Spis treści:
Domy są miejscami, w których mieszkańcy chcą odczuwać swobodę i odprężyć się po ciężkim dniu pracy. Niezbędnym do tego elementem jest jednak cisza. Wciąż dochodzące dźwięki przejeżdżających samochodów, krzyki bawiących się dzieci czy gwar ulicy i szczekanie psów może doprowadzać do lekkiej frustracji. Warto zatem zdecydować się na dobrą izolację akustyczną swojej nieruchomości. Poprawi to niezwykle komfort codziennego życia, zapewniając tym samym intymność oraz prywatną atmosferę. Rozwiązanie to sprawdza się zarówno w domach jedno- oraz wielorodzinnych, jak i w bloku.
W zależności od oczekiwań odpowiednie zabezpieczenie ścian, podłogi czy sufitów zagwarantuje zmniejszenie lub całkowite wygłuszenie dochodzących dźwięków powietrznych i uderzeniowych, towarzyszących im drgań, a także wibracji. Materiały izolacyjne różnią się między sobą zarówno składem, wyglądem, ceną jak i współczynnikiem pochłaniania. Dlatego przed ich zakupem warto zapoznać się z oznaczeniami, w których -1 oznacza absorbowanie odgłosów w 100%. Sprawdzi się w gabinetach czy np. w domowych studiach nagrań. Sygnatura 0 natomiast informuje o tym, że hałas będzie odbijany. Ponadto produkty niwelujące brzmienie dochodzące z zewnątrz, uniemożliwiają także wydostawanie się ich na zewnątrz.
Kiedy powinno się zadbać o izolację akustyczną?
Najlepiej jeśli o izolacji akustycznej pomyśli się stosunkowo wcześnie np. podczas tworzenia projektu. W trakcie wyboru surowców budowlanych warto zwrócić uwagę na ich zdolności audytywne. Im cięższy budulec, tym lepiej tamuje i rozprasza odgłosy. Bloczki ceramiczne oraz z gazobetonu będą pochłaniać ich dużo mniej niż silikatowe. Mając możliwość selekcji tworzyw na samym początku, należy już wtedy zadbać o zminimalizowanie szmerów z zewnątrz w domu. Jednak nie każdy ma szansę tworzenia wszystkiego od 0, ze względu na m.in. zakup nieruchomości z rynku wtórnego. Na każdym etapie budowy można wygłuszyć cały obiekt lub tylko jedno pomieszczenie. Wówczas trzeba zastosować odpowiednie dodatkowe materiały. Zabezpieczenie ścian powinno zostać przeprowadzone podczas wykańczania domu, mieszkania lub w trakcie ich remontu. Jedną z metod zastosowania barier dźwiękowych są ściany działowe i zewnętrzne, podwieszane sufity czy pływające podłogi.
Jakie materiały akustyczne sprawdzą się na zewnątrz?
Sposobów na wygłuszenie obiektów z zewnątrz jest kilka. Należy do nich m.in. styropian akustyczny. Umieszczony na posadzce przytłumi dźwięki m.in. kroków. Świetnie sprawdzi się w blokach, jeśli mieszkanie usytuowane jest na środkowych kondygnacjach, ale również w domach wielorodzinnych i jednorodzinnych, w których piętro powinno zostać wyciszone. Warto również wspomnieć o dodatkowej zalecie styropianu, mowa mianowicie o izolacji cieplnej.
Ocieplenie budynku także pozytywnie wpływa na wygłuszenie odgłosów. Zastosowana do tego wełna mineralna zatrzymuje ciepło, ale także hałas. Sprawdza się nieco lepiej niż styropian w kwestii akustycznej. Materiał ten zda egzamin również w dachach oraz sufitach. Wełna kładziona jest wtedy na ruszcie. Jednak z czasem może ulec zawilgoceniu, tracąc swoje właściwości. Producenci jednak szybko zareagowali na ten problem, tworząc z niej płyty, nasączone środkiem hydrofobowym. Możemy przy tym wyróżnić wełnę szklaną i skalną. Pierwszy rodzaj zalecany jest do izolacji dachów skośnych, drugi natomiast do płaskich.
Jakie materiały sprawdzą się wewnątrz?
Dobrym rozwiązaniem, które nie nadszarpnie wyjątkowo mocno budżetu inwestora, są akustyczne płyty z karton-gipsu. Charakteryzują się wyższą izolacyjnością niż tradycyjne płyty gipsowo-kartonowe i to aż od 5 do 7 decybeli. Montowane są na stelażu, a między nimi umieszcza się wełnę mineralną. Warto także wspomnieć, że ich struktura zawiera w swoim składzie włókna mineralne oraz substancje, poprawiające pochłanianie pogłosów. Materiał ten świetnie radzi sobie z tłumieniem huków powietrznych, jednak nieco gorzej z hałasem uderzeniowym. Ściany szkieletowe można także wygłuszyć przy pomocy folii dźwiękowej. Okleja się nią okładzinę ścian. Tworzywo jest bardzo ciężkie i musi być instalowane mechanicznie między rusztem a płytami.
We wnętrzu budynków dobrze sprawdzą się także panele z płyt MDF, których ogromną zaletą jest szeroki wybór zarówno wzorów, kolorów, jak i rozmiarów. Dostępne są w większości sklepów oraz dyskontów budowlanych. Współczynnik pochłaniania hałasu wynosi od 0,17 do 1,8 w zależności od ich rodzajów i modeli. Spełniają funkcję izolacji od zimna, a także zbędnych dźwięków. Ponadto są trwałe i odporne na wszelkie uszkodzenia. Oprócz niezwykle istotnych cech panele wyglądają estetycznie i mogą nadawać wnętrzu innowacyjnego i unikalnego wyglądu.
Natomiast płyty akustyczne wykonane z aluminium likwidują echo, a także wygłuszają hałas. Ich montaż należy do prostych, co oznacza, że jest opcja poradzenia sobie z tym samodzielnie. Sprawdzą się w odseparowaniu np. jednego pomieszczenia. Najprostszą metodą, na którą wiele osób się decyduje, są tynki akustyczne, stosowane w blokach, domach i innych obiektach. Możemy wyróżnić celulozowe oraz silikatowe. Gips ma chropowatą strukturę i jest w stanie zaabsorbować 70% dźwięków, a także rozproszyć je, eliminując tym samym pogłos. Im grubszy tynk, tym większa izolacja akustyczna. Dźwiękoszczelny materiał silikatowy powinien mieć przynajmniej 2,5 cm grubości. Celulozowy nie wymaga takiej warstwy. Nie należy jednak wygładzać ani przykrywać niczym gładzi, ponieważ nie będzie spełniać swoich głównych założeń.