie ukończona, nie licząc wykończenia i elewacji.

Co należy zrobić, kiedy stan surowy zamknięty jest już gotowy?

W chwili zakończenia prac związanych ze stanem surowym zamkniętym można skupić się na wyborze odpowiedniego ogrzewania i materiałów służących do wykończenia budynku. Dalsza aranżacja jest w dużej mierze uzależniona od uwzględnienia w projekcie systemu alarmowego czy kominka. Następnie należy rozprowadzić instalację wodną i kanalizacyjną oraz przewody podtynkowe. Po tych czynnościach trzeba skupić się na tynkowaniu sufitu i ścian, a także otworów w drzwiach oraz oknach. Istotne jest także wykończenie ścian płytami gipsowo kartonowymi. Dobrym pomysłem jest izolacja podłóg z użyciem polistyrenu ekstrudowanego, styropianu lub wełny. Układając kolejną warstwę płyt izolacyjnych, trzeba rozprowadzić instalację centralnego ogrzewania.

ile kosztuje budowa domu w stanie surowym

Koszty budowy domu w stanie surowym zamkniętym

Chcesz wiedzieć, ile kosztuje budowa domu w stanie surowym zamkniętym i co składa się na te koszty? Ceny są zależne od materiałów, jakich użyjesz, wielkości budynku oraz ewentualnych dodatków. Przy powierzchni oscylującej w granicach 110 m² za stan surowy zamknięty trzeba zapłacić od 165 do 210 tys. zł, co stanowi 30-45 % kosztów budowy całego domu.

Fundamenty i podłogi będą kosztować 25-32 tys. zł, a ściany zewnętrzne o powierzchni 130 m² – 7-12 tys. zł, do czego należy doliczyć koszty robocizny. Za ściany działowe zajmujące 65 m² zapłacisz 3-5 tys. zł, jednak konieczna będzie także instalacja kominów, przewodów wentylacyjnych oraz zewnętrznego wykończenia, co wiąże się ze zwiększeniem wydatków do 9 tys. zł.

Strop domu wiąże się z kosztem w okolicach 45 tys. zł razem z robocizną, a na schody żelbetowe i ich montaż trzeba wydać 5-7 tys. zł. Istotną rolę odgrywa także cena pokrycia dachowego, w tym więźby – 11 tys. zł, wliczając robociznę, membrany – 1-3 tys. zł, a także orynnowań i podbitki – 9 tys. zł. Pokrycie blachą stalową to z kolei koszt 18-22 tys. zł.

Za okna PVC o skromnym wyposażeniu w niewielkim domu trzeba zapłacić nawet 20 tys. zł, a ich drewniana odmiana to koszt 40 tys. zł. Rolety zewnętrzne pochłoną natomiast kolejne kilkanaście tys. zł z domowego budżetu. Drzwi wejściowe kosztują jedynie 5 tys. zł, a brama garażowa 3-4 tys. zł. Na okna dachowe wydasz 12 tys. zł, a na ich montaż 25 % łącznej ceny materiałów.

Na to, ile kosztuje budowa domu w stanie surowym w dużej mierze składają się koszty robocizny, pochłaniające prawie 20 % całkowitych wydatków. Pracę warto zlecić specjalistycznym firmom zajmującym się budownictwem, biorąc jednocześnie pod uwagę dodatkowy koszt takich usług. Kupując materiały trzeba porównywać ich cenę w różnych sklepach, a wybór ekipy budowlanej należy dostosować do swoich osobistych preferencji. Dobrze jest postawić na doświadczonych fachowców, a duże znaczenie ma ponadto czas gwarancji i hurtownia, z jakiej sprowadzane są produkty. Na meteriałach nie powinno się oszczędzać, a pracowników trzeba pouczyć o obowiązku zachowania szczególnej ostrożności. W całym procesie może znacząco pomóc stworzenie precyzyjnego planu oraz zachowanie pierwotnego układu pomieszczeń.

Kiedy należy zakończyć budowę domu w stanie surowym?

Najlepiej będzie zakończyć budowę domu w stanie surowym przed rozpoczęciem okresu zimowego. Budynek może bowiem ulec uszkodzeniu przed opady deszczu, śniegu i gradu lub silny wiatr. Ochronę przed wilgocią mogą zapewnić odpowiednie drzwi, okna czy zadaszenie. Zimą można wykończyć budynek mieszkalny, pamiętając o ciągłym ogrzewaniu, oświetlaniu i wentylacji. Temperatura powinna wynosić od 7 do 16 º C, co jest uzależnione od wykonywanych prac.

Stan surowy to początkowy etap budowy każdego domu. Istotne jest, aby wszystko zaplanować już dużo wcześniej. Budynek w tym stanie nie nadaje się jeszcze do zamieszkania, jednak powoli można stworzyć swoje wymarzone gniazdko.

Ostatnie wpisy