Dlaczego warto zbudować dom ze styropianu?

budowa domu ze styropianu koszt

Styropian służy przede wszystkim do ocieplania budynków, jednak ma też zupełnie inne zastosowanie. Możliwe jest bowiem jego użycie jako części konstrukcyjnej przy budowie domu jednorodzinnego. Z jakich powodów warto rozważyć budowę domu ze styropianu i jakie koszty się z tym wiążą?

Początki domów ze styropianu

Domy ze styropianu w krajach Europy Zachodniej pojawiły się już w latach 60. XX wieku, lecz do Polski zawitały 30 lat później przy czym początkowo używano kształtek styropianowych, tylko budując ściany. Od niedawna wykorzystuje się technikę budowy ze styropianu, aby stawiać całe budynki, w tym stropy i dach.

Bezpieczeństwo i trwałość konstrukcji

W pierwszej chwili taka budowla sprawia wrażenie nietrwałej, którą zburzą silne podmuchy wiatru. Ta technologia jest jednak zgodna ze wszystkimi możliwymi normami i zapewnia mieszkańcom domu pełne bezpieczeństwo. Wykonawcy zapewniają, że domy pozostaną nienaruszone nawet przez 100-150 lat, a bez obaw można wieszać ciężkie szafy i półki. Trzeba jednak mieć na uwadze właściwą długość i średnicę wkrętów mających poradzić sobie z pięciocentymetrową warstwą styropianową przed dotarciem do betonu lub gazobetonu. Przy lekkich elementach możliwe jest użycie specjalnych kołków do styropianu, a do paneli przyda się szalunek z pasami wzmacniającymi.

Technologie budowy domów ze styropianu

Najpopularniejsze metody budowy domów ze styropianu to pustaki i panele szalunkowe. Rzadszym sposobem są z kolei samonośne bloki ze styropianu. Przy ostatniej technice skleja się bloki z twardego polistyrenu i usztywnia na zewnątrz przy pomocy siatki z włókna szklanego zakotwionej do fundamentu. Z użyciem bloków powstaje izolacja i konstrukcja budynku. Pustaki i panele są wypełnione betonem, a zewnętrzne i wewnętrzne warstwy spięte z wykorzystaniem metalowych lub plastikowych klamer. Przycinanie jest dość łatwe, gdyż wystarczy do niego użyć piłkę lub rozgrzany drut, a czynność dodatkowo ułatwia podziałka, która wyznacza linię cięcia w odległości co 5 cm. Dodatkową zaletą tej konstrukcji jest to, że części ze styropianu są znacznie lżejsze niż tradycyjne materiału murowe. Ponadto, sporo czynności można wykonać samemu, co stanowi ekonomiczne rozwiązanie, gdyż oszczędza się w ten sposób na wynajęciu fachowców.

budowa domu ze styropianu koszt

Jakiego materiału należy użyć?

Stawiając dom, trzeba korzystać ze szczególnie twardego i trwałego styropianu odpornego na niską i wysoką temperaturę, a także działanie substancji chemicznych, dodatkowo cechującego się z niską nasiąkliwością i niepalnością. Dobrym pomysłem jest również zastosowanie styropianu grafitowego pozwalającego na osiągnięcie optymalnego współczynnika przewodności cieplnej, jednak częściej korzysta się ze spienionego polistyrenu.

Zanim zaczniesz budować dom z bloczków styropianowych musisz szczegółowo zbadać jego technologię, która poza pustakami i panelami obejmuje także beton. Stopniowo układa się poszczególne warstwy styropian, a w dalszej kolejności w przestrzeni między nimi umieszcza się mieszankę betonową, dzięki czemu ściana potrafi przenosić większe obciążenia. Trzeba przy tym koniecznie użyć betonu o klasie co najmniej C12 zapewniającego ocieplenie na zewnątrz oraz w środku.

Ściany zewnętrzne zwykle wykańcza się za pomocą tynku cienkowarstwowego lub okładziny elewacyjnej, jednak popularne i przydatne są również siding oraz cegła klinkierowa. Do pokrycia wewnętrznej części wykorzystuje się tynk gipsowy lub płyty gipsowo-kartonowe. Szczególnie istotne jest tutaj właściwe ułożenie zbrojenia, czyli wieńców i narożników. Budowanie domu z bloczków styropianowych jest dość proste i zajmuje niewiele czasu, więc inwestorzy często robią to na własną rękę.

Budowa domu ze styropianu – koszt

Ze szczególnie niskimi kosztami inwestycji wiąże się budowa domu z pustaków styropianowych. Wystarczy kilka tygodni, aby osiągnąć stan surowy zamknięty, w związku z czym możliwe jest zaoszczędzenie dużych sum na rachunkach za wodę i energię elektryczną, a ponadto mniej płaci się za wywóz odpadów, wynajem sprzętu oraz transport. Warto też podkreślić, że wszelkie materiały, jakich trzeba użyć do budowy takiego domu również są dość tanie. Kolejna oszczędność ma związek z brakiem konieczności wynajmowania ekipy budowlanej, co również przynosi sporą satysfakcję.

Koszt budowy domu ze styropianu zależy od różnych czynników, np: lokalizacji, wielkości i projektu domu, zastosowanych materiałów, jakości wykonania i kosztów robocizny. Obecnie za postawienie takiego budynku należy zapłacić 2500-4500 zł / m². Koszty mogą się różnić, co zależy od wymagań inwestora i umiejscowienia konstrukcji.

Ciemne strony budowy domu ze styropianu i jak sobie z nimi poradzić?

Trzeba skupić się na jak najszybszym otynkowaniu ścian zewnętrznych ze względu na to, że styropian jest wrażliwy na działanie promieni społecznych powodujące wietrzenie, żółknięcie i kruszenie materiału. Gdy nastąpi taka sytuacja, trzeba pozbyć się skruszałej warstwy, najlepiej szlifując.

Styropian może ulec zniszczeniu także przez kontakt z rozpuszczalnikami organicznymi lub ich oparami. Może to mieć miejsce przez niezbyt rozważne łączenie pustaków styropianowych z izolacją, którą zrobiono z papy klejonej masą bitumiczną zawierającą wspomniane rozpuszczalniki.

Budynki mogą liczyć jedynie 4 kondygnacje, co stanowi problem, jeśli chodzi o budowle użyteczności publicznej.

Wentylację należy wykonać ze szczególną starannością, stawiając na jej wysoką jakość. Ważne, aby dobrze działała we wszystkich pomieszczeniach, gdyż styropian jedynie w minimalnym stopniu przepuszcza parę wodną. Jej nieprawidłowe działanie może doprowadzić do nadmiaru wilgoci i skraplania pary na oknie, ościeżu i ścianie, w związku z czym możliwe, że dojdzie do powstawania pleśni, grzybów i brzydkiego zapachu. To wszystko może powodować problemy zdrowotne mieszkańców, m.in. z układem oddechowym i skórą.

Pierwszym sposobem, aby zapobiec wyżej wymienionym problemom jest montaż nawiewników w oknach. Można też zrobić wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, co wiąże się z nieco większymi kosztami, jednak jest znacznie bardziej skuteczną metodą.

Zbudowanie budynku ze styropianu ma swoje zalety oraz wady. Każdy, kto myśli o budowie domu w ten sposób powinien wszystko dokładnie przemyśleć, biorąc pod uwagę wszystkie możliwe koszty. Ostatecznie jest to dość ciekawy pomysł, na który dość często decydują się inwestorzy.

Ostatnie wpisy