Ile kosztuje budowa domu za m2?

ile kosztuje budowa domu za m2

Ostatnie lata dla budowlanki nie były zbyt pomyślne – kryzys wywołany pandemią oraz rekordowa inflacja – sprawiły, że ceny materiałów i koszty robocizny fachowców powędrowały w górę. W stosunku do roku ubiegłego niektóre ceny wzrosły nawet do 14%. W efekcie za budowę budynku mieszkalnego od podstaw zapłacimy o 30-50 tys. zł więcej niż w roku ubiegłym. Ile więc kosztuje budowa domu za m2 w 2024 roku? Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz w naszym artykule.

Budowa domu: ile za m2?

Całkowity koszt budowy domu (do tzw. stanu deweloperskiego) w dużej mierze zależy od jego projektu budowlanego i planowanej powierzchni. Im bardziej złożona konstrukcja dachu i bryły budynku, tym koszty budowy będą większe. Dlatego skupmy się na domach o prostej geometrycznej bryle oraz o klasycznym dwuspadowym dachu. Najbardziej popularne projekty: to parterowe domy (bez lub z użytkowym poddaszem) oraz jednopiętrowe budynki z podpiwniczeniem. Jaki więc będzie średni koszt budowy domu (cena za m2) do stanu deweloperskiego? Bazując na kosztorysach, będzie to kwota w granicach od 3500 do 4500 zł za każdy metr kwadratowy (wszystkie podane stawki są cenami netto, należy do nich dodać podatek VAT – dla osób prywatnych wynosi on 8%).

Budowa domu – koszt za m2 w zależności od jego powierzchni

Jeśli chodzi o budowę domu, cena za metr kwadratowy będzie różnie się kształtować w zależności od wielkości powierzchni budynku. Dla przykładu podajemy średni koszt budowy domów o różnych powierzchniach (stawki obowiązujące w 2024 roku):

 • dom parterowy o powierzchni użytkowej 100 m2 – budowa takiego domu kosztować będzie około 400 000 – 450 000 zł (4 500 zł za m2),
 • dom parterowy z poddaszem o powierzchni 150 m2 – ok. 500 000 zł (3 600 zł za m2),
 • trzykondygnacyjny dom (piwnica, parter i piętro) o powierzchni 200 m2 – 600 000 zł (3 000 zł za m2).

Jeśli chodzi o budowę domu, podane koszty za m2 dotyczą stanu deweloperskiego budynku, który obejmuje: stan surowy zamknięty, stolarkę zewnętrzną, elewację (z ociepleniem przegród zewnętrznych), a także instalacje wewnętrzne (bez podłączenia mediów) i tynki, posadzki i parapety.

Jakie dodatkowe koszty czekają właściciela domu?

Właściciel działki będzie musiał osobno zapłacić za projekt domu, doprowadzenie mediów oraz wykończenie, umeblowanie i wyposażenie budynku. Cena wykonania przyłączy jest uzależniona od lokalizacji działki oraz od odległości do punktów przyłączeniowych do sieci gazowej, energetycznej, wodnej i kanalizacyjnej. Koszty wykończenia i wyposażenia budynku zależą w dużej mierze od indywidualnych upodobań oraz wyboru odpowiedniego stylu aranżacji wnętrz.

W przypadku samego projektu wszystko zależy od tego, czy skorzystamy z już gotowego (koszt zakupu w granicach od 3 do 8 tys. zł) i czy będzie on wymagał adaptacji (to dodatkowe koszty w wysokości 2 – 4 tys. zł). Droższą opcją jest zlecenie wykonania indywidualnego projektu, którego koszt – w zależności od stopnia złożoności – może kosztować od 7 tys. do 30 tys. zł.

budowa domu cena za m2

Stan pod klucz, czyli ile trzeba dopłacić do metra kwadratowego?

Jeżeli zdecydujemy się na wykończenie wnętrz w podstawowym standardzie, to możemy przyjąć, że do już poniesionych kosztów budowy (stan deweloperski) należy doliczyć średnio 1200 zł za m2. Co zawiera się w tej kwocie:

 • dom: położenie paneli, wstawienie wewnętrznych drzwi, założenia opraw oświetleniowych, malowanie sufitów i ścian,
 • kuchnia: położenie płytek ściennych i podłogowych, wykonanie mebli kuchennych pod zabudowę,
 • łazienka: biały montaż, położenie płytek ściennych i podłogowych.

Do wprowadzenia do nowego domu brakuje jeszcze odpowiednich mebli, a także wyposażenia. W tym przypadku ich koszt bardzo trudno oszacować, gdyż to indywidualna kwestia. Od gustów właścicieli zależy, czy będą to minimalistyczne meble, czy też szafy i komody z litego drewna albo fronty o wysokim połysku ze zdobieniami.

Budowa domu: cena za metr kwadratowy za stan surowy

Wysokie koszty związane z inwestycją sprawiają, że wiele osób decyduje się na rozłożenie budowy na poszczególne etapy. Pierwszy z nich to doprowadzenie domu do stanu surowego zamkniętego. Obejmuje on wykonanie fundamentów, konstrukcji (ściany działowe i nośne, stropy), dachu, komina i wentylacji, orynnowania, a także w przypadku poddasza – docieplenia oraz wykonania schodów. Średni koszt budowy budynku w stanie surowym waha się pomiędzy 2 000 – 2 500 zł za m2.

Budowa domu: koszt za m2 – robocizna

W opracowaniu własnego kosztorysu przydatna będzie znajomość aktualnych stawek za usługi budowlane, choć wiadomo, że każdy fachowiec posiada swój własny cennik. Poniżej podane kwoty pozwolą zorientować się nam, czy otrzymaliśmy ofertę z przyzwoitą czy mocno zawyżoną ceną. Stawki usług budowlanych w tym roku kształtują się następująco:

 • wykonanie fundamentów: 125 zł za m2,
 • wykonanie stropu drewnianego II – około 50 – 55 zł za m2,
 • wykonanie poszycia dachu z membrany: 16 zł za m2,
 • wykonanie poszycia dachu z blachodachówki: 75 – 80 zł za m2,
 • docieplenie poddasza wełną mineralną: 90 – 100 zł za m2,
 • wykonanie podbitki okapu: 65 zł za m2,
 • okna: montaż około 260 zł za m2.

Budowa domu: cena za m2 w zależności od województwa

Powyższe stawki są uśrednione – w zależności od województwa mogą one się wahać od kilku do kilkunastu procent, zarówno na plus, jak i na minus. Dlatego warto zawsze dokonać rozeznania w lokalnych stawkach oferowanych przez specjalistów z branży budowlanej. Kontakt z firmami budowlanymi czy poszczególnymi fachowcami działającymi na danym terenie będzie na pewno skuteczną metodą. Warto również prześledzić oferty zamieszczone na portalach ogłoszeniowych. Innym rozwiązaniem jest zamieszczenie na lokalnym forum internetowym prośby do użytkowników o podanie aktualnych stawek i podesłanie namiarów na rzetelnych fachowców. Można też skorzystać z kalkulatorów dostępnych online, które oszacują koszt budowy domu w zależności od województwa.

Jakie czynniki podwyższają koszty budowy domu?

Lokalizacja naszej budowy nie jest jedynym czynnikiem, który może podwyższyć koszt całej inwestycji. Wiele zależy – jak wspominaliśmy na wstępie – od kształtu budynku. Im bardziej złożona konstrukcja, tym z większymi kosztami należy się liczyć. Fasady, kolumny, wykusze czy balkony – będą na pewno wysoko windować cenę. Podobnie jak efektowne zdobienia elewacji w postaci dekoracyjnego tynku, drewnianych elementów czy luksfery. Wielospadowy dach – przy ograniczonych funduszach – będzie kiepskim posunięciem, ponieważ może nawet podwoić koszty całej inwestycji. Budowa dachu – w najprostszej postaci – pociąga już za sobą wysokie nakłady finansowe, stąd też stanowi najkosztowniejszą pozycję w budżecie.

Na czym bezwzględnie nie powinno się oszczędzać?

W poszukiwaniu oszczędności należy zachować zdrowy rozsądek. Posiłkowanie się najtańszymi ekipami budowlanymi czy też kupowanie materiałów o niskich parametrach może w dłuższej perspektywie przysporzyć wiele poważnych problemów. Niektóre z nich – zwłaszcza poważne usterki czy błędy w sztuce budowlanej – mogą być nawet nieodwracalne i rzutować na użytkowanie budynku. Dlatego też wybierając fachowców warto kierować się opiniami byłych klientów. Warto również zajrzeć na stronę internetową firmy, której oferta nas interesuje i prześwietlić jej zawartość w poszukiwaniu rekomendacji czy komentarzy. Portfolio z realizacjami będzie również obowiązkowym elementem wizyty na stronie – pozwoli na ocenę efektów pracy budowlańców.

Budowa domu: cena za m2 zależna od Twojej wizji

Posługując się powyższymi stawkami, można dokonać wstępnych wyliczeń kosztów planowanej inwestycji, a co za tym idzie – oszacować swoje finansowe możliwości. Wykonanie budowy etapami trwa co prawda dłużej, ale daje też czas na zgromadzenie odpowiednich środków. Warto też zastanowić się nad swoimi oczekiwaniami względem wyglądu i funkcjonalności domu. Wybór prostej bryły i dwuspadowego dachu pozwoli z pewnością szybciej osiągnąć efekt końcowy, jakim jest zakończenie budowy i przeprowadzka. A o tym przecież marzy każdy właściciel.

Ostatnie wpisy