Spis treści:
Oświetlenie to jeden z najważniejszych elementów każdego domu. W sklepach wybór żarówek, lamp i tym podobnych komponentów jest ogromny, przez co nie taki oczywisty. Wiele osób podchodzi do tego w dość lekceważący sposób i nie zdaje sobie sprawy, ile właściwości może mieć tak podstawowa instalacja. Kluczowy okazuje się nie tylko zakup odpowiedniego systemu, ale również właściwe rozmieszczenie go na terenie całego domu czy ogrodu. Prawidłowe przygotowanie sprawi, że oświetlenie będzie funkcjonalne oraz dekoracyjne. Chcąc, aby wszystko przebiegło zgodnie z planem, zarówno montaż, jak i rozmieszczenie urządzeń warto powierzyć fachowcom. Mają oni doświadczenie pozwalające uzyskać zadowalające efekty i bezpieczeństwo użytkowania oświetlenia.
Dlaczego oświetlenie zewnętrzne jest ważne?
O ile zapewnienie światła wewnątrz domu każdemu wydaje się oczywiste, tak wiele osób uważa, że w ogrodzie jest ono zupełnie zbędne. Nie powinno się mieć takiego podejścia, ponieważ oświetlenie zewnętrzne domu jednorodzinnego pełni kilka bardzo ważnych funkcji. Przede wszystkim ułatwia swobodne i bezpieczne poruszanie się po zmroku. Zarówno zimą, jak i latem przyda się oświetlenie na zewnątrz. Dzięki temu można dłużej komfortowo posiedzieć za zewnątrz, popracować w ogrodzie czy miło spędzić czas na odpoczywaniu przy grillu ze znajomymi. Nie będzie wówczas konieczności przenoszenia zabawy do środka, nawet jeśli zrobi się późno. Daje to też większe poczucie bezpieczeństwa, ponieważ znacznie łatwiej kontrolować oświetlony teren, czy nie znajdują się na nim niepożądani goście. Poza tym oświetlenie korzystnie wpływa na estetykę ogrodu. Nawet po zmroku można cieszyć się widokiem roślin.
Najważniejsze zasady przy planowaniu oświetlenia
Montaż oświetlenia nie jest taką prostą sprawą, jak mogłoby się wydawać. Należy pamiętać o kilku najważniejszych zasadach, aby cały system działał bez zarzutów. Trzymając się ich, uda się uniknąć różnych usterek, a tym samym dodatkowych problemów. Zatem na co trzeba zwrócić uwagę? Przede wszystkim na klasę szczelności. Posiada ją każda lampa zewnętrzna, a oznaczenie określa stopień odporności na wodę, kurz itp. Warto również zastanowić się, w którym miejscu oświetlenie będzie najbardziej potrzebne. Najczęściej montuje się je przy furtce i bramie, na podjeździe, schodach oraz ścieżce prowadzącej do drzwi. Dobrym pomysłem byłoby postawienie go także w ogrodzie. Nie można zapomnieć o barwie światła. Popularnością cieszy się chłodny niebieski odcień, a także różowy i klasyczny żółty. Te kolory będą doskonale pasować do nowoczesnych domów.
Dodatkowe funkcje oświetlenia
W obecnych czasach technika nieustannie idzie do przodu. Pod tym względem rozwinęło się także oświetlenie. W sklepach dostępne są nie tylko różne klasy energetyczne żarówek, lecz również ich warianty z dodatkowymi funkcjami. Dużą popularnością cieszy się oświetlenie zewnętrzne domu z czujnikiem ruchu. Dzięki temu nie trzeba martwić się o to, czy nie zapomni się wyłączyć lub włączyć światła. To niezwykle uniwersalne rozwiązanie, które zostało już zastosowane w wielu domach. Ich działanie oparte jest o czujnik ruchu — gdy ten go wykryje, lampa automatycznie się uruchamia, z kolei po odgórnie ustalonym czasie w przypadku braku ruchu wyłączy się. Oznacza to, że oświetlenie nie jest włączone non stop, co przekłada się na oszczędność, jeśli chodzi o rachunki. Tego typu lampy sprawdzą się zarówno przed domem, jak i za nim – na tarasie czy w ogrodzie. Inna, przydatna funkcją, którą posiadają nowoczesne żarówki, to możliwość kontrolowania ich działania w aplikacji zainstalowanej na smartfonie. W zależności od wybranego wariantu można nie tylko włączać i wyłączać, lecz również zmieniać barwę czy stopień jasności. To niezwykle ułatwia funkcjonowanie i sprawia, że dom będzie znacznie bardziej nowoczesny.
Nowoczesne oświetlenie a oszczędność energetyczna
Duża ilość lamp w ogrodzie i przed domem może kojarzyć się z wysokimi rachunkami za prąd. Warto podkreślić, że wcale nie musi tak być. Nowoczesne żarówki wyposażone w czujniki ruchu i detektory zmierzchu to najlepsze rozwiązanie, jeśli chce się nieco zaoszczędzić. Dzięki nim oświetlenie będzie włączane przy wykryciu ruchu po zmierzchu. Nie trzeba wówczas pamiętać o codziennym pilnowaniu przełączników, wszystko dzieje się automatycznie. Poza tym należy wybrać oświetlenie zewnętrzne domu LED. Co to oznacza? To źródło światła oparte na diodach elektroluminescencyjnych, które zużywają aż 50% mniej energii w porównaniu z innymi wariantami. Są jednocześnie nieco droższe, jednak mają bardzo długą żywotność, dzięki czemu ich częsta wymiana nie jest konieczna. Nie oddają także ciepła, co czyni je bardzo bezpiecznymi. Takie oświetlenie często występuje w wersji inteligentnej – można sterować nimi z poziomu aplikacji, a zatem np. wyłączać je o określonej godzinie, nawet jeśli będzie się poza domem. Smart home staje się coraz popularniejszy i warto rozważyć ten system również w swoim domu.