Pokrycia dachowe – estetyka i ochrona

Pokrycia dachowe są wierzchnią warstwą dachu. Skutecznie chronią one budynek przed działaniem warunków atmosferycznych, ale powinny przy tym wyglądać jak najbardziej estetycznie. Wybór pokrycia dachu nie jest do końca oczywistą sprawą. Znalezienie odpowiedniej opcji zależy od wielu aspektów. Najpopularniejsze pokrycia dachu to: dachówka ceramiczna, betonowa dachówka, blachodachówka, gonty bitumiczne – co wybrać, by być zadowolonym z zakupu? Czym się kierować, wybierając pokrycia dachowe? Należy przede wszystkim dobrać pokrycie, zwracając uwagę na jego wytrzymałość, ale równie ważne są parametry poszczególnych połaci oraz ceny pokrycia.

Spis treści:

  1. Jakie są rodzaje pokryć dachowych?
  2. Koszty pokrycia dachu
  3. Jaka połać do jakiego dachu?
  4. Dachówka ceramiczna czy betonowa – co wybrać?
  5. Nowoczesne pokrycia dachowe
  6. Pokrycia dachowe dla garażu, altany lub tarasu
  7. Które z pokryć jest najtrwalsze?

 

Jakie są rodzaje pokryć dachowych?

Pokrycia dachowe są tworzone z różnych materiałów. Każde z nich ma swoje wady oraz zalety. Czym pokryć dach, kiedy mamy tak duży wybór? Przyjrzyjmy się rodzajom najczęściej wybieranych połaci przez podane niżej podstawowe informacje na ich temat.

Dachówka ceramiczna – to prawdopodobnie najtrwalsze pokrycie dachowe. Jej wytrzymałość szacuje się na około 100 lat. Charakteryzuje się ona wysokimi właściwościami akustycznymi oraz termicznymi. Jeśli chcesz wybrać pokrycie odporne na wahania temperatur, to jest nim zdecydowanie dachówka ceramiczna. To, co odróżnia pokrycia dachowe z dachówki ceramicznej od innych, to ich waga. Jest ona zdecydowanie cięższa, przez co trudniej ją położyć.

Betonowa dachówka – koszt pokrycia dachu tym materiałem jest niższy od pokrycia go dachówką ceramiczną. Dachówki betonowe są równie trwałym produktem, który wykazuje się dobrymi właściwościami akustycznymi oraz jest odporny na wszelkiego rodzaju warunki atmosferyczne, takie jak deszcz czy śnieg. Warto zwrócić uwagę na ciężar tego pokrycia, ponieważ ta dachówka nie jest lekkim tworzywem. Dodatkowym minusem jest fakt, że kolor pokrycia dachowego możesz wybrać z dość małej dostępnej gamy.

Blachodachówka – możesz nią niedrogo pokryć dach w porównaniu do dachówki ceramicznej czy betonowej. Pokrycie dachu tym materiałem nie jest tak skomplikowane, blachodachówki są lżejsze i tańsze od wyżej wymienionych tworzyw. Blachodachówka powlekana jest często na przykład warstwami lakieru – ma to na celu zabezpieczenie połaci oraz ozdobienie jej. Pokrycia dachowe z blachy trapezowej są używane na dachach budynków przemysłowych i gospodarczych, podobnie jak blachy płaskie czy faliste.

Gonty bitumiczne – to połacie dachowe z papy asfaltowej, którą tnie się na pasy, dzięki czemu mogą one imitować inne materiały, na przykład dachówkę. Bitumiczne pokrycia dachowe nadają się doskonale do pokrycia dachów o bardziej skomplikowanej konstrukcji. Koszt pokrycia z gontów bitumicznych nie jest wysoki, ale nie cierpi na tym jakość.

Koszty pokrycia dachu

Tym, na co często zwracamy uwagę, wybierając pokrycia dachowe, jest ich cena. Ile kosztuje pokrycie z gontów bitumicznych, a ile z blachodachówki? Czym najtaniej pokryć dach? Jaka jest ogólna cena pokrycia dachowego? Te oraz inne pytania na pewno nurtują wielu z Was.

Na koszt pokrycia dachu składa się kilka rzeczy: koszty robocizny dachu, ceny wykonania podkładu oraz ceny pokrycia. Ciężko z tego względu wyliczyć średni koszt budowy dachu, wszystko zależy od wymienionych wyżej czynników oraz cen, jakie występują w danym rejonie Polski. Jeśli jednak liczy się dla Ciebie najtańsze pokrycie dachowe – warto zwrócić uwagę na blachodachówkę lub gonty bitumiczne. Oba te przypadki nie tracą na jakości względem swojej dość niskiej ceny. Warto pamiętać, że nawet najtańsza dachówka może, w zależności od potrzeb, świetnie się sprawdzić. Różne rodzaje pokrycia i ich montaż może się różnić cenowo, jednak średni koszt wykonania takiej usługi waha się od 30 do 60 złotych za metr kwadratowy.

 

Jaka połać do jakiego dachu?

Dobór odpowiedniego materiału nie jest łatwym zadaniem. Poszczególne pokrycia dachowe znacząco się od siebie różnią. Dlatego dokładnie przeanalizuj wszystkie aspekty zagadnienia i wybierz pokrycie dachowe dopasowane do kąta, pod którym nachylone jest zadaszenie. Nie wiesz czym pokryć dach skośny? Czy można pokryć dach dwuspadowy blachodachówką? Dostosowując połacie dachowe, warto wiedzieć, jaki jest kształt i kąt nachylenia dachu oraz oczywiście rozmiar dachu, tak, aby wybrać odpowiedni materiał.

Rodzaje pokryć dachowych dachu płaskiego mogą być różne. Do tych najlepiej przystosowanych należy papa dachowa, w szczególności bitumiczna. Niemniej jednak nadadzą się także blachy płaskie, gonty bitumiczne oraz pokrycia dachowe pcv, a nawet pokrycie dachu z blachodachówki.

Jeśli myślisz nad tym, czym można pokryć dach jednospadowy, to wybór jest bardzo szeroki. Odpowiednie będą w tym wypadku na przykład: betonowa dachówka, dachówka ceramiczna, blachodachówka, blachy płaskie, czy płyty bitumiczne. Możesz wybrać pokrycie zależnie od upodobań i stylu budynku, na którym będzie się znajdować. Dostępne rodzaje dachówek umożliwiają bezproblemowe dopasowanie rozwiązania do swoich potrzeb.

Zastanawiasz się nad tym, czy pokryć dach dwuspadowy blachodachówką? Jest to jak najbardziej dobry pomysł. Inną opcją jest zastosowanie dachówki betonowej lub ceramicznej. Dachówka ceramiczna czy betonowa – którą wybrać? Oba warianty są dobre, jednak jeśli zależy Ci na większej trwałości, to warto wiedzieć, że ceramiczna dachówka ma przewagę nad betonową o około 30 lat wytrzymałości.

Jakie połacie dachowe wybrać do pokrycia nietypowego dachu? Będą tu przydatne przede wszystkim gonty bitumiczne oraz płyty bitumiczne.  Poleca się ich stosowanie na dachach o skomplikowanych kształtach ze względu na doskonałe dopasowywanie się do podłoża.

Dachówka ceramiczna czy betonowa – co wybrać?

Dachówki ceramiczne oraz betonowe to jedne z najpopularniejszych używanych pokryć dachowych. Obie te opcje są do siebie podobne, jednak każda ma jakieś wady oraz zalety. Co odróżnia pokrycia dachowe betonowe i ceramiczne od siebie? Przede wszystkim materiał, z jakiego są wykonane dachówki. Aby wybrać odpowiednie pokrycie dachu, zwróć uwagę na kilka czynników:

  • Nachylenie dachu;
  • Jakie jest najtrwalsze pokrycie dachowe;
  • Jakie jest najtańsze pokrycie dachowe;
  • Kolor pokrycia dachowego, kształt dachówki i jej wykończenie;
  • Ciężkość połaci;
  • Rozmiar dachu.

Oba rodzaje dachówek zapewniają wspaniałą izolację dachu oraz mają podobny czas gwarancji, jednak różni je kilka aspektów.

Betonowe dachówki przydadzą się jako pokrycie dachu jednospadowego. Żywotność tego typu dachówki to 70-80 lat z gwarancją od 30 do 40 lat. Wykonanie pokrycia dachu dachówkami betonowymi na pewno pozwoli na zaoszczędzenie, gdyż są one lżejsze i tańsze od ceramicznych. Niestety nie są tak trwałe oraz łatwiej płowieją.

Jeśli chcesz zakupić niedrogie pokrycia dachowe, to na pewno nie będą nimi dachówki ceramiczne. Niech jednak ta informacja nie odstraszy Cię od razu, jest też wiele plusów skorzystania z tej połaci. Rodzaje pokryć są różne, a ten wspaniale sprawdza się jako produkt do krycia dachów jednospadowych. Jest bardzo trwały, trwalszy nawet o 30 lat od dachówek betonowych. Jeśli naturalne pokrycia dachowe to coś, czego szukasz, to zdecydowanie warto postawić właśnie na dachówki ceramiczne. Kolor dachu możesz wybrać z dość szerokiej gamy, która jest dostępna na rynku. Często spotyka się dachówki uszlachetniane różnymi dodatkami, co korzystnie wpływa na estetykę naszego domu. Jakie w takim razie wybrać pokrycie? Wszystko zależy tak naprawdę od budżetu i osobistych preferencji co do wyglądu.

Nowoczesne pokrycia dachowe

Chcesz odświeżyć wygląd swojego domu i nadać mu bardziej modernistyczne wykończenie? Postaw na nowoczesne pokrycia dachów. Najchętniej do tego typu zabudowy są stosowane dachówki ceramiczne, dzięki nim możesz wybrać odpowiedni kolor dachu oraz kształt produktu. Nowoczesne domy zazwyczaj posiadają ciemne połacie dachowe, które uzupełniają minimalistyczny wygląd budynku. Najbardziej do tego stylu pasują blachy płaskie o prostokątnym kształcie.

Pokrycia dachowe dla garażu, altany lub tarasu

Pokrycie dachu garażu, altany czy tarasu rządzi się innymi prawami, niż pokrycie dachu budynku gospodarczego lub przemysłowego. Musimy dobrać odpowiednie materiały do położenia połaci na tych budowlach.

Pokrycie dachu garażu – w tym przypadku dobrze sprawdzi się blachodachówka, lub jeśli najważniejsza jest niska cena – papa dachowa. Natomiast wiaty garażowe można uzbroić w przeźroczyste pokrycia dachowe. Jest to wariant dosyć tani, ale wytrzymały jak na swoją cenę.

Pokrycie dachu altany – altana ogrodowa to miejsce, które powinno wyglądać schludnie i estetycznie, stąd też warto zainteresować się w tym wypadku blachodachówką, która nie jest również niesamowicie droga. Inną opcją są gonty drewniane, nadające charakteru budowli. Dach altany będzie wspaniale komponować się z przestrzenią dookoła.

Pokrycie dachu tarasu – na tarasie można z powodzeniem zamontować blachodachówkę lub przezroczyste pokrycia dachowe, które przepuszczają światło i tworzą przyjemną atmosferę. Jeszcze innym wyjściem są pokrycia dachowe pcv. To lekkie i wytrzymałe tworzywo, które jest odporne na różną pogodę i nagrzewanie, czego brakuje w przeźroczystym pokryciu.

Które z pokryć jest najtrwalsze?

Jak wybrać najtrwalsze pokrycie dachu? Które z dostępnych posłuży na lata? Gont bitumiczny czy blachodachówka? A może dachówka betonowa? Na rynku dostępnych jest wiele dostosowanych do konkretnych potrzeb rozwiązań. Mając podstawowe informacje na temat trwałości materiałów, możemy wybrać opcję, która jest dla nas najlepsza. Na liście najtrwalszych produktów przoduje zdecydowanie ceramiczna dachówka, której właściwości zapewniają trwałość do nawet 100 lat. Zaraz za nią plasuje się betonowa dachówka – zachowuje ona swoją wytrzymałość przez 70-80 lat, podobnie jak cementowa dachówka.

Źródła:

https://www.extradom.pl/porady/artykul-jakie-pokrycie-dachu-wybrac
https://www.ekspertbudowlany.pl/artykul/polecane-produkty-i-technologie/307141,czym-pokryc-dach-jakie-pokrycia-dachowe-wybrac
https://fachowydekarz.pl/prosty-dwuspadowy-dach-czym-go-pokryc/
https://muratordom.pl/budowa/dach/jak-niedrogo-pokryc-dach-ile-kosztuje-na-czym-mozna-zaoszczedzic-a-na-czym-nie-warto-aa-8crR-iJnW-WcWB.html
https://dachcentrum.pl/jakie-pokrycie-dachowe-jest-najtansze/
/www.castorama.pl/czym-pokryc-dach-przeglad-materialow-ktore-mozesz-wykorzystac-ins-1117460.html
https://www.leroymerlin.pl/budowa/czym-pokryc-dach-wszystko-co-musisz-wiedziec,e19936,l2715.html
https://www.liderbudowlany.pl/artykul/materialy-budowlane/dachy-pokrycia-dachowe/czym-pokryc-dach/

Ostatnie wpisy