Spis treści:
Koszty budowy domu jednorodzinnego gwałtownie wzrosły na przestrzeni ostatnich kilku lat. Jest to skutek wielu czynników, w tym znajdującej się w tendencji wzrostowej inflacji – drożeją zarówno ceny materiałów budowlanych, jak i koszty opłacenia fachowców. Ile więc trzeba zapłacić w 2023 roku, by wybudować sobie wymarzone, własne cztery kąty? W niniejszym artykule dokładnie przeanalizujemy to zagadnienie. Zapraszamy do lektury.
Zmiany w prawie budowlanym w 2023 roku
Wszystkich tych, którzy zamierzają wybudować w tym roku dom, powinny zainteresować wdrażane przez rząd nowelizacje ustaw. Istotnych zmian jest sporo, część z nich zdążyła już wejść w życie, pozostałe powinny zostać zrealizowane do końca bieżącego roku. Implementowane regulacje mają na celu m.in. utworzenie jednolitego w skali całego kraju Systemu Obsługi Postępowań Administracyjnych w Budownictwie (SOPAB), wprowadzenie elektronicznego obiegu dokumentów w obszarze administracji publicznej, a także zmniejszenie obciążenia organów nadzoru budowlanego i administracji architektoniczno-budowlanej.
Co więc zmieni się w prawie budowlanym w 2023 roku? Oto zmiany, które zostały bądź zostaną wdrożone:
- zniesienie konieczności uzyskania pozwolenia na budowę; dotyczy to wszystkich domów jednorodzinnych, także tych o łącznej powierzchni przekraczającej 70 m²,
- likwidacja konieczności uzyskania pozwolenia na użytkowanie; zostanie ono zastąpione oświadczeniem kierownika budowy o jej zakończeniu,
- zmiany regulujące budowanie domu w kooperatywie,
- wdrożenie dziennika budowy w wersji elektronicznej.
Jaki jest koszt stanu surowego otwartego?
Stan surowy otwarty to etap budowy obejmujący wykonanie:
- izolacji nadziemnej,
- konstrukcji oraz pokrycia dachu,
- ścian nadziemia,
- podłoża i kanałów wewnętrznych,
- warstw wyrównawczych pod posadzki,
- a także stropów, sklepień, schodów i podestów.
To kluczowy etap konstrukcji, zakładający wykonanie całego szkieletu oraz fundamentów budynku. Z reguły jest to również najdroższe stadium budowy. Nie powinien zatem dziwić fakt, że w porównaniu do ubiegłego roku, to właśnie ten etap podrożał najbardziej. Obecnie według fachowców koszt osiągnięcia stanu surowego otwartego może dochodzić nawet do niecałych 280 tys. złotych dla budynku o metrażu wynoszącym od 120 do 150 m². To wzrost o około 30 tys. w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku.
Budowa domu 2023 – koszt stanu surowego zamkniętego
Stan surowy zamknięty, choć mniej kosztowny od stadium otwartego budowy, również stanowi niezwykle istotny etap prac. Obejmuje on wykonanie wszelkiego rodzaju prac wykończeniowych i może potrwać niemal równie długo, co stawianie szkieletu budynku. Aby doprowadzić konstrukcję do stanu surowego zamkniętego, należy wykonać m.in. ławy i ściany fundamentowe, ścianki działowe, strop nad parterem oraz więźbę dachową, a ponadto powinno się zamontować drzwi zewnętrzne oraz okna. Co więcej, należy położyć również parapety wewnętrzne, a także wykonać izolację i szlichty podłogowe. Koszt zrealizowania stanu surowego zamkniętego w tym roku waha się, według ekspertów, od 225 tys. złotych do nawet 235 tys. złotych, przy czym, tak samo jak w poprzednim akapicie, wycena ta dotyczy domu o powierzchni wynoszącej od 120 do 150 m².
Ile kosztuje budowa wykończonego domu w 2023 roku?
Czas odpowiedzieć na pytanie: ile kosztuje budowa domu w 2023 roku? W ogólnym rozrachunku koszt konstrukcji o przeciętnych rozmiarach, wyposażonej w komplet instalacji i gotowej do zamieszkania, może wynieść od 750 do nawet 800 tys. złotych. Oczywiście jest to kwota mocno uśredniona – rzeczywista wycena zależy od wielu czynników, takich jak np. charakter działki, na której powstaje konstrukcja, bądź koszty robocizny. Warto mieć na uwadze fakt, że koszt może się powiększyć, zwłaszcza wtedy, gdy budowa znacząco się przeciąga, np. ze względu na napotkanie różnego rodzaju nieoczekiwanych trudności.
Koszt budowy w porównaniu do 2022 roku
Należy zwrócić uwagę na fakt, że koszty budowy domu różnią się w zależności od tego, w którym regionie kraju powstanie konstrukcja. Cena materiałów budowlanych może różnić się w poszczególnych województwach, a zwłaszcza w obszarach zlokalizowanych w pobliżu największych polskich miast. Różnice mogą wydawać się niewielkie, jednak w ostatecznym rozrachunku potrafią znacząco podnieść koszt inwestycji. Jak więc wzrosły ceny materiałów budowlanych w porównaniu do uprzedniego roku?
Przykładowo za cement zapłacimy o 27% więcej niż w pierwszej połowie 2022 roku. O mniej więcej 12% wzrósł z kolei koszt farb i lakierów, a ponadto podrożały m.in. płytki i narzędzia, a także chemia budowlana czy elementy instalacji elektroenergetycznych bądź centralnego ogrzewania. W rezultacie koszt budowy domu wzrósł według ekspertów o około 10% w porównaniu do pierwszego kwartału 2022 roku. Oznacza to, że finalny koszt wynosi niecałe siedemdziesiąt tysięcy złotych więcej.
Koszty budowy domu są w drugim kwartale 2023 roku rekordowo wysokie. Postępująca inflacja pozostawiła swoje piętno także na branży budowlanej. Warto jednak pamiętać, że rozsądne rozplanowanie swojego budżetu, szukanie dostawców materiałów oferujących najlepsze ceny, a także zatrudnienie odpowiednich fachowców, mogą pomóc obniżyć ostateczny koszt postawienia inwestycji. Co więcej, ceny niektórych materiałów i usług, jeszcze do niedawna będące w tendencji zwyżkowej, zaczęły utrzymywać się na stabilnym poziomie, a nawet spadać. Oznacza to, że po gwałtownym wzroście cen, sytuacja w dwóch ostatnich kwartałach 2023 roku może się uspokoić.