Niestandardowe pokrycia dachowe

dwa różne rodzaje pokryć dachowych

Budowa domu czy generalne remonty wymagają podejmowania kluczowych decyzji w związku z eksploatowanymi materiałami lub metodami ich montażu. Modernizowanie starszych budynków znacząco zawęża wybór niektórych możliwości, ponieważ poszczególne konstrukcje i kształt dachu zobowiązują do wykorzystania konkretnych tworzyw. Mowa np. o pokryciach dachowych. Jeśli jednak wszystko jest jeszcze na etapie projektu, trzeba zastanowić się nad zadaszeniem, ponieważ spełnia ono wiele ważnych funkcji. Odgrywa rolę ochrony przed deszczem, wiatrem i innymi warunkami atmosferycznymi, ale decyduje również o termoizolacyjności, akustyczności i ogólnym wyglądzie budynku. Dach to swego rodzaju zwieńczenie domu, które powinno przetrwać co najmniej 20-30 lat. Decyzja o jego doborze nie należy wcale do łatwych, chociażby dlatego, że zarówno surowce do jego wykonania, jak i usługi nie są tanie. Ponadto ma być to rozwiązanie na lata. Wybierając pokrycie dachowe, warto mieć świadomość, że pomimo dostępności szerokiego wachlarza materiałów, każdy z nich ma swoje wady i zalety. Różnią się one od siebie wieloma aspektami m.in. ceną, jakością, kolorystyką czy grubością oraz parametrami paroprzepuszczalności.dom z wykańczanym dachem

Unikatowe i ciekawe klasyczne pokrycia dachowe

Osobom lubiącym wychodzić poza standardy, rynek oferuje kilka możliwości łączących w sobie klasykę, wysublimowany gust i nieszablonowość. Nie jest tajemnicą, że moda się zmienia, dlatego też powracają rozwiązania wykorzystywane przez poprzednie generacje. Mowa mianowicie o strzesze. Dawniej stawiano na słomę, rzadziej na trzcinę. Zanim materiał trafił na odpowiednią więźbę dachową, której kąt powinien być większy niż 45°, oczyszczano go, co zapobiegało późniejszym kiełkowaniom zbóż i ewentualnym szkodnikom. Dziś zaś stosuje się tylko i wyłącznie wyselekcjonowane gatunki trzciny – proste, cienkie, bez liści, należycie wysuszone oraz sprężyste. Dobrze jeśli zawierają w swoim składzie spore ilości krzemionki zapewniającej lepszą odporność na warunki atmosferyczne i trwałość. Pomimo tego i stosowania wielu środków ogniochronnych strzecha wciąż jest łatwopalna. Warto również wiedzieć, że decydując się na to ponadczasową pokrycie dachu, należy liczyć się z tym, że jej ciężar wywołuje spory nacisk na każdy metr kwadratowy konstrukcji – nawet do 80 kg. Przed kilkoma dekadami strzecha uznawana była za pospolite i tanie rozwiązanie, dziś natomiast luksusowe i lekko nadwyrężające budżet.

Gonty drewniane, czyli finezyjne wydanie dachów

Kolejnym dość niestandardowym pokryciem dachowym są gonty drewniane, które wpasowują się zarówno w nowoczesne, jak i tradycyjne projekty budynków. Drewno współgra z wieloma innymi materiałami, dając estetyczne połączenie. Dachy wykonywane są z deseczek o przekroju wydłużonego trójkąta równoramiennego, poprzez układanie warstw i wsuwanie jednego klinu w drugi, przybijając do łat. To pracochłonny proces, ale tym samym dający wyjątkowy efekt. Wytworzenie deseczek możliwe jest tylko i wyłącznie poprzez rozszczepianie naturalnych włókien. Wcześniej robiono to ręcznie, aktualnie cięte są maszynowo. Wykorzystać można do tego praktycznie wszystkie rodzaje drzew, choć poleca się świerki, jodły, dęby, sosny czy modrzewie. Powierzchnia deseczek bywa nierówna, ale struktura drzewa zabezpiecza przed warunkami atmosferycznymi nawet do 50 lat, pod warunkiem że gont zostanie właściwie zamontowany. Należy jednak co jakiś czas odpowiednio zaimpregnować surowiec, aby nie tracił swoich właściwości. Wiąże się to z dodatkowymi kosztami. Warto podkreślić, że dachy wykonywane z tego materiału nie obciążają mocno konstrukcji (od 30 do 50 kg/m²), co klasyfikuje się do zalet.montaż dwóch różnych typów pokryć dachowych

Naturalny surowiec w postaci wiór osikowych

Z każdym kolejnym rokiem na popularności zyskują wióry osikowe, jako forma pokrycia dachowego. To materiał znacznie tańszy od wcześniej wymienionych i tym samym wysoko ceniony przez użytkowników. Wyróżnia się na tle innych swoim charakterystycznym wyglądem. Miniaturowe deseczki wyrabiane z drewna osikowego słabo nasiąkającego wodą i cechującego się jedynym w swoim rodzaju aromatem odstraszającym szkodniki. Szczególna jest również wybitna szczelność przy równoczesnej paroprzepuszczalności wiórów osikowych. Podobnie jak gonty nie obciążają one konstrukcji, ponieważ na m² przypada około 18 kg ciężaru. Trwałość pokrycia dachowego zależy od jego szkieletu. Im bardziej stromy, tym zadaszenie z wiórków osikowych będzie trwalsze – przyjmuje się, że wytrzymuje około 40 lat. Należy dodatkowo nadmienić, że pokrycia dachowe z wiór charakteryzują się dobrą akustycznością. Niestety montaż deseczek bywa żmudny, a wszystkie ubytki oraz uszkodzenia trzeba usuwać i wymieniać. Wiąże się to z wchodzeniem na dach, którego przy tym budulcu powinno się unikać. Niezbędna okazuje się też impregnacja środkami przeciwgrzybiczymi, a także ogniochronnymi. Jednak żaden inny surowiec nie gwarantuje tak niepowtarzalnego charakteru jak drewno.

Wymienione materiały są dobrą, a przede wszystkim ekologiczną alternatywą dla blachodachówek i wielu innych tworzyw. Unikalność drewna oraz jego wyjątkowa struktura gwarantuje finezyjny i niepowtarzalny wygląd dachu zwracający uwagę każdego. Wykorzystywanie drzew z upraw przeznaczonych do wycinki jest gwarancją zachowania balansu z ekosystemem. Warto wracać do metod pradziadków, którzy posługiwali się tym, co było wtedy dostępne – słomą, trzciną, drewnem, nie niszcząc przy tym środowiska.

Ostatnie wpisy