Jak zadbać o ogród jesienią?

ogród z drzewami i opadłymi jesiennymi liśćmi

Jesień to czas, w którym nie warto zapominać o swoim ogrodzie. Odpowiednie prace porządkowe, zabezpieczenie go przed zimą, a także sadzenie nowych roślin to tylko niektóre z czynności, jakich nie może zabraknąć. Okres od września do listopada często bywa wymagający dla ogrodników, którzy pamiętać muszą o zebraniu plonów, oczyszczeniu trawników i sprawdzeniu stanu roślin. Jak więc sprawić, by ogród był piękny i zdrowy jesienią oraz w jaki sposób przygotować go na zimę?

Podstawą – porządki

Prace pielęgnacyjne są bardzo istotne, szczególnie w czasie, gdy w ogrodzie pojawiają się opadłe liście, przekwitłe kwiaty czy suche pędy. Pamiętać należy także o chwastach, które koniecznie trzeba usunąć. Równie ważne jest zadbanie o stan trawnika. Często jest uszkodzony po upalnych dniach, dlatego potrzebuje on odpowiedniego oczyszczenia. Warto zgrabić wszelkie suche i zniszczone elementy roślinności. Wykorzystać je można do stworzenia kompostownika, który będzie służył do składowania odpadów zielonych. Jeśli chodzi o trawnik, najlepiej jest go skosić, a także dosiać trawę, jeśli utrzymywać się będą w miarę optymalne temperatury. Pamiętać należy także o rabatach, które również trzeba dokładnie oczyścić, a także usunąć wszelkie suche gałęzie oraz sprawdzić, czy stan roślin jest odpowiedni.brama do ogrodu w jesiennym krajobrazie

Sadzenie kwiatów, cebulek i krzewów

Jesień jest idealną porą na wysianie roślin, szczególnie tych kilkuletnich. Sadząc je przed zimą, umożliwi się im wyrośnięcie na sezon wiosenny. Pamiętać należy też o bylinach, które zdążą odpowiednio się ukorzenić. Jeśli chodzi o drzewa oraz krzewy, początek jesieni będzie dobrym czasem na ich sadzenie lub przesadzanie. Ważne, by nie wykonywać tych czynności pod koniec tej pory roku, gdyż mogą nie zdążyć się one odpowiednio zakorzenić przed zimą. W okresie od września do października warto też wzbogacić swój ogród o rośliny cebulowe, które pięknie zakwitną wiosną. Je również jednak trzeba sadzić we wczesnym sezonie jesiennym. Gdy temperatura zacznie spadać i pojawiać zaczną się pierwsze przymrozki, warto okryć posadzone cebulki korą, gałęziami świerkowymi lub liśćmi, by uchronić je przed zmarznięciem.

Nawożenie i podlewanie

Rośliny oraz trawniki również jesienią potrzebują wiele wody. Często nawet zimą poleca się podlewać gatunki, które tego wymagają. Szczególnie dotyczy to odmian zimozielonych, gdyż przez ich liście może wyparowywać woda, co w konsekwencji naraża je na uschnięcie. Dzięki zadbaniu o odpowiedni stan nawodnienia ogród będzie idealnie przygotowany na zimę. Nie zapominać warto też o nawozach. Przydadzą się szczególnie te, które są bogate w fosfor oraz potas. To właśnie owe składniki zadbają o ochronę roślin przed brakiem wody i prawidłowo je wzmocnią. Nawozić trawnik warto we wrześniu, gdyż uznawany jest on za ostatni miesiąc, w którym można przeprowadzić tę czynność. Warto zwrócić uwagę, by w zakupionym produkcie do nawożenia nie występowała duża ilość azotu, gdyż odpowiada on za pobudzanie trawy do wzrostu.

Zabezpieczenie ogrodu na zimę

Przed okresem zimowym ogród trzeba odpowiednio zabezpieczyć. Jeśli występują w nim delikatniejsze kwiaty i krzewy, warto je skutecznie okryć. Zrobić to można dzięki specjalnej włókninie lub folii, chroniącej rośliny przed mrozem. Wykorzystać do tego można również świerkowe gałęzie lub korę. Sprawdzić należy także wszelkie drzewa oraz krzewy. Jesień to świetny czas na przesadzanie iglaków oraz odmian zimozielonych. Warto wykopać też byliny lub rośliny cebulowe, które nie są w stanie zimować w gruncie. Wszelkiego rodzaju oczka wodne należy oczyścić i sprawdzić jakość znajdujących się w nim gatunków. Rośliny doniczkowe, szczególnie te wrażliwe na zimno, lepiej przenieść do domu. Sprzęt ogrodowy oraz krany i rury trzeba odpowiednio zabezpieczyć, by mogły służyć jak najdłużej.

Owoce i plony

We wrześniu warto nie zapominać o sprawdzeniu stanu plonów, warzyw i owoców. To właśnie w tym czasie często są one już gotowe do zbiorów i jest to istotne, by przed zimą je zgromadzić. Szczególnie jabłka, marchewki, gruszki, ziemniaki czy zioła będą już w swojej pełnej okazałości gotowe do zabrania ich z drzewa lub ziemi. Jesień to także dobry czas, by zasiać wiele warzyw. Dzięki temu zakwitną one późną wiosną, a na kolejny sezon jesienny będą one gotowe do zebrania.kaskada ogrodowa jesienią

Choroby i szkodniki

Równie istotne jesienią jest sprawdzenie stanu roślin oraz zweryfikowanie wszelkich chorób, które je dotknęły. Szczególnie zauważalne jest to na liściach kwiatów i krzewów, gdzie pojawiać się mogą plamy lub zniekształcenia. W zależności od ich wyglądu można ocenić, jaka przypadłość zaatakowała dany ogrodowy okaz. Zwrócić uwagę warto także na obecność wszelkich szkodników. Często jest się w stanie dostrzec je gołym okiem lub po zniszczeniach, które wyrządziły kwiatom. Należy skorzystać wtedy z odpowiednich środków, które w prosty sposób zwalczą problem i zniechęcą insekty do przebywania w ogrodzie.

Meble ogrodowe jesienią

Nie wolno też zapominać o tym, by właściwie zadbać o meble ogrodowe. Najlepiej w miarę możliwości przechować je na zimę. Jeśli jednak nie jest to możliwe, należy dopasować metodę zabezpieczenia wyposażenia do ich typu. Jesienią lepiej jest dokładnie je oczyścić oraz okryć je specjalnym pokrowcem. Warto w tym wypadku dobierać osłony z materiałów, które przepuszczają powietrze, dzięki czemu na meblach nie powstanie pleśń. Przy zabudowie z metalu, najlepiej jest sprawdzić, czy nie wymaga ona wzmocnień lub napraw i odpowiednio rozwiązać wszelkie usterki. Zadbanie o wyposażenie ogrodu jest bardzo istotne, gdyż niższe temperatury wpływają na wszelkie materiały i mogą zniszczyć ich strukturę.

W okresie jesiennym każdy ogród może być piękny. Ważne jest jednak, by odpowiednio o niego zadbać i przygotować go na zimę. Przede wszystkim pamiętać trzeba o porządkach, prawidłowym nawożeniu, a także o sprawdzeniu stanu roślin i zebraniu plonów. Wszelkie suche gałęzie czy liście warto zebrać i umieścić w kompostowniku. Zweryfikować także należy, czy w ogrodzie nie pojawiły się szkodniki. Te wszystkie aspekty są niezwykle ważne, gdyż dzięki odpowiednim pracom, ogród przetrwa zimę i na nowo będzie mógł cieszyć każdego w sezonie wiosennym.

Ostatnie wpisy