Spis treści:
Zakup działki, to dla każdego istotna inwestycja, bez względu na późniejsze przeznaczenie. W końcu kupuje się teren, na którym w przyszłości stanie wymarzony dom, czy inny budynek, będący spełnieniem długofalowych planów rodzinnych lub biznesowych. Jest to szczególnie ekscytujący moment, zwłaszcza gdy dana osoba robi to pierwszy raz i nie ma doświadczenia w tej dziedzinie. Warto wspomnieć, że w takich sytuacjach narażenie się na niebezpieczeństwo, związane z nietrafioną inwestycją okazuje się ogromne. Nabyta posesja może być, chociażby obciążona różnymi świadczeniami, co wygeneruje wyłącznie dodatkowe koszty, jakie będzie musiał ponieść kupujący.
Aby uniknąć rozczarowania związanego z niekorzystnym zakupem, należy skorzystać z pomocy specjalisty. Osoba z licencją najczęściej od wielu lat działa w branży nieruchomości, dzięki czemu dobrze znane są jej obowiązujące przepisy, niuanse prawne wpływające na korzyść sprzedającego, czy aktualne ceny rynkowe ziemi. W ten sposób można nabyć działkę za jej rzeczywistą wartość, nie przepłacając przy tym. To także doskonała metoda na uniknięcie wielu problemów związanych, chociażby z niedoczytania umowy lub niedokładnego zapoznania się z np. księgą wieczystą. Niemniej jednak trzeba wyposażyć się w adekwatną wiedzę pozwalającą na skontrolowanie, czy ekspert nie ominął żadnego ważnego punktu.
Czy ukształtowanie i położenie terenu ma znaczenie?
Jeden z aspektów, na który należy zwrócić uwagę, to ukształtowanie terenu. Zdecydowanie najlepiej sprawdzają się klasyczne kształty – prostokąty i kwadraty. Jeśli będzie nieregularny, sprawa wyboru projektu może się bardzo skomplikować. Okaże się, że na takiej działce nie ma możliwości postawienia wymarzonego domu, z uwagi, chociażby na niekorzystne usytuowanie wjazdu do garażu. Skomplikowany kształt mógłby również utrudnić aranżację ogródka, co generowałoby jedynie frustrację właścicieli. Decydując się zatem na zakup działki, warto postawić na proste rozwiązania. Trzeba również dokładnie sprawdzić, czy dany grunt nie jest pochylony, ponieważ jego wyrównanie mogłoby generować dodatkowe koszty związane z budową domu.
Nie można także zapomnieć o położeniu terenu względem stron świata. Jeśli posesja okaże się mieć korzystnie umiejscowienie, wpłynie to na jej nasłonecznienie a tym samym niższe rachunki za prąd w przypadku korzystania z fotowoltaiki lub inwestycji w dom pasywny. Ulokowanie pomieszczeń nie będzie stanowiło wtedy problemu. Rozmieszczenie niektórych pomieszczeń względem stron świata ma dość duże znaczenie. W sytuacji, w której dojazd znajdował się ze strony północnej, dzienna część budynku, gdzie spędza się najwięcej czasu tj. sypialnia, salon czy biuro, zostanie umieszczona na stronie nasłonecznionej, oddalonej od drogi, a tym samym hałasu. Natomiast kuchnia, łazienka i garaż mogą znajdować się na północy, ponieważ nie wymagają tak dużego dostępu do światła, rzadziej się tam przebywa. Taki układ domu będzie możliwy też w przypadku działki, do której dojazd jest od strony wschodniej.
Księga wieczysta i inne ważne dokumenty
Sprawdzenie księgi wieczystej to jeden z pierwszych kroków, który należy zrealizować przed zakupem działki. W obecnych czasach dostęp do niej jest bardzo ułatwiony, ponieważ dostępne są w wersji elektronicznej na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. Dawniej trzeba było iść do sądu, co zajmowało znacznie więcej czasu. Znajdują się tam ważne informacje o stanie prawnym działki, tzn. kto widnieje jako jej właściciel, jaką ma powierzchnię, do czego może być przeznaczona, jak i – co najważniejsze – czy nie została w żaden sposób obciążona finansowo lub osobami trzecimi.
Innym dokumentem, który należy skontrolować przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie, jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Dzięki temu łatwo dowiedzieć się o zamysłach budowniczych wokół działki na przestrzeni kilku lub kilkunastu lat, a także warunkach zabudowy. To istotny zapis, ponieważ ma się wtedy pewność, czy w pobliżu nie została zaplanowana inwestycja zakłócająca spokój mieszkańców, czyli chociażby obwodnica czy fabryka. W niektórych przypadkach blokuje on też możliwości dotyczące zabudowy dachów, zatem wybór projektu domu może zostać ograniczony.
Uzbrojenie i dojazd do działki
Działki uzbrojone są zdecydowanie najbardziej pożądane na rynku. Nic dziwnego, ponieważ samodzielne przyłączenie do nich mediów pociąga za sobą dodatkowe koszty, jest skomplikowane technicznie, a ponadto nie zawsze okazuje się możliwe. Często wychodzi to dopiero po zakupie terenu, ponieważ właścicielom zdarza się zatajać takie informacje. Doprowadzenie do gruntu wody, gazu, prądu i kanalizacji będzie niezbędne, aby postawić tam dom mieszkalny. Właśnie dlatego, jeśli nie ma uzbrojenia, należy zorientować się, czy istnieje szansa na podłączenie i ile wyniesie.
Inna kwesta, która również jest bardzo istotna, to droga dojazdowa. To właśnie ona prowadzi do danej posesji, a zdarza się tak, że brakuje jej na mapie, w związku z czym w głowach kupujących powinny pojawić się wątpliwości. Warto dokładnie się temu przyjrzeć, ponieważ bywają też takie sytuacje, że droga znajduje się na czyimś prywatnym terenie. Jeśli natomiast będzie ona ogólnodostępna, dobrym pomysłem byłoby podpytać sąsiadów, czy zimą jest regularnie odśnieżana. Dla niektórych osób ważny okaże się także dostęp do komunikacji miejskiej, więc zorientowanie się w ogólnym planie miasta, na pewno może pomóc w podjęciu ostatecznej decyzji.