Piwnica to całkowicie lub częściowo podziemna kondygnacja budynku. Jej podłoga powinna znajdować się więcej niż 0,9 m poniżej poziomu terenu. W przeciwnym razie będziemy mieli do czynienia z sutereną. Pomieszczenie piwniczne może, ale nie musi zawierać okna. Piwnica zwykle służy do przechowywania zapasów żywności, ale też narzędzi czy niepotrzebnych na ten moment przedmiotów. Czasem można ją zaadaptować na małą domową salkę ćwiczeń albo saunę. Pomieszczenia te najlepsze parametry uzyskują, gdy są budowane z wykorzystaniem betonu lub betonowych elementów.

Czynniki wpływające na koszty wykonania piwnicy

Bardzo istotne, aby podpiwniczenie było odporne na wodę oraz wilgoć gruntową. Betonowa piwnica to wbrew pozorom niemała inwestycja. Według szacunków, jej stworzenie może zwiększyć koszt budowy domu od ok. 20% do nawet 30%. Na koszty wpływa stopień skomplikowania konstrukcji, użyte materiały izolacyjne czy liczba ewentualnych okienek. Wiele zależy od poziomu wód gruntowych oraz rodzaju gruntu, który należy na wstępie przebadać, aby ustalić, czy budowa piwnicy jest w ogóle możliwa.

Prace ziemne

Kiedy wytyczone zostało już miejsce pod piwnicę, należy wykonać wykopy. Najlepiej zrobić to przy wsparciu koparki. Na początek trzeba zdjąć wierzchnią warstwę gleby zwaną humusem, na powierzchni w obwodzie o ok. 1,5 m szerszej niż planowana piwnica. Końcową warstwę ziemi najlepiej usuwać ręcznie, bo naruszony grunt trudniej jest utwardzić. A robimy to chudym betonem lub piaskiem zmieszanym z cementem. Wykopaną ziemię można wykorzystać do kształtowania powierzchni działki lub wywieźć poza teren budowy. Prace ziemne to najdroższy etap budowy piwnicy.piwnica z biurkiem do pracy i szafkami na dokumenty

Mocne fundamenty

Kolejnym etapem budowy piwnicy betonowej jest utworzenie tzw. ław fundamentowych. Są one szersze niż ściany piwnicy. Pod ławami robi się podlewkę z chudego betonu poniżej poziomu przyszłej piwnicznej podłogi. Same ławy wykonywane są z betonu wzmocnionego prętami zbrojeniowymi. Najlepiej zabetonować je w szalunku. Następnie całość trzeba szczelnie zaizolować przeciw wilgoci. Miejsce pomiędzy ławami można wypełnić żwirem lub ubitym piaskiem. Potem należy na wierzch ułożyć geowłókninę i umieścić kolejną warstwę chudego betonu.

Czas potrzebny na utwardzenie betonu

Ściany piwnicy powinny opierać się na wcześniej położonych ławach fundamentowych, ale wpierw beton musi uzyskać odpowiednią wytrzymałość. Zwykło się przyjmować, że trzeba na to poczekać 28 dni. Następnie ławy należy dobrze wypoziomować, bo zewnętrzne ściany betonowej piwnicy przenoszą ciężar całego domu, a muszą też wytrzymać boczne parcie gruntu. To wymaga dużej solidności i odpowiednich wzmocnień. Na poziomie parteru powinny być połączone z żelbetowym wieńcem, który usztywni całą konstrukcję domu.

Odpowiednio dobrany budulec

Przede wszystkim nie każdy materiał budowlany nadaje się na zewnętrzne ściany piwniczne. Pustaki ceramiczne o dużych wolnych przestrzeniach nie wytrzymają obciążeń. Z kolei beton komórkowy czy ceramika poryzowana są zbyt nasiąkliwe. W tej sytuacji dobrym budulcem będzie cegła pełna, beton, pustaki szalunkowe czy bloczki keramzytobetonowe, choć te lepiej się sprawdzą do robót powyżej stanu zerowego. Najbardziej rozpowszechnione i najchętniej stosowane w budowie ścian piwnic pozostają bloczki betonowe. Pozwalają one oszczędzić czas i pieniądze – jest to rozwiązanie relatywnie tańsze na tle innych.betonowe wnętrze budynku

Wznoszenie ściany piwnicy z bloczków betonowych

Konstrukcja ścian w piwnicy powinna zależeć od konstrukcji tych na parterze. Stosuje się taką samą liczbę warstw. Ściany fundamentowe należy zawsze usztywnić za pomocą słupów żelbetowych lub zbrojenia. Musi ono być szczególnie solidne, gdy dom jest posadowiony na skarpie. Wszystkie warstwy bloczków układamy na cementowej zaprawie za każdym razem dokładnie sprawdzając poziom ich położenia. Murować zaczynamy od narożników. Spoiny należy wypełniać, powinny mieć one jednakową grubość (10-15 mm). Aby zachować trwałość i sztywność ścian nośnych, najlepiej co drugi bloczek ściany wewnętrznej układać na warstwie pustaków ściany zewnętrznej.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Budując betonową piwnicę należy pamiętać o izolacji ścian zgodnie z założeniami projektu. Zazwyczaj będzie to hydroizolacja pionowa na warstwie zewnętrznej. Ściany działowe wykonuje się już często po związaniu betonowego podkładu pod podłogę. Wcześniej trzeba jeszcze ułożyć instalacje w gruncie. Kiedy mamy już betonową podłogę i ścianki działowe, na koniec pozostaje zamknięcie stanu zerowego, czyli budowa stropu nad piwnicą oraz zasypanie wykopu wykonanego wokół konstrukcji.

Budowa betonowej piwnicy pod istniejącym budynkiem

Stworzenie piwnicy pod istniejącym już domem także jest możliwe, choć wymaga nieco innego postępowania. Jest to też inwestycja bardziej skomplikowana i często kosztowniejsza. Najpierw trzeba stworzyć projekt podziemnej kondygnacji w oparciu o już istniejący budynek. Konieczna będzie też ocena jakości fundamentów, a tu niezbędna jest tzw. odkrywka. Jeśli budowa jest możliwa, wszelkie prace należy prowadzić etapami i stosując wzmocnienia. I przede wszystkim stworzenie standardowej piwnicy pod istniejącym domem, zgodnie z obowiązującą obecnie Ustawą z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane, wymaga pozwolenia na budowę.

Autor
Ela

Zostaw komenatrz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *