Ściany jedno- i dwuwarstwowe – specyfikacja

pomieszczenie ze ścianami do wykończenia

Podejmując decyzję o rozpoczęciu budowy, inwestorzy stają przed licznymi wyborami, które definiują zarówno ostateczny wygląd budynku, jak i jego funkcję. Tego typu selekcja dotyczy m.in. materiałów budowlanych wykorzystywanych podczas procesu wznoszenia obiektu. Jak wiadomo, główną funkcją ścian zewnętrznych jest zapewnienie odpowiedniej stabilności i nośności konstrukcyjnej. W związku z tym warto zastanowić się nad wcześniejszym wyborem odpowiedniego rozwiązania. Należy jednak pamiętać, że od wykorzystanych surowców może zależeć poziom zabezpieczenia domu przed letnimi upałami oraz zimowymi wychłodzeniami.

Domy w technologii murowanej nadal popularne?

Ściany zewnętrzne mogą być wykonywane w różnej technologii. Rynek budowlany wymienia wśród nich m.in. rozwiązania jednowarstwowe, dwuwarstwowe, trójwarstwowe oraz te wykonane z drewna. Badania przeprowadzone przez jeden z największych serwisów ogłoszeniowych w Polsce na próbie 416 osób wykazały, że w ubiegłym roku aż 76% spośród respondentów zdecydowało się na wzniesienie budynku przy wykorzystaniu metody murowanej. Przedstawiane wyniki obrazują potrzeby polskich inwestorów, które jak widać, nadal związane są z klasycznymi materiałami budowlanymi. Nad jaką technologią warto się więc zastanowić podczas budowy nowego domu jednorodzinnego?Dom w trakcie budowy z postawionymi ścianami i niewykończonym dachem

Czym charakteryzują się ściany jednowarstwowe?

Jednym z nadal chętnie stosowanych rozwiązań są ściany jednowarstwowe, wynika to m.in. z prostoty charakteryzującej metodę ich wznoszenia. Składa się na nie warstwa ściany murowanej oraz wykończeniowej. Największą zaletą przedstawionej technologii jest jej ekonomiczność. Wynika ona z tego, że ściana nośna równolegle pełni rolę warstwy izolacyjnej. Warto jednak zauważyć, że zdecydowanie się na to rozwiązanie wiąże się ze zleceniem budowy profesjonalnym ekipom. Wykonanie budynku w technologii jednowarstwowej wymaga dobrej znajomości rozwiązań konstrukcyjnych.

Ściany jednowarstwowe pełnią jednocześnie funkcję konstrukcyjną oraz ochronną. Nośność zależna jest w takim przypadku od materiałów, z których zostaną wykonane mury. Obecnie najczęściej wykorzystywana jest ceramika poryzowana oraz beton komórkowy. Najważniejszą informacją, na jaką należy zwrócić uwagę podczas wyboru pustaków, jest współczynnik przenikania ciepła przez zewnętrzną przegrodę jednorodną. Nie powinien on przekraczać 0,5 [W/m2*K] — zbliżoną wartość można uzyskać, wznosząc ścianę o grubości 36-38 cm wykonaną z jednego z tych dwóch materiałów. Poza nimi wymienia się także kermazytobetonowe pustaki z wkładkami izolacyjnymi wykonanymi ze styropianu lub wełny mineralnej.

Zaletą najbardziej docenianą wśród deweloperów jest szybkość wznoszenia budynków wykonywanych w technologii jednowarstwowej. Podczas procesu konstrukcyjnego nie wykorzystuje się dodatkowych warstw izolacyjnych, które mogłyby podnieść koszty budowy. Menadżerowie otwartych projektów długookresowych mówią, że tego typu rozwiązanie ze względu na rozmiar materiałów budowlanych cechuje się mniejszą pracochłonnością oraz niszą ceną w porównaniu do ścian wielowarstwowych. Warto pamiętać o tym, że precyzja wykonania murów w przypadku ścian jednowarstwowych jest kluczowym czynnikiem, który będzie miał wpływ zarówno na estetykę budynku, jak i odpowiednie przenikanie ciepła. Niewłaściwy przebieg budowy może skutkować wystąpieniem mostków termicznych.

Właściwości ścian dwuwarstwowych

Obecnie inwestorzy decydujący się na budowę nowego domu jednorodzinnego stawiają na rozwiązania wielowarstwowe — w szczególności ściany dwuwarstwowe. Przedstawiany sposób znacznie różni się od wcześniej omawianej technologii, głównie za sprawą metody ocieplania budynku. Podczas budowy murów w tym wypadku wykorzystuje się m.in. ceramikę tradycyjną, ciepłą, beton komórkowy, kermazytobeton lub silikaty.fachowcy pracujący nad ścianami w domu

Budynki, których ściany tworzone są w technologii dwuwarstwowej, charakteryzują się większą energooszczędnością, wszystko za sprawą grubej warstwy izolacyjnej wykonanej ze styropianu. Mury wykonywane w przedstawianej technologii składają się z nośnej przegrody oraz termoizolatora. W jej przypadku współczynnik przenikania ciepła U powinien wynosić minimum 0,3 [W/m2*K]. Nośna część ściany jest niemalże dwukrotnie cieńsza niż w przypadku rozwiązań stosowanych w metodzie jednowarstwowej. Podczas rozstrzygania wyboru warto zwrócić uwagę na fakt, że zewnętrzne ściany budowane w tej technologii wymagają dodatkowego ocieplenia, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. W tym celu najczęściej wykorzystywanym izolatorem jest styropian EPS70 lub wełna mineralna. Wyróżnia się dwie metody lekkiego ocieplania ścian zewnętrznych — mokrą i suchą.

Budowa obiektów mieszkalnych przy zastosowaniu tej techniki wiąże się z możliwością występowania niewielkich skaz, które mogą pojawić się podczas procesu wznoszenia ścian nośnych. Największym atutem przedstawianej technologii jest warstwa termoizolacyjna – poza zmniejszeniem ilości ciepła uciekającego na zewnątrz domu pełni ona również rolę warstwy kamuflującej drobne ubytki. Warto również nadmienić o etapowości omawianego procesu budowlanego — przed ociepleniem ściany te muszą naturalnie osiąść, a następnie wyschnąć. Niezastosowanie się do przedstawianego schematu może skutkować zawilgoceniem murów.

Jakie rozwiązanie wybrać do nowego domu jednorodzinnego?

W przypadku projektów zakładających przeprowadzenie procesu budowy ścian przy jednoczesnym dopasowaniu się do ograniczeń ekonomicznych warto zastanowić się nad rozwiązaniami jednowarstwowymi. Metoda ta jest zdecydowanie mniej skomplikowana i charakteryzuje się niższymi kosztami budowy — głównie za sprawą braku potrzeby dodatkowego izolowania murów. Decydując się jednak na ściany wykonywane w tej technologii, należy zwracać uwagę na poziom wykwalifikowania ekipy budowlanej, której zlecono prace — w tym przypadku skorygowanie jakichkolwiek błędów warstwą termoizolacji okazuje się niemożliwe.

Inną interesującą propozycją są mury wykonywane przy zastosowaniu techniki dwuwarstwowej. Okazuje się, że dana technologia w odpowiedni sposób spełnia wymagania polskich klientów indywidualnych oraz biznesowych za sprawą skuteczności zatrzymywania ciepła wewnątrz domu. Aby móc cieszyć się energooszczędnymi i wytrzymałymi ścianami należy zadbać o odpowiednią jakość wykorzystywanych materiałów konstrukcyjnych oraz sposobu ocieplenia budynku. Obecne czasy charakteryzują się wysokimi kosztami zakupu materiałów budowlanych, w związku z tym ostateczną decyzję należy podjąć własnym portfelem.

Ostatnie wpisy