Karmnik dla ptaków – dlaczego warto zamontować go w ogrodzie?

kolorowy ptak siedzący na karmniku

Okres późnej jesieni i zimy jest wyjątkowo srogi dla niektórych gatunków zwierząt. Muszą wówczas szukać pożywienia niezbędnego do przetrwania. Dlatego też mając prywatną przestrzeń, warto zatroszczyć się o ptaki i stworzyć im przyjazne miejsce np. w swoim ogrodzie. Oprócz ogromnej pomocy dla mniejszych członków ekosystemu to również świetny sposób na zaaranżowanie przestrzeni, stworzenie dekoracji oraz możliwość obserwacji różnych gatunków opierzonych zwierząt. Karmnik, to dla ptaków to jedno z lepszych źródeł pożywienia w chłodnych miesiącach roku. Można mieć bezpośredni wpływ na populacje poszczególnych gatunków, ograniczając ryzyko głodu, a tym samym wspomagając je w przetrwaniu zimy.

Powinno się jednak pamiętać o kilku aspektach, które należy uwzględnić przed zamontowaniem karmnika. Niezwykle ważne jest jego umiejscowienie. Od tego zależeć będzie możliwość obserwacji płochliwych gatunków, a także ich bezpieczeństwo. Oprócz sikorek, wróbli, dzięciołów, kosów, zięb czy mazurków zawitać mogą też inne drapieżniki. W związku z tym powinno się zadbać o odpowiednie umiejscowienie karmnika z daleka od niebezpieczeństwa i potencjalnego zagrożenia. Wówczas można mieć pewność, że podniebne stworzenia będą przylatywać na pożywienie. Podziwianie ich to świetna rozrywka nie tylko na dorosłych, ale i najmłodszych, ponieważ mogą przyjrzeć się im z bliska oraz również poznać ich zwyczaje.patio z zawieszonym karmnikiem dla ptaków

Duża dowolność w wyborze karmników

Tego typu nauka wniesie wiele radości i wiedzy odnoszącej się do przyrody, dbania o nią, a także zwierzęta. To także sposób na pokazanie dzieciom współzależności ekosystemu i wpływu wzajemnej pomocy. Jako że wciąż mamy do czynienia z postępem cywilizacyjnym, coraz mniejszymi uprawami rolnymi oraz poszerzaniem się budownictwa, ptakom trudniej o pożywienie i schronienie, a co tym idzie? – zmniejszanie się ich populacji. Warto zatem wspierać je w trudnych dla nich czasach m.in. kryjówką. Niemniej jednak najlepiej sprawdzają się te, które wyglądem przypominają domki. Na rynku dostępne są różnorodne modele zarówno budek lęgowych jak i karmników. Pierwszy z wariantów nadaje się podczas wylęgu, zapewniając pisklętom bezpieczeństwo. Drugi natomiast będzie służył cały rok latającym stworzeniom w uzupełnianiu diety. Można zawiesić je nie tylko we własnym ogrodzie, na balkonie czy działce. Jeśli władze miasta wyrażą zgodę, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamontować je w parku czy innym miejscu publicznym.

Co może znaleźć się w karmniku dla ptaków?

Trzeba jednak wiedzieć, jaki pokarm mogą spożywać ptaki. W karmnikach, szczególnie w okresie zimowym powinny znaleźć się nasiona, które przypadną do gustu wielu gatunkom podniebnych stworzeń. W takiej roli świetnie sprawdzi się słonecznik czy orzechy. Niektórzy decydują się również na zawieszenie słoniny. Warto pamiętać o nacinaniu po jej bokach tak, aby ptactwo mogło wykorzystać ją do końca oraz zmianie jej co dwa tygodnie, ponieważ to produkt szybko jełczejący. Można kupić ją w sklepach spożywczych i mięsnych. Niemniej jednak zawieszona w nieodpowiednim miejscu stanie się łakomym kąskiem dla kotów będących bezpośrednim zagrożeniem dla opierzonych stworzeń. Dobrym rozwiązaniem są także kule z przetopionego smalcu zmieszanego z nasionami. To substytut tłustych ziaren, w związku z czym dostarczy ptactwu wielu składników odżywczych. Tego typu przysmaki można kupić w sklepach zoologicznych, jak i zrobić samemu. Dzieci ucieszą się z możliwości samodzielnego przygotowania pożywienia dla ptaków w towarzystwie rodziców.karmnik dla ptaków obok mebli ogrodowych

Odpowiednia budowa i zabezpieczenie karmnika

Decydując się na stworzenie własnego karmnika dla ptaków, należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu jego powierzchni. W zależności od materiałów trzeba wykonać inne zabiegi. Drewno musi zostać odpowiednio wygładzone oraz pokryte impregnatem. Domek dla latających stworzeń narażony będzie na czynniki zewnętrzne, dlatego też warto postawić na preparaty chroniące przed zimnem, słońcem czy deszczem. Dzięki temu posłuży przez kilka lat, a dodatkowo będzie estetyczną dekoracją ogrodu. Ponadto robiąc go samodzielnie, nie wolno zapomnieć o zadaszeniu i podwyższonym rancie, który uniemożliwi wysypywanie się pokarmu na zewnątrz. Można zdecydować się zarówno na karmnik stojący, jak i podwieszany. Powinien zostać zamontowany w sposób pozwalający na swobodne uzupełnianie go, czyli np. na balustradzie lub zawieszony na drzewie przy pomocy liny. Wielkość musi być na tyle duża, aby nie dochodziło do bójek o pożywienie między poszczególnymi osobnikami.

Uzupełnianie karmnika to jednak nie wszystko. Trzeba jeszcze pamiętać o zachowaniu czystości, ponieważ domek dla ptaków nie może być mokry oraz zabrudzony. Jeśli ma się dzieci, warto angażować je w dbanie o to, ucząc odpowiedzialności. Ptactwo z pewnością odwdzięczy się śpiewem o różnych porach dnia. Warto zwrócić uwagę na kształty oraz wielkości otworów w karmnikach. Zbyt małe nie pozwolą wszystkim ptakom na swobodne spożycie nasion, a za duże przyczynią się do wydmuchiwania pokarmu przez wiatr. Dobrym wariantem okażą się bardziej otwarte budki, w jakich to podniebne stworzenia znajdą schronienie nawet podczas deszczu i nie będą miały najmniejszego kłopotu z wydostaniem się na zewnątrz.

Ostatnie wpisy