Kredyt na siedlisko – jakie wymogi trzeba spełnić, aby go uzyskać?

kredyt hipoteczny działka siedliskowa

Działki siedliskowe znajdują się w ciekawych miejscach na wsi, w związku z czym cieszą się sporym zainteresowaniem wśród inwestorów. Problematyczna może być jednak kwestia budowy domu na takim gruncie, gdyż wiąże się z załatwieniem szeregu formalności, co i tak nie daje gwarancji, że będzie można postawić budynek. Istnieje z kolei możliwość postawienia tu zabudowy zagrodowej, czyli takiej, na której prowadzi się gospodarstwo rolne, a zaliczają się do niej obiekty gospodarcze, inwentarskie, hodowlane czy budynki mieszkalne będące własnością rolnika, który prowadzi dane gospodarstwo oraz jego rodziny. W przypadku braku wystarczających funduszy na zakup siedliska, warto rozważyć zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Czy pożyczenie pieniędzy z banku na to przedsięwzięcie jest w ogóle możliwe?

Czym jest działka siedliskowa i co trzeba zrobić, aby wybudować na niej dom?

Według ustawy działka siedliskowa stanowi formę nieruchomości gruntowej, a przekształcenia w nią działki rolnej można dokonać jedynie w postaci gospodarstwa rolnego i może to zrobić jedynie rolnik, czyli osoba przez ostatnie 5 lat pracująca w gospodarstwie lub posiada wykształcenie rolnicze oraz grunty rolne. Do siedliska zalicza się tylko grunt mieszczący się pod budynkami gospodarstwa rolnego, co jest równoznaczne z tym, że należą do niej budynki, w których realizuje się działania związane z prowadzeniem gospodarstwa. To oznacza, że osoba pragnąca wybudować dom na takiej działce, jest zobowiązana także do postawienia budynków służących do czynności dotyczących rolnictwa. W celu sprawdzenia, czy istnieje możliwość przekształcenia gruntu w siedlisko, należy wysłać pismo do gminy, na której obszarze mieści się posiadłość i dołączenie do niego wypisu oraz wyrysu z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego zawierającego informację o minimalnej powierzchni działki możliwej do przeznaczenia pod zabudowę siedliskową.

Kto ma możliwość zakupu działki siedliskowej?

Według przepisów zawartych w ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego i ustawie o wstrzymaniu nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa odnośnie obrotu nieruchomościami właścicielem gruntu rolnego o powierzchni mniejszej niż 3000 m² może być każda osoba fizyczna łącznie z mieszkańcami miast na równi z rolnikiem. Taki metraż w zupełności wystarczy do postawienia domu oraz urządzenia ogrodu. Zgodnie z nowelizacją ustawy osoba bez statusu rolnika ma prawdo do kupna działki:

  • należącej do Zasobów Własności Rolnej Skarbu Państwa o powierzchni powyżej 30 arów, lecz nieprzekraczającej 99,99 arów, lecz prawo do pierwokupu przysługuje Krajowemu Ośrodkowi Wsparcia Rolnictwa
  • o powierzchni wynoszącej 1 ha i więcej w przypadku otrzymania zgody od Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa
  • o powierzchni do 0,05 ha zabudowaną budynkiem mieszkalnym oraz gospodarczym, które powstały przed 30 kwietnia 2016 r.

W czerwcu 2022 r. doszło do modyfikacji w ustawie o obrocie ziemią rolną umożliwiającej składanie wniosków o kredyt hipoteczny na działkę rolną, której powierzchnia wynosi maksymalnie 1 ha. Banki pożyczą także pieniądze na budowę domu na działkach rolnych większych niż 3000 m² oraz na zakup tego typu gruntów.

kredyt hipoteczny działka siedliskowa

Kredyt hipoteczny na działkę siedliskową – czy istnieje taka możliwość?

Kredyt hipoteczny na kupno siedliska jest niemożliwy bez względu na to, czy potencjalny kupiec jest osobą fizyczną czy rolnikiem. Nie istnieje definicja prawna nieruchomości siedliskowej, a określa się ją jako zabudowany grunt rolny, na którym mieszczą się obiekty gospodarstwa rolnego lub można je na nim wybudować. Przedmiotem kredytowania oprócz nieruchomości siedliskowej może być również działka rekreacyjna czy budowlana przeznaczona pod zabudowę jednorodzinną. Kredyt hipoteczny na siedlisko można wziąć jako zobowiązanie na kupno lub postawienie domu jednorodzinnego trwale połączonego z działką i zawierającego media oraz przyłącze sanitarne, a także posiadającego dostęp do drogi. Więcej formalności będzie trzeba spełnić w sytuacji chęci budowy na działce domu letniskowego bez stałego związania z gruntem, a ponadto, w tym przypadku trzeba się liczyć z mniejszą liczbą ofert kredytowych.

Kredyt hipoteczny na działkę siedliskową dla rolnika

Kredyt jest rolnikowi potrzebny do sfinansowania zakupu użytków rolnych i zabudowanych nieruchomości rolnych, a także budowę, modernizację oraz remont budynków czy budowli będących częścią gospodarstwa rolnego. O takie zobowiązanie mogą się starać rolnicy, którzy prowadzą działalność rolniczą lub wytwórczą w rolnictwie od co najmniej roku, a ponadto są właścicielami lub dzierżawcami ziemi. W celu otrzymania kredytu rolnika trzeba przedstawić swój dowód osobisty i nakaz płatniczy z Urzędu Gminy odnośnie podatku rolnego. Konieczne jest także zaprezentowanie dokumentów, które potwierdzają prowadzenie działalności gospodarczej, czyli:

  • dokumenty tożsamości osób, które reprezentują przedsiębiorstwo
  • dokumenty rejestrowe działalności gospodarczej
  • dokumenty finansowe, podatkowe w zależności od tego, jaką formę działalności się prowadzi

Składając wniosek o kredyt hipoteczny na działkę siedliskową trzeba również przedstawić odpowiednią dokumentację, która obejmuje przedmiot kredytowania, czyli siedlisko lub działkę budowlaną. Niezbędny jest status działki będący informacją o jej rodzaju, decyzja o warunkach zabudowy lub odnośnie planowania zagospodarowania przestrzennego, wypis i wyrys z rejestru gruntów, a także akt notarialny oraz odpis z księgi wieczystej.

Z otrzymaniem kredytu hipotecznego mogą być spore problemy, choć sprawę może ułatwiać posiadanie statusu rolnika lub bycie właścicielem innej nieruchomości, którą można zaproponować jako zabezpieczenie zobowiązania. Banki najczęściej udzielają kredytu na działki budowlane z infrastrukturą, a ponadto, gdy na działce planuje się postawić dom jednorodzinny całoroczny, uzyskanie go powinno być formalnością.

Posiadanie działki siedliskowej może przynieść mnóstwo korzyści dla zdrowia nabywcy i jej rodziny, gdyż zwykle znajduje się ona na świeżym powietrzu w miłym otoczeniu przyrody. Postawienie w tym miejscu domu całorocznego lub letniskowego może być więc ciekawym pomysłem, który warto rozważyć, mimo że wiąże się z tym konieczność spełnienia wielu formalności. Uzyskanie kredytu na to przedsięwzięcie również może być dość problematyczne, zwłaszcza w przypadku osób pozbawionych statusu rolnika, jednak dobrze się o to postarać z uwagi na dobro swoich bliskich.

Ostatnie wpisy