Spis treści:
Wybór bramy garażowej nie należy do prostych, chociażby dlatego, że rynek ofert jest wyjątkowo szeroki. W zależności od indywidualnych preferencji, a także zapotrzebowania związanego z rozmiarem, materiałami czy kolorystyką można zdecydować się na całkowicie spersonalizowane warianty. Niemniej jednak bez względu na jego wygląd, każde wrota mają za zadanie chronić wnętrze budynku, uniemożliwiając dostanie się do środka osób nieproszonych. Ponadto to zabezpieczenie przed warunkami pogodowymi i ich wpływem na wygląd estetyczny samochodów oraz innych sprzętów przechowywanych wewnątrz.
Decydując się na zakup poszczególnych wrót, warto zwrócić uwagę na kilka aspektów, w tym ochronę przed włamaniem oraz wszystkie zabezpieczenia zastosowane w tym celu. Istotna okazuje się także izolacja termiczna. Jeśli takowej zabraknie, ciepło będzie uciekać z budynku, co przyczyni się do zwiększenia zapotrzebowania na ogrzewanie, a tym samym wyższe rachunki. Wrota bez izolacji nadają się do konstrukcji odseparowanych od domów, czyli wolnostojących bądź ewentualnie w przypadku przyległych, które zostały wcześniej odpowiednio odizolowane ścianami i stropem, tak, aby zapobiec utracie ciepła.
Bramy garażowe dwuskrzydłowe
Zmieniając starą bramę lub też wybierając ją do nowego garażu, należy zastanowić się nad sposobem jej otwierania i zamykania. Możliwości jest kilka, ale nie wszystkie nadają się do każdej konstrukcji budynku, ponieważ mogą być niepraktyczne, np. dwuskrzydłowe otwierane nie nadają się do garaży podziemnych, czyli tych, które mają wjazd ze spadkiem. Otworzenie ich byłoby bowiem niemożliwe. Producenci oferują cztery podstawowe rodzaje nowoczesnych systemów garażowych. Pierwszą z nich są wcześniej wspomniane skrzydłowe wyglądem przypominające drzwi wejściowe. Ten wariant przed laty cieszył się popularnością ze względu na dużą szerokość i wysokość przejazdu, a także estetyczny wygląd.
Zalety i wady bram garażowych skrzydłowych
Aktualnie coraz mniej osób decyduje się bramy skrzydłowe, choć można wybrać opcję z napędem elektrycznym. Niemniej jednak posiadają one kilka wad. Mianowicie podczas otwierania oraz zamykania trzeba użyć siły ze względu na ich masywność. Zajmują również sporo miejsca przed garażem, dlatego nie nadają się do krótkich podjazdów, a także mogą sprawiać kłopoty zimą, gdy na ziemi będzie zalegał śnieg. Wówczas otwarcie ich może okazać się niemalże niemożliwe. Jest oczywiście opcja montażu bram otwieranych do wewnątrz, jednak w takich przypadku powinno się dysponować odpowiednią ilością wolnego miejsca.
Ceny uzależnione są od materiałów, wielkości oraz wyglądu, ale nie przekraczają 2000 zł. Do zalet bram garażowych skrzydłowych można zaliczyć oszczędność, jaką gwarantują poprzez możliwość korzystania z jednego skrzydła jako drzwi przejściowych. Drugie wystarczy zablokować. Wtedy też nie ma przymusu montażu osobnych drzwi, będących obowiązkowymi w innych wariantach bram garażowych. Najczęściej wykonywane są ze stali bądź drewna, które należą do wyjątkowo solidnych materiałów, a także ponadczasowych. Dzięki ich ciężkości są dobrą ochroną przed włamaniami.
Czy warto wybrać bramę garażową segmentową?
Segmentowe bramy garażowe zobaczyć można w wielu garażach, ponieważ duża część osób decyduje się na wybór tego wariantu. Składają się one tylko z jednego masywnego skrzydła, najczęściej zbudowanego z określonej liczby paneli prostopadłych do podłoża, które przesuwane są stopniowo w górę chowając się. Ogromną zaletą zachęcającą nowych użytkowników do jej zakupu, jest oszczędność miejsca nie tylko przed podjazdem, ale i wewnątrz garażu. To świetne rozwiązanie dla osób, niemających zbyt dużej wolnej przestrzeni. Bramy panelowe charakteryzują się również dobrą termoizolacyjnością, jako że zbudowane są z warstw, pomiędzy zewnętrznymi znajduje się rdzeń z pianki poliuretanowej. Dzięki niemu zapewnia odpowiedni komfort cieplny, hamując uciekanie energii, a także sprawia, że próby ewentualnego włamania są praktycznie niemożliwe.
Bramy garażowe uchylne – gdzie się sprawdzą?
Uchylny rodzaj bram, to tuż obok segmentowych wyjątkowo popularny wariant wyboru. Niemniej jednak decydując się na ich zakup, należy mieć świadomość, że podczas otwierania zajmują sporo miejsca. Aby to zrobić trzeba, podnosząc do góry odchylić jednoczęściowe skrzydło poruszające się wokół osi poziomej, nachodząc tym samym chwilowo na podjazd. Ta następnie chowa się pod sufitem. Ten rodzaj bram garażowych dostępny jest w wariantach z izolacją termiczną bądź bez niej, od czego zależy cena. Można wybrać również napęd mechaniczny lub elektryczny w zależności od indywidualnych preferencji i dysponowanego budżetu. Warto także wspomnieć o kwestii zużycia elementów, z których są wykonane. Prosta konstrukcja sprzyja mniejszej eksploatacji komponentów, przekładając się na ich żywotność. Producenci tego typu produkt gwarantują szeroki wachlarz materiałów oraz kolorystyki, dlatego też każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.
Bramy garażowe rolowane
Na rynku dostępne są również bramy garażowe rolowane składające się z wielu listew poziomych, nawijanych na wał podczas ich otwierania. Znajdują swoje zastosowanie również w punktach sprzedażowych. Zajmują niewiele miejsca, ponieważ całość po zwinięciu mieści się w niewielkiej skrzynce. Sprawdzą się niemalże wszędzie, niemniej jednak warto pamiętać o niezbędnym nakładzie siły, jaką należy włożyć w otworzenie jej, jeśli nie będzie wyposażona w automatyczny system z napędem.