Budowa domu z drewna – krok po kroku

budowa domu drewnianego koszt

Współczesnym domom z drewna daleko do statusu reliktów przeszłości. Mimo upływu lat i pojawiających się wielu nowych technologii, takie budynki wciąż nie tracą na popularności. Domy drewniane świetnie sprawdzają się jako budowle letniskowe, a dzięki nowoczesnym rozwiązaniom można w nich mieszkać nawet przez cały rok. Zobacz, jak wygląda budowa domu z drewna krok po kroku.

Rodzaje domów drewnianych

Drewno to materiał, który można wykorzystać na wiele sposobów przy budowie domu. Największą popularnością cieszą się dwa typy konstrukcji. Pierwszy to budynki szkieletowe. Konstruuje się je z belek drewna konstrukcyjnego, które zostało poddane odpowiedniej obróbce. Szkielet wypełnia się odpowiednimi płytami i materiałami izolacyjnymi, a następnie wykańcza elewacją. Wybudowane w ten sposób budynki z zewnątrz mogą nawet nie różnić się od murowanych.

Jako domki letniskowe świetnie sprawdzają się za to domy drewniane z bali. W tym wypadku, zamiast decydować się na mocno obrobione belki, wybiera się te poddane mniejszej obróbce. W takich budowlach, bale drewna tworzą nie tylko szkielet konstrukcji, ale też ich ściany.

Budowa domu drewnianego – krok po kroku

Oczywiście budowa domu z drewna to inwestycja, która wymaga odpowiedniego przygotowania. Na samym początku należy załatwić wszystkie kwestie formalne. Potrzebne będzie znalezienie odpowiedniej działki, projektu domu, a także przygotowanie dokumentów do uzyskania pozwolenia na budowę. Występując o takie trzeba przedstawić prawo do dysponowania nieruchomością, 4 egzemplarze projektu domu z zaświadczeniem potwierdzającym uprawnienia jego wykonawcy (architekta), a także wypisy z miejscowego planu zagospodarowania przestrzeni.

Po uzyskaniu pozwolenia ma się 3 lata na rozpoczęcie budowy. Na tym etapie trzeba dokładnie zaplanować cały proces i konieczne trzeba znaleźć kierownika budowy – to on będzie odpowiedzialny za prawidłowy i zgodny z prawem przebieg prac na placu. Warto też dokładnie zaplanować przebieg wszystkich prac, dostawy potrzebnych materiałów budowlanych, a także moment zatrudniania fachowców.

Gdy formalności i plany są gotowe, a pogoda za oknem dopisuje, można rozpocząć budowę. W większości wypadków najlepiej zaczynać wiosną, by mieć czas przed zimą na ukończenie budynku, przynajmniej do stanu surowego zamkniętego.

budowa domu z drewna cena

Pierwszym etapem prac są roboty ziemne – na początku zawsze trzeba wyrównać teren pod fundamenty. To jedyny etap w trakcie całej budowy domu drewnianego, który wymaga dobrej pogody. Na szczęście przygotowanie fundamentów w przypadku drewnianych obiektów nie wymaga aż tak solidnej i wytrzymałej konstrukcji – głównie dzięki temu, że takie domy są dużo lżejsze. Na pierwszym etapie trzeba też zadbać, by na działce był już dostęp do mediów — wody oraz prądu. Są one niezbędne w trakcie wielu kolejnych prac.

Na przygotowany plac budowy mogą już trafiać drewniane belki i inne materiały, które posłużą do skonstruowania szkieletu budynku. Ten natomiast mocuje się do fundamentu specjalnymi kotwami. Gdy jest on postawiony, tworzy się strop, całą konstrukcję wypełnia wełną mineralną, a w górnej części montuje poszycie z płyt wiórowych. Po tym można przejść do wykonania więźby dachowej.

Takiej konstrukcji można już nadać kształtu – od wewnątrz ściany pokrywa się folią paroizolacyjną, a z zewnątrz stosowana jest wełna mineralna, a także folia wiatroizolacyjna. Stosuje się też różne płyty wiórowe, czy też gipsowo-kartonowe w przypadku wnętrza.

Następnym etapem jest wykończenie dachu, pokrycie go dachówką lub blachodachówką, montaż parapetów i stolarki drzwiowej oraz okiennej. Na zewnętrznej części budynku trzeba też wykonać elewację. Domy drewniane najczęściej kojarzą się wykończeniem z tego samego surowca, ale dopuszcza się także stosowanie tynku czy okładziny ceglanej.
Ostatnim etapem są już prace wykończeniowe wewnątrz – wtedy podłącza się wszystkie instalacje, wykonuje i wyrównuje podłogi, tynkuje, wygładza i maluje ściany, itp. Po pracach wykończeniowych pozostaje zgłoszenie zakończenia budowy, by móc zamieszkać w swoich nowych czterech ścianach.

Jak widać, budowa domu drewnianego krok po kroku to proces dość prosty, ponadto nie zajmuje wiele czasu. Cały budynek można wykonać w zaledwie kilka miesięcy!

Budowa drewnianego domu — czy się opłaca?

Budowa domu z drewna jak najbardziej może być opłacalna. To ponadczasowy materiał, który zapewnia konstrukcji odpowiednią solidność i wytrzymałość. Jednocześnie drewno jest lekkie, co zmniejsza poziom skomplikowania fundamentów.

Budowa domu drewnianego to doskonała alternatywa dla budynków murowanych. Jest tańsza, znacznie szybsza, a jeśli tego chcemy, to gotowy dom nie będzie niczym odróżniał się od murowanego odpowiednika. Najważniejsze jest znalezienie właściwego drewna konstrukcyjnego oraz sprawdzonej ekipy budowlanej, która zadba o solidność całego budynku.

Ostatnie wpisy