Spis treści:
Nie powinien nikogo dziwić fakt, iż podczas intensywnej eksploatacji domów i mieszkań, niektóre elementy zużywają się i wymagają mniejszego lub większego odświeżenia. Czasem za tą decyzją przemawia także chęć zmiany wystroju, co niewątpliwie wpływa bardzo pozytywnie na samopoczucie mieszkańców. Niemniej jednak remont kojarzy się przede wszystkim z jednym, niezwykle uciążliwym aspektem – bałaganem. Sprzątanie pozostałości po pracach może być problematyczne, zwłaszcza w przypadku pyłu. Dlatego warto wyposażyć się w akcesoria ułatwiające porządki poremontowe.
Na rynku dostępnych jest wiele tego typu przedmiotów, w związku z czym każdy znajdzie coś, co spełni jego wymagania. Znaczna część z nich zaprojektowana została w nowoczesny sposób. Bez względu na wybrany rodzaj zabezpieczeń, należy zwrócić szczególną uwagę na jakość wykonania. Choćby najmniejsze uszkodzenie materiału może doprowadzić do większego bałaganu, co zupełnie mija się z celem kupna takiego artykułu. Warto chronić nie tylko podłogę, lecz także meble i cenne przedmioty – w trakcie robót mogłyby one ulec uszkodzeniu.
Niezawodna, standardowa metoda
Wiele osób nie lubi eksperymentować i woli postawić na standardowe metody ochrony. Jedną z nich jest zabezpieczenie mebli, podłogi i innych elementów zwykłą folią malarską. Ta dostępna jest do kupienia w każdym sklepie budowlanym w stosunkowo niskiej cenie, uzależnionej od wymiarów. Wybierając takie rozwiązanie, należy szczególną uwagę przykuć do rodzaju materiałów, z jakich została wykonana, ponieważ to od nich zależy trwałość produktu. Warto, aby były jak najlepszej jakości, żeby całość nie rozdarła się w trakcie remontu.
Istotną kwestią w wyborze jest nie tylko marka, lecz także grubość folii. W zależności od elementów, które trzeba przykryć, należy postawić na inny wariant. Przy klamkach, drobnych przedmiotach i innych drobnych elementach, doskonale sprawdzi się nawet cienka ochrona, natomiast w przypadku mebli czy podłóg, zdecydowanie lepszym wyborem będzie grubszy wariant. W ich przypadku konsekwencje, jakie pociąga za sobą uszkodzenie lub ubrudzenie, mogą być poważniejsze, dlatego nie można pozwolić sobie na rozdarcie zabezpieczenia.
Drzwi przeciwpyłowe, czy warto?
Folia malarska w niektórych przypadkach nie spełnia swojej funkcji tak, jak powinna, dlatego warto pomyśleć o alternatywnych sposobach na ochronę mieszkania przed pyłem powstałym w trakcie remontu. Jednym z lepszych wyborów mogą okazać się drzwi przeciwpyłowe. Najczęściej wykonane są z folii LDPE, cechującej się wysoką wytrzymałością na rozdarcia i inne, drobne uszkodzenia, elastycznością i miękkością. Są także przezroczyste, dzięki czemu nie ograniczają dostępu światła. Dzięki nim odgrodzenie od pozostałych pomieszczeń pokoju, w którym przeprowadzany jest remont, nie będzie stanowiło najmniejszego problemu.
Przyczepiane są po bokach i u góry framugi za pomocą specjalnych taśm, które nie uszkadzają tynku ani farby. Drzwi przeciwpyłowe wyposażone są też w zamek błyskawiczny, umożliwia on wygodne wchodzenie do pomieszczenia i wychodzenie. Ich cena jest bardzo przystępna, dlatego to korzystna oferta dla każdego, kto planuje remont i chce uniknąć wszelkich zanieczyszczeń w postaci np. pyłu roznoszącego się po całym domu.
Pochłaniacze pyłu, niezbędne przy każdym remoncie
Podczas prac remontowych, dochodzi do zabrudzeń i zapyleń, co bywa problematyczne do sprzątnięcia zwłaszcza z niewielkich elementów. Poza zabezpieczeniem ich odpowiednimi foliami warto wyposażyć się w pochłaniacz pyłu. To urządzenie elektryczne, którego głównym zadaniem jest wchłanianie powstałych zanieczyszczeń unoszących się w powietrzu, aby się nie osadzały. Będzie on przydatny nie tylko podczas gruntownych remontów, lecz też przy mniejszych zmianach. W zależności od przeznaczenia dostępne są różne rozmiary tego typu urządzeń.
Należy wspomnieć, że nie trzeba inwestować w zakup pochłaniacza. Z łatwością można go wypożyczyć, co okaże się zdecydowanie bardziej opłacalną opcją dla osób prywatnych – przeznaczą na to znacznie mniejszą kwotę, a narzędzie nie zajmie wolnego miejsca, oczekując na kolejny remont. Istnieje możliwość przyczepienia go do wiertarki, dzięki czemu przy pracy, pył od razu trafi do specjalnego zbiornika. Dzięki niemu zachowuje się czystość danego miejsca, lecz także unika się wdychania szkodliwych zanieczyszczeń unoszących się w powietrzu w czasie remontu.