Dbanie o ogród jesienią – alert przed pierwszymi przymrozkami

O połacie zieleni wokół swojego domu warto troszczyć się przez cały rok, choć w  niektóre pory roku rośliny wymagają od ogrodowiczów większej atencji. Ogród jesienią może być równie piękny, wystarczy na bieżąco dbać o dom i teren wokół niego, aby móc zachwycać się jego wdziękiem każdego dnia. Jak odpowiednio zabezpieczyć rośliny? Czy należy podlewać jesienią kwiaty? To tylko niektóre z nurtujących pytań, które pojawiają się o tej porze. Nigdy nie wiadomo, kiedy można się spodziewać pierwszych mrozów, dlatego warto zabrać się za porządki w ogrodzie już teraz. Jesienne prace ogrodowe to czysta przyjemność dla miłośników roślin, dla innych właścicieli ogródków – przykry obowiązek związany z koniecznością koszenia trawy. Jednakże zarówno pierwszym, jak i drugim przyda się garść wskazówek.

Spis treści:

  1. Dbamy i przycinamy – jak zadbać o drzewka i krzewy?
  2. Trawnik jesienią – pełen nie tylko kolorowych liści
  3. Prace ogrodowe w rozkwicie – jak chronić rośliny jesienią?
  4. Co kwitnie jesienią? Wielobarwny ogród chłodniejszą porą
  5. Schowaj rośliny, gdy idą przymrozki
  6. Czym jeszcze uzupełnić kalendarz prac jesiennych?
  7. Jak dbać o ogród, to z pełną troską o każdy detal – co z meblami?
  8. Za chwilę przymrozki – jak jeszcze zabezpieczyć ogród?

Dbamy i przycinamy – jak zadbać o drzewka i krzewy?

Dbanie o ogród jesienią to nie tylko zbieranie opadłych liści czy zabezpieczanie roślin przed mrozem. Od czego zacząć jesienne prace? Aby mieć ogród pod kontrolą i nie dać się zaskoczyć przez niskie temperatury warto przygotować zawczasu rozpiskę działań, czyli kalendarz prac jesiennych. Oczywiście wszystko zależy od tego, jak dużą powierzchnię zajmuje działka, jednakże każdy poletek wymaga odpowiedniej opieki, nawet ten najmniejszy. Jesienne prace przed nadejściem zimy składają się na odpowiednie przycinanie drzew i krzewów, aby wraz z pierwszym wiosennym słońcem mogły one bujnie rozkwitnąć i nawiązać więcej pąków. Chodzi tu przede wszystkim o drzewa owocowe, które potrzebują dodatkowego wzmocnienia, gdyż zużywają naprawdę dużo własnej energii do produkcji owoców. Przycinanie roślin jesienią to poza tym nie tylko zapewnienie lepszego wyglądu przestrzeni, ale też właśnie troska o ich rozkwit na wiosnę. Każdy właściciel małego sadu pragnie zbierać bogaty plon. Wczesna jesień to także pora na zbieranie owoców i warzyw.

Trawnik jesienią – pełen nie tylko kolorowych liści

We wrześniową i październikową pogodę warto dbać o trawnik, nawet gdy kalendarz prac jesiennych jest trochę napięty – to przecież niejako wizytówka każdego ogrodu. Trawnik jesienią może czasem  przypominać pobojowisko, zwłaszcza gdy nie uprzątnie się na bieżąco opadłych liści czy połamanych gałęzi. Aby odpowiednio zadbać o ogród, warto dodać do kalendarza prac koszenie trawnika. Będzie to ostatni przedzimowy zabieg dla podłoża – byle nie przystrzyc trawy zbyt krótko. Najlepiej zostawić ok. 5 cm od podłoża. Pozwoli to jej lepiej przetrwać okres zimowy. Wcześniejsza troska o uporządkowanie liści i uprzątniecie gałęzi drzew przed ostatnim wjazdem kosiarki na działkę, nie powinna pominąć pewnego ważnego aspektu. Otóż mieszkańcami ogrodów są często jeże, dlatego warto zostawić im trochę liści, aby mogły schronić się w chłodne noce – to dla nich prawdziwe zabezpieczenie przed zimnem. Ważne jest więc, by pielęgnacja trawnika jesienią nie wpłynęła negatywnie na jego małych mieszkańców, których czasem na co dzień nawet nie zauważamy. Troska o zwierzęta jest nie mniej ważna niż zabezpieczenie roślin przed mrozem.

Prace ogrodowe w rozkwicie – jak chronić rośliny jesienią?

Nie tylko przycinanie drzew czy krzewów jest istotne. Co jeszcze należy zrobić w ogrodzie? Przede wszystkim schowaj rośliny, które źle znoszą chłód oraz wykop byliny nieoporne na mrozy. Niektóre rośliny cebulowe wytrzymają minusowe temperatury, jednak warto upewnić się, czy to te goszczące w naszym ogrodzie. Co można sadzić jesienią, a co raczej niekoniecznie? Nowe nasadzenia warto pozostawić na wiosnę, jednak wśród cebul nie tylko tulipany wyjątkowo dostosowują się do warunków i są odporne na niskie temperatury. Cebule sadzimy w momencie, gdy zrobimy porządki na rabatach, aby nowe nasadzenia mogły dobrze się przyjąć i wypuścić korzenie. Sadzenie roślin cebulowych jest wyjątkowo proste – przydadzą się tylko rękawiczki i mała łopatka, żeby ułatwić sobie pracę z odpowiednim wykopaniem otworów na cebulki. Potem wystarczy umieścić roślinę i przysypać ją delikatnie ziemią. Oprócz roślin kwitnących warto zadbać też o cały zielony dywan przykrywający ogród. Zasianie trawy jesienią jest zasadne jedynie wtedy, gdy temperatura nie spadła jeszcze poniżej 6 stopni Celsjusza. W ten sposób można świetnie przygotować ogród na zieloną wiosnę.

Co kwitnie jesienią? Wielobarwny ogród chłodniejszą porą

Rośliny jesienią też potrafią być wyjątkowo piękne. To przede wszystkim barwne, rozłożyste chryzantemy, a także delikatne astry i lubiane przez wielu wrzosy, które stały się już niemal symbolem jesieni. Wytrzymają aż do okresu pierwszych przymrozków, więc naprawdę przez długi czas mogą cieszyć oko. Niejako królową wśród jesiennych kwiatów jest dalia – zakwita najwcześniej, a przestaje, dopiero gdy mróz da jej w kość. Jej jesienne nasadzenia sprawdzą się w każdej glebie, gdy zapewni się jej odpowiednie nawożenie. Warto zaopatrzyć się w te kwiaty już w maju, by móc oglądać je do później jesieni. Sadzenie roślin jesienią należy planować z rozwagą, jednak wspomniane już astry bylinowe, zwane też przez wielu marcinkami to również rośliny odporne na mrozy. Warto je uprawiać w miejscach, gdzie jesienią robi się nieco pusto i ponuro. Z pewnością nadadzą odrobiny życia każdej takiej przestrzeni. Do łatwych i niewymagających roślin należy też dzielżan, nieco zapomniany, ale o wartych uwagi, oryginalnych kwiatach. Te kwiaty jesienią rosną wysoko i  trzymają się w pionie, dzięki dobremu systemowi korzeniowemu i sztywnej łodydze – nie pokona ich nawet silny wiatr. Kalendarz prac jesiennych powinien obejmować doglądanie i podziwianie tych jesiennych okazów. Z kolei, gdy brakuje nam klimatu rozkwitającego, pełnego życia ogrodu, warto postawić na rośliny zimozielone – będą się wyjątkowo prezentować nawet w ujemnych temperaturach i przykryte śniegiem.

Schowaj rośliny, gdy idą przymrozki

Gdy już zabezpieczy się wszystkie rośliny, których nie jesteśmy w stanie przenieść w inne miejsce, warto schować rośliny doniczkowe, czy to bezpośrednio do domu, czy też po prostu w nieco cieplejsze miejsce niż chłodnawy jesienią ogród. Przenoszenie roślin doniczkowych warto poprzedzić sprawdzeniem, czy nie zostały one zaatakowane przez jakieś szkodniki w ogrodzie. Chodzi tu przede wszystkim, aby choroby roślin przyniesionych na zimę z zewnątrz nie przeszły na inne umieszczone na parapecie w salonie. Może być to dla nich poważne zagrożenie w rozwoju, jeśli chodzi o liście, a także cały system korzeniowy. Szkodniki w ogrodzie często mogą wpływać na choroby roślin, czego z pewnością każdy miłośnik swojej działki, chciałby uniknąć. Aby chronić rośliny, warto zastosować odpowiedni oprysk, który dodatkowo zabezpieczy je przed niechcianymi szkodnikami. Poza tymi koniecznymi zbiegami po przenosinach pielęgnacja roślin w domowym zaciszu, gdy za oknem zima, jest o wiele prostsza.

Czym jeszcze uzupełnić kalendarz prac jesiennych?

Nawożenie roślin na jesień może okazać się przydatne, jednak bez stosowania mieszanki azotowej, gdyż przy jej udziale niepotrzebnie przedłuża się okres ich wegetacji. Lepiej dać im odpocząć, aby do wiosny mogły się zregenerować. Ważniejsze zdaje się być odpowiednie zabezpieczenie przed zimnem. Niektóre nie radzą sobie z przymrozkami, zwłaszcza większość kwitnących, zwłaszcza róże ciężko znoszą wszelkie wahania temperatur. Oprócz kwiatów również sadzenie drzew to jesienny rytuał wielu ogrodników, a także sadowników – dzięki temu rośliny zdążą się zakorzenić przed zimą, a po tym okresie będą mogły bujnie się rozwinąć. Z kolei, jeśli chodzi o zielony dywan, zasianie trawy jesienią jest zasadne jedynie wtedy, gdy temperatura nie spadła jeszcze poniżej 6 stopni Celsjusza. W ten sposób można świetnie przygotować ogród na wiosnę. Jesienne prace ogrodnicze warto zwieńczyć kubkiem ciepłego kakao pitego zza szyby salonu i czekać na przyjście wiosny po mroźnych miesiącach.

Oczko wodne w jesienną porę – jak zadbać o nie przed przymrozkami?

Oczyszczanie oczka wodnego opłaca się zacząć nieco wcześniej, gdyż może być to nieco żmudne zajęcie. Opiekę warto roztoczyć także wokół roślin, które bujnie kwitną i zrzucają kwiaty bądź liście wraz z jesienną porą i bezwiednie wpadają do zbiornika. Rośliny wodne też wymagają opieki i należy je wyłowić i przenieść np. do piwnicy bądź garażu. Kluczowe jest wypompowanie wody, po którym warto gruntownie wyczyścić powierzchnię oczka oraz zabezpieczyć instalację wodną, by nie dopuścić do uszkodzeń oraz aby wyglądała ona schludnie na wiosnę. Nie można także zostawiać żadnych urządzeń elektrycznych na mrozie, gdyż niska temperatura może je najzwyczajniej uszkodzić. Porządki w oczku wodnym mają za zadanie zapobiec degradacji powierzchni podczas niesprzyjających mrozów. Dbanie o ogród jesienią to więc nie tylko roztoczenie opieki nad kwiatami na rabatach, ale także troska o drzewa owocowe, zwłaszcza te najmłodsze, które zrodziły dopiero pierwszy plon oraz letnie meble wypoczynkowe wymagające właściwiej konserwacji i przechowywania.

Jak dbać o ogród, to z pełną troską o każdy detal – co z meblami?

Jak zabezpieczyć meble ogrodowe jesienią? Najprościej jest przenieść je w suche miejsce, z dala od wilgoci, by mogły posłużyć także w kolejnym sezonie. W tym celu sprawdzą się domki narzędziowe bądź altanki. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, wystarczy przykryć je odpowiednią, nieprzemakającą plandeką – w taki sposób łatwo można zabezpieczyć meble ogrodowe. Dzięki temu dobrze przezimują kilka trudniejszych miesięcy  i w kolejnym sezonie również nadadzą się do postawienia taras i ogród. Warto odpowiednio zabezpieczyć meble ogrodowe jesienią, aby nie uległy zniszczeniu w niesprzyjających warunkach.

Za chwilę przymrozki – jak jeszcze zabezpieczyć ogród?

Jak odpowiednio zabezpieczyć ogród jesienią? Przede wszystkim warto pamiętać, że podlewanie jesienią jest równie ważne, co w innych, cieplejszych porach roku. Jest tak z uwagi na to, że porywiste wiatry i niska temperatura niezwykle wysuszają glebę, dlatego rośliny nawet w jesiennej aurze potrzebują wody. Wykop cebule roślin, które są jednoroczne, bądź wrażliwe na niskie temperatury. Kończąc porządki na trawniku, warto zostawić kilka gałązek i kupkę liści przy którymś z drzew dla małych żyjątek, które będą mogły się tam schronić. Dbanie o ogród jesienią to dla wielu nie lada wyzwanie, a dla niektórych wręcz przeciwnie. Rozplanowanie sobie działań z pewnością ułatwi sprawę i umili czekanie na powrót wiosny.

Żródła:

  • https://naturalnieozdrowiu.pl/jesien-w-ogrodzie-jak-zadbac-o-ogrod-jesienia/
  • https://hmgarden.pl/blog/porady/jesien-w-ogrodzie-jesienne-prace-ogrodowe
  • https://greensolutions.com.pl/ogrod-jesienia-jakie-wykonac-prace-jesienne-w-ogrodzie/
  • https://www.lovethegarden.com/pl-pl/artykul/jak-zadbac-o-ogrod-jesienia
  • https://www.merkurymarket.pl/porady-fachowcow/jak-dbac-o-ogrod-jesienia,2272.html
  • https://muratordom.pl/ogrod/pielegnacja-roslin/jesienne-porzadki-w-ogrodzie-i-na-dzialce-to-trzeba-zrobic-w-ogrodzie-przed-zima-aa-yXbn-6MYY-FCGo.html

Ostatnie wpisy