Rodzaje ogrodzeń – jak wybrać właściwe?

sklep z różnymi rodzajami ogrodzeń przydomowych

Ogrodzenie to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia każdej posesji. Wyznaczony teren za pomocą siatki daje poczucie bezpieczeństwa i prywatnej przestrzeni, co dla wielu osób jest szczególnie ważne. Na rynku znaleźć można wiele rodzajów ogrodzeń, dzięki czemu każdy dobierze coś do swoich preferencji i stylu wykończenia domu. Dobór będzie uzależniony także od dysponowanego budżetu, ponieważ niektóre warianty potrafią sporo kosztować. To szczególnie istotne, zwłaszcza jeśli teren jest pokaźnych rozmiarów.

Tego typu produkty są ogólnodostępne w wielu sklepach budowlanych, zatem wybór okaże się szeroki, a tym samym łatwo dopasuje się wariant płotu do indywidualnych potrzeb. Wiele z nich można zakupić z pasującą bramą i furtką, dzięki czemu całość będzie prezentowała się rewelacyjnie. Aby usprawnić wszystkie procesy, warto wyposażyć konstrukcję w system automatycznego otwierania okna wjazdowego – pomoże to zaoszczędzić czas i paliwo. Istnieje możliwość połączenia go z dowolnym rodzajem bramy, zarówno dwuskrzydłowej, jak i przesuwanej.drzewa przed białym ogrodzeniem działki

Jakie ogrodzenia wyróżniamy?

Rynek bogaty jest w najróżniejsze oferty paneli ogrodzeniowych. Jak w każdej branży, jedne są lepszej jakości, drugie gorszej, dlatego wybór odpowiedniego produktu to bardzo ważna decyzja każdego posiadacza domu. Dzięki solidnemu ogrodzeniu prawdopodobieństwo wtargnięcia na prywatną posesję zostanie zminimalizowane niemal do zera, co zwiększy poczucie bezpieczeństwa gospodarzy. Właśnie z tego względu warto zabezpieczyć działkę jeszcze na etapie budowy domu, jednak wtedy lepiej nie przeznaczać na to dużej kwoty, a zdecydować się na tymczasowy płot z siatki. Dzięki temu łatwiej później rozplanować i wykonać montaż właściwego ogrodzenia. Wyróżnia się kilka rodzai płotów ogrodzeniowych, zaliczamy do nich między innymi:

  • Płoty metalowe – to przede wszystkim ogrodzenia panelowe, zaliczane do jednych z najpopularniejszych wariantów. Wpływ ma na to ich różnorodność, łatwa dostępność, a także cena. Montaż nie należy do trudnych, nie potrzeba do tego specjalistycznej wiedzy ani nowoczesnych narzędzi, a cały proces przebiega sprawnie. Panele same w sobie są lekkie i można je zamontować bez podmurówki, co jest bardzo wygodne. Istnieje również możliwość zakupu płotów kutych na wymiar lub wykonania ogrodzenia z przęseł metalowych.
  • Płoty drewniane – są alternatywą dla paneli metalowych, nie należą do drogich, a są bardzo estetyczne. Będą stanowiły doskonałe połączenie zarówno z klasycznymi, jak i nowoczesnymi typami domów, wpasują się w każdą przestrzeń. Na rynku dostępnych jest wiele odmian, w tym ażurowych charakteryzujących się różnorodnymi formami splotów.
  • Płoty betonowe – jeden z solidniejszych wariantów ogrodzeń. To wytrzymała i trwała konstrukcja, która jest w stanie znieść najróżniejsze czynniki zewnętrzne, w tym warunki pogodowe, a do tego doskonale chroni przed nieproszonymi gośćmi. Co więcej, ten rodzaj ogrodzenia zapewnia wysoki stopień prywatności na własnym terenie z uwagi na całkowite pokrycie paneli w zależności od wybranego rodzaju, firmy oferują też kompozycje ażurowe płyt. Najczęściej kupuje się je w postaci prefabrykowanej, istnieje także możliwość zamówienia ich pod wymiar, jednak wtedy czas oczekiwania i kwota wzrośnie.
  • Płoty kamienne – są rzadziej spotykane niż pozostałe rodzaje, jednak zdecydowanie najefektywniejsze. Posiadają wiele zalet, a jedną z najistotniejszych jest oryginalność. Istnieją małe szanse na to, że sąsiad zdecyduje się na podobny rodzaj ogrodzenia, dzięki czemu konstrukcja będzie się wyróżniać na tle innych posesji. Płoty kamienne są odporne na warunki atmosferyczne i inne czynniki zewnętrzne, nie wymagają pielęgnacji, a do tego powstają z różnorodnych odmian kamienia, takich jak granit, bazalt czy piaskowiec, dzięki czemu użytkownicy zyskują ogromną swobodę w dopasowaniu konstrukcji.posesja ogrodzona metalowym ogrodzeniem

Czym kierować się przy wyborze ogrodzenia?

Wybór ogrodzenia nie wydaje się tak prostą sprawą, jak wygląda to na pierwszy rzut oka. Jest kilka aspektów, które należy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu ostatecznej decyzji. Jednym z nich może być dobór wysokości paneli – w teorii im wyższe, tym zapewniają większe poczucie bezpieczeństwa. Decydując się jednak na montaż płotu wysokiego na ponad 220 cm, trzeba dostarczyć do urzędu gminy stosowne dokumenty. Standardowa wielkość to 180 cm, jednak np. mając psa zdolnego do ucieczek, warto zdecydować się na wyższy płot i bez ostrych zakończeń, które mogłyby zranić zwierzę.

Niewątpliwie należy także dobrać odpowiedni materiał, z jakiego zostanie wykonane ogrodzenie. Jeśli ten okaże się wątpliwej jakości, szybko ulegnie zniszczeniu, co będzie wiązało się z dodatkowymi kosztami wymiany uszkodzonych lub nawet zardzewiałych elementów. Ważne jest zachowanie ogólnej estetyki, zatem zarówno wariant, jak i kolor powinien być dobrany do rodzaju zabudowy i koloru budynku. Warto również zwrócić uwagę na kolorystykę paneli sąsiednich domów, aby zachować spójny wygląd. Rodzaj ogrodzenia wydaje się istotny pod względem intymności – panele ażurowe nie zapewnią tyle prywatności, co np. kamienne, dlatego trzeba wziąć to pod uwagę. Może być to szczególnie ważny element w sytuacji, gdy dom stoi przy zatłoczonym miejscu, gdzie chodnikiem często spacerują zerkający przechodnie.

Ostatnie wpisy