Spis treści:
Projektowanie i aranżacja przestrzeni wokół swojego domu nie należy do łatwych zadań. Niemniej jednak nie oznacza to również, że to niemożliwe. Niezastąpionym pomocnikiem będzie projekt. Można zrobić go samodzielnie lub skorzystać z pomocy fachowców, dokładnie wiedzących, na co zwrócić uwagę. Niezmiennie od wielu lat dużą popularnością cieszy się altana ogrodowa. Niezależnie od wielkości oraz wykorzystanych materiałów prezentuje się stylowo, a także spełnia swoje główne zadanie – miejsce do odpoczynku, spotkań z rodziną czy znajomymi. Na rynku dostępne są różnorodne ich modele, rozmiary czy style. Wybór powinien być uzależniony nie tylko od indywidualnych preferencji, ale też aspektów praktycznych – dysponowanego miejsca czy charakteru reszty posesji, domu.
Dopiero uwzględniając najważniejsze aspekty, budowa lub kupno altany ogrodowej, staje się realne. Decydując się na pomoc specjalistów, warto odpowiednio wcześniej sprawdzić ich kompetencje, poczytać opinie w internecie bądź poprosić o zaprezentowanie swojego portfolio. Można wówczas jednoznacznie stwierdzić czy sprostają wszystkim wymaganiom. Wiaty są miejscem, w którym się jednocześnie odpoczywa i chowa przed ulewnym deszczem czy mocnym słońcem. Najczęściej występują w otwartej lub lekko zabudowanej formie, w związku z czym są przewiewne – dają możliwość przebywania na świeżym powietrzu. Pierwszym etapem projektowania takiej przestrzeni powinno być stworzenie szkicu.
Stworzenie projektu altany ogrodowej
Projekt można wykonać samodzielnie, poprosić o pomoc architektów lub znaleźć darmowy szkic dostępny w sieci. Najważniejsze, aby odzwierciedlał on pragnienia właścicieli posesji oraz spełniał wszystkie ich oczekiwania. Na tym etapie nie ma problemu z nanoszeniem poprawek czy zmian, dlatego warto korzystać z tej możliwości, jeśli zajdzie taka potrzeba. Chcąc zyskać niepowtarzalny wygląd swojego ogrodu, powinno się postawić na indywidualny schemat. Kluczowa decyzja to wybór konstrukcji altany. Istnieje możliwość postawienia na tę standardową lub całkowicie unikalną.
Najpopularniejsze są modele tradycyjne wykonane z drewna i bali. Prezentują się ponadczasowo i idealnie wpasowują się zarówno w nowoczesny, jak i klasyczny styl. Ich podstawy mogą przybierać różne kształty – od kwadratów, przez okręgi, po prostokąty i równoboczne figury. Niezwykle istotne okazują się wymiary. Należy uwzględnić wielkość, wysokość oraz szerokość. Trzeba także pamiętać o ustaleniu i naniesieniu na projekt wejścia, aby znajdowało się ono w dostępnym miejscu. To umożliwi zaprojektowanie ścieżki prowadzącej do oazy znajdującej się w ogrodzie.
O czym należy pamiętać, projektując altanę?
W każdym projekcie muszą zostać zawarte informacje odnoszące się nie tylko do wyglądu, ale również materiałów czy technik budowy. Szczególną uwagę należy zwrócić na kwestię zadaszenia. Liczy się kształt, estetyka oraz funkcjonalność. Nie powinno dochodzić do sytuacji, w których dach altany zacznie przeciekać. Przebywanie wewnątrz, nawet podczas deszczu nie może odstraszać domowników. Ponadto opady atmosferyczne przedostające się do środka, mogłyby zniszczyć meble tam się znajdujące. Oczywiście uda się uniknąć takich sytuacji, niemniej jednak niezbędny jest minimalny spad, umożliwiający odpływ wody. Dzięki niemu wnętrze altanki nie ulegnie zniszczeniu.
Dodatkowa zabudowa w ogrodzie powinna znaleźć się w miejscu, z najładniejszym widokiem na resztę posiadłości. Niektórzy decydują się na umieszczenie jej nieopodal domu, inni zaś na samym krańcu posesji. Wybór zależy od indywidualnych preferencji. Oprócz postawienia szkieletu nie można zapominać również o aranżacji. To właśnie dzięki niej, całość nabiera kształtu oraz charakteru. Wiele osób stawia na gotowe meble ogrodowe dostępne w sklepach ogrodniczo-budowlanych. To szybkie i efektowne rozwiązanie. Pięknie prezentują się też wyposażenie robione na zamówienie np. z drewna. Ławeczki i stół cieszą się największą popularnością, ale tak samo dobrze sprawdzi się kanapa ogrodowa czy hamak i huśtawka.
Dodatki tworzą niepowtarzalny klimat
Dodatki w każdym wnętrzu odgrywają istotną rolę, dlatego warto pamiętać o nich w zabudowach ogrodowych. Rośliny w tej roli świetnie się sprawdzą, ponieważ zawsze pięknie się prezentują. Ozdobienie altany kwiatami powoduje to, że w każdej porze roku wygląda inaczej. Idealne do tego będą zarówno doniczki podwieszane, jak i tradycyjne stojące. Przy pomocy ich oryginalnych kształtów oraz barwnej roślinności uda się stworzyć przyjemną dla oczu przestrzeń, a także zapewnić ochronę przed owadami. Przykładem jest lawenda mieniąca się fioletowym kolorem, która radzi sobie z odstraszaniem komarów najczęściej pojawiających się wieczorami. Oprócz tego typu ozdób, niektórzy w bardziej otwartych altanach, montują cieniutkie firany tiulowe dodające niesamowitego uroku. W żadnej z nich nie powinno zabraknąć również oświetlenia w postaci lamp solarnych czy świecących ogrodowych girland. Dopiero wówczas można mówić o zakończonym projekcie.