Nowoczesne techniki termoizolacji budynków

angielskiesłowo izolacja wraz z jego graficzną reprezentacją

Izolacja termiczna obiektu jest procesem składającym się z kilku etapów prac. Głównym jej założeniem jest zmniejszenie zapotrzebowania i zużycia energii cieplnej wewnątrz budynku. Gwarantuje to komfort termiczny i zapobiega stratom w trakcie użytkowania. Ocieplenie budynków przyczynia się do zminimalizowania kosztów eksploatacyjnych, a także stanowi element działań w ramach ochrony środowiska. Wszystkie duże powierzchnie, przez które przenika ciepło — ściany, dach, a także te mające styczność z gruntem — fundamenty i podłoga wymagają tego typu rozwiązania. Bariera termiczna narzucana jest z uwagi na zredukowanie efektu cieplarnianego. Wciąż wprowadzane są nowe przepisy. Aktualne weszły w życie 1 stycznia br. i określają normy parametrów przewodności termicznej. Głównym ich celem jest minimalizacja zużycia paliw kopalnianych oraz emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Zalecane jest przy tym przechodzenie na odnawialne źródła energii.

Dom izolowany nie potrzebuje tyle opału do ogrzania go, co pozytywnie wpływa zarówno na warunki klimatyczne, jak i prywatny budżet. Spalane zostaje mniej paliwa, zapewniając takie same warunki, ile przy wcześniejszym większym użyciu. W wymaganiach izolacyjnych określonych rozporządzeniem w sprawie warunków technicznych skonkretyzowany jest współczynnik przenikania ciepła (lambda – λ), którego wartości nie można przekroczyć. Ma on za zadanie określać straty, przenikające przez poszczególne elementy konstrukcji budynków (ściany, dach, okna, fundamenty itd.). Oblicza się go, biorąc pod uwagę grubość użytego materiału, rodzaj zastosowanych budulców oraz ich opór izolacyjności. Symbol ten znajduje się na produktach przeznaczonych do ocieplania obiektów. Im niższa jest wartość współczynnika, tym mniej energii ulatnia się przez daną część konstrukcji.dom i jego przedstawienie termowizyjne

Jak można zabezpieczyć dom przed stratami ciepła?

Aktualnie rynek budowlany i świadczone usługi znacząco się rozrosły. Wraz z zapotrzebowaniem klientów powstało wiele materiałów, a także technik, gwarantujących szybki i prosty sposób montażu oraz dobry efekt. Dotyczy to również termoizolacji. Jest ona jedną z kluczowych kwestii, o jakie należy zadbać zarówno w czasie budowy domu, jak i w przypadku starszego budynku, nieposiadającego termoizolacji. Przed stratami ciepła można zabezpieczyć dom, izolując go najbardziej dopasowanymi do niego technikami oraz produktami. Przez dobrze zabezpieczony i szczelny budynek nie ucieka ciepło na zewnątrz, dzięki czemu zmniejszają się koszty eksploatacji. Szczególne znaczenie ma konstrukcja obiektu oraz zastosowane do jego budowy materiały. Od nich oraz kształtu zależy konieczność użycia poszczególnych metod do ocieplenia.

Jak ocieplenie budynku wpływa na oszczędności?

Dobrze zabezpieczona konstrukcja zapewnia właścicielom komfort termiczny. Podczas chłodnych dni zatrzymuje uciekanie ciepła od wewnątrz. Natomiast gdy jest gorąco, izolacja termiczna osłania przed nadmiernym nagrzaniem. Generuje to oszczędności przez cały rok, uwzględniając związane z wydatkami na opał zimą i klimatyzację latem. Przed podjęciem ostatecznej decyzji dotyczącej wyboru metody oraz izolacji domu, należy zaczerpnąć wiedzy od profesjonalistów, którzy wskażą odpowiedni materiał, sprawdzający się najlepiej w poszczególnych konstrukcjach.
Producenci oprócz jakości produktów stawiają także na prosty montaż. Ogromną zaletą jest możliwość dopasowania ich do nierównych przestrzeni. Zwiększa to skuteczność zastosowanej metody, ponieważ do maksimum zminimalizowane jest ryzyko powstawania mostków termicznych. Są to niechciane szczeliny, przez które ucieka ciepło.

Styropian i styrodur

Polistyren ekspandowany, to nic innego jak dobrze znany styropian. Od wielu lat niezmiennie ceniony i używany do ocieplania budynków. Jego wskaźnik lambda wynosi ok. 0,042 W/(mK), co oznacza, że wykazuje się małą przewodnością cieplną, chroniąc konstrukcje przed wymianą energii z otoczeniem. Dzieje się tak dlatego, że materiał ten w 98% składa się z powietrza, a gazy charakteryzują się dużą termoizolacyjnością. Bezapelacyjną zaletą jest lekkość i niska cena styropianu, który dodatkowo jest wodoodporny. Ponadto nie obciąża konstrukcji budynku. Polistyren ekstrudowany, czyli potocznie styrodur powstaje przy pomocy wysokiego ciśnienia i temperatury. Jest gładki oraz posiada komórki zamknięte. Dzięki temu jest nieco bardziej skuteczny w izolacji budynków niż styropian czy wełna mineralna. Lambda wynosi od 0,030 do 0,034 W/(mK). Odporność na wodę, a także nacisk, to kolejne zalety zastosowania tego materiału.osoby  uzgadniające szczegóły w doborze izolacji

Pianka PUR i PIR

Wartą uwagi jest stosunkowo nowa technika termoizolacji, jaką są pianki. Poliuretanowa (PUR) dostępna jest w dwóch wariantach, mianowicie natryskowa i w arkuszach. Pierwsza z nich jest bardzo szybką metodą ocieplenia domu, ale aplikacją musi zająć się profesjonalista, odpowiednio łącząc składniki i nakładając je na powierzchnię specjalnym agregatem. Materiał ten może być zamkniętokomórkowy, wykazując się przepuszczalnością ciepła na poziomie λ = 0,023-0,029 W/(mK), oraz otwartokomórkowy. Obie wersje są wodoodporne, ale zamkniętokomórkowa jest bardziej hydrofobowa i sztywna po utwardzeniu, przez co mniej odporna na obciążenie. Otwartokomórkowa natomiast wykazuje się elastycznością, ale jest mniej skuteczna w izolacji.

Podsumowując

Zapoznając się z dostępnymi technikami termoizolacji budynków, warto mieć świadomość, że nie wszystkie surowce sprawdzą się w każdym warunkach i wszystkich prac. Wiele zależy od konkretnego miejsca, które chce się ocieplić. Do fundamentów, dachu czy poddasza może być konieczne zastosowanie innych produktów. Styropian spełnia oczekiwania w zakresie ścian, styrodur także, ale dodatkowo nadaje się też do podłóg. Będzie dobry również do ociepleń podłoży garażu, ponieważ jest odporny na odkształcanie się. Pianka PUR może być stosowana na poddaszach, strychach oraz sufitach znajdujących się wewnątrz obiektów. PIR natomiast posłuży w izolacji termicznej fundamentów, stropów, podłóg czy ścian działowych balkonów i tarasów. Dobrze dobrany produkt zapewni minimalne straty przenikania ciepła.

Ostatnie wpisy